top of page
  • DartsPL

Białecki i Markowska święcą triumfy!

Czwarty sezon Ligi Darta On-Line dobiegł końca kilka tygodni temu. W rozgrywkach Ekstraklasy najlepszy okazał się Sebastian Białecki, a w Superlidze Kobiet pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Markowska.

Tygodnie zaciętych meczów i darterskich emocji dobiegły końca. Czwarty sezon Ligi Darta On-Line można uznać za zakończony – poznaliśmy końcowe tabele wszystkich lig. Kto cieszył się z tytułów mistrzowskich i awansów, a kto wypadł tym razem odrobinę gorzej i kolejny sezon spędzi ligę niżej? Czas na podsumowanie jednej z największych polskich lig online! Białecki zdeklasował rywali W Ekstraklasie wyścig po mistrzostwo zakończył się na kilka kolejek przed końcem sezonu. Absolutnie bezkonkurencyjny był Sebastian Białecki, który podtrzymał swoją dobrą formę z sezonu zasadniczego i w rozgrywkach grupy mistrzowskiej podtrzymał swoją stuprocentową skuteczność. Na 21. rozegranych meczów Seba wygrał wszystkie i z wyraźną przewagą nad resztą stawki zajął miejsce na szczycie podium. Młody Białecki górował nad rywalami nie tylko w bezpośrednich pojedynkach, ale także we wszystkich elementach gry. Jego średnia z meczów całej ligi wyniosła 78,09 – jako jedyny zawodnik w całej stawce przekroczył barierę 70! Do tego w 21. spotkaniach Seba dorzucił 24. maksy i 3. wyniki 171. Niezwykle zażarta była walka o pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie na drugim miejscu uplasował się Krzysztof Majewski – weteran Ligi Darta On-Line – który rzutem na taśmę wyprzedził w końcowej tabeli Krzysztofa Lauera. Obrońca tytułu drugą lokatę przegrał w samej końcówki, a zdecydowały o tym jego przegrane w bezpośrednim starciu z Majewskim i w przedostatniej kolejce w konfrontacji z Tomaszem Wierzbą. Z bardzo dobrej strony pokazał się też Maciej Białkowski, który do Ekstraligi awansował dopiero w poprzednim sezonie. Maciek uzbierał łącznie 27 punktów i zabrakło mu zaledwie jednego oczka do zajęcia lokaty na podium w debiutanckim sezonie w Ekstraklasie! W grupie spadkowej darterzy walczyli o możliwość pozostania w najwyższej lidze na kolejny sezon. Sztuka ta nie powiodła się 3 zawodnikom – Piotrowi Grabarze, który wycofał się z rozgrywek w trakcie trwania sezonu, Mariuszowi Moroniowi i Arkadiuszowi Adamczykowi. Szczególnie rozczarowany może być jeden z organizatorów ligi – Mariusz Moroń. Młody darter z Rzeszowa w ubiegłym sezonie zajął bardzo wysoką 6 lokatę, a tym razem musiał pogodzić się ze spadkiem. Arkadiusz Adamczyk do Ekstraklasy zakwalifikował się dzięki turniejowi kwalifikacyjnemu. Adamczyk wycofał się z ligi na kilka kolejek przed zakończeniem sezonu, a zebrane do tego czasu punkty nie wystarczyły mu do zajęcia miejsca poza strefą spadkową. Pewnym swojego ligowego bytu wciąż nie może być za to Krystian Cebula, który po zajęciu 13 miejsca zagra w barażu o utrzymanie w Ekstraklasie. Dla Krystiana będzie to już drugi taki mecz z rzędu! W poprzednim sezonie udanie obronił swoje miejsce w najwyższej lidze i tym razem postara się o powtórzenie korzystnego rezultatu. W elicie swoje miejsce zachowała Małgorzata Markowska! Jedyna reprezentantka pań w najwyższej klasie rozgrywkowej zebrała 16 punktów i ostatecznie zajęła 11 miejsce.

Kaliszuk i Markowski z pewnym awansem Na zapleczu Ekstraklasy toczyła się zażarta walka o awans. Bezkonkurencyjny był Leszek Kaliszuk, który podobnie jak Sebastian Białecki w 21. meczach nie zaznał goryczy porażki i zebrał komplet 42. punktów. Kaliszuk imponował nie tylko dobrymi wynikami, ale również świetną grą – jego średnia sezonowa na poziomie 68,25 dobitnie pokazuje, że Leszek będzie mocnym dodatkiem do Ekstraklasy. Jego wynik plasuje go na trzecim miejscu w najwyższej lidze – lepsi w tej statystyce byli tylko Sebastian Białecki i Krzysztof Lauer. Znacznie bardziej zacięta była walka o drugą lokatę – ostatecznie zajął ją Artur Markowski, który o zaledwie 2 punkty wyprzedził Piotra Długozimę. Artur skorzystał z przegranej Długozimy w ostatniej kolejce sezonu w starciu z Jakubem Janaszkiewiczem i dzięki wygranej nad Szymonem Sokołowskim zapewnił sobie pewny awans do Ekstraklasy. Markowski dołączy w ten sposób do swojej żony i od przyszłego sezonu małżeństwo Markowskich będzie wspólnie rywalizował w Ekstralidze. Długozima – triumfator trzeciej edycji turnieju NLD – mimo straty drugiej lokaty również może świętować promocję do najwyższej klasy rozgrywkowej. Swoich szans na awans nie zaprzepaścił również Jakub Janaszkiewicz, który zagra w barażu z Krystianem Cebulą. Na drugim końcu tabeli znaleźli się Łukasz Pasiowiec, Dariusz Przybyłek i Wiesław Dziedzina. Dla ostatniej dwójki spadek do II ligi to szczególnie rozczarowujący wynik. Jeszcze w poprzednim sezonie obaj panowie rywalizowali w Ekstraklasie! To dobitnie pokazuje jak bardzo podniósł się poziom sportowy ligi względem poprzednich edycji! Na 13 miejscu z dorobkiem 11 punktów sezon zakończył Janusz Małolepszy – jego czeka jeszcze batalia w barażu o utrzymanie.

Stróżyński i Muszyński na czele W II lidze stawka zawodników podzielona została na 2 grupy. W grupie A najlepszy okazał się Wojciech Stróżyński, który w całym sezonie przegrał zaledwie raz – w meczu przeciwko Szymonowi Kłuszewskiemu. Wojtek może popisać się najwyższą średnią sezonową (65,80) i największa liczbą rzuconych maksów (16) w całej II lidze! Za jego plecami rywalizację zakończył Bogdan Hazuka, który po owocnym sezonie w przyszłych rozgrywkach posmakuje I ligi i powalczy o awans do elity! Jako ostatni pewną promocję wywalczył sobie Dariusz Białas, który zgromadził na swoim koncie 20 punktów i o zaledwie jedno oczko wyprzedził Pawła Sznobera i Waldemara Czajkowskiego. Wyżej sklasyfikowany został jednak Sznober, który dzięki temu dostanie swoją szansę w barażach. Czajkowski przegrał 4. lokatę jedynie bilansem legów!

W drugiej grupie triumfy święcił Andrzej Muszyński. Doświadczony zawodnik, znany z występów w lidze PDCL, udanie rozpoczął swoją przygodę z Ligą Darta On-Line i szybko wywalczył sobie miejsce w wyższej lidze. Muszyński w 18 meczach przegrał zaledwie 2 razy i z dość bezpieczną przewagą nad resztą stawki zdobył mistrzostwo swojej grupy. Andrzej okrasił sukces świetną grą – na swoim koncie zanotował 13 maksów, 6. 171 i aż 19. legów zakończonych w mniej niż 18. lotkach. Dwie pozostałe lokaty dające bezpośredni awans zajęli Michał Łucjanek i Przemysław Gil. Ten drugi zaimponował swoją skutecznością w trafianiu potrójnej 20 – w 18 meczach rzucił aż 13 maksów. Obaj panowie dość wyraźnie wyprzedzili Jana Krzyszczyka, który podobnie jak Paweł Sznober wystąpi w barażu.

Z II ligą pożegnać musiała się trójka najgorszych darterów z każdej grupy. W obu grupach sytuacja była bardzo klarowna – z ligą pożegnali się zawodnicy, którzy z rozgrywek zrezygnowali i przedwcześnie skończyli sezon. Pośród nich uwagę zwraca przede wszystkim Mariusz Datta – darter, który regularnie osiąga dobre wyniki na krajowym podwórku. Szkoda, że nie zdecydował się dokończyć sezonu, bo z pewnością walczyłby do ostatnich kolejek o czołowe lokaty w swojej grupie. Mocne nazwiska w grze! W III lidze wystartowało najwięcej uczestników, których podzielono na aż 7 grup! W każdej z nich do zgarnięcia były 3 miejsca premiowane awansem do II ligi. Pośród zawodników, którzy wywalczyli promocję nie zabrakło mocnych nazwisk, dla których był to pierwszy sezon w Lidze Darta On-Line. Swoją klasę potwierdzili Mariusz Skotarczyk i Piotr Białecki. Obaj w bardzo efektownym stylu wygrali swoje grupy – Skoti zanotował komplet wygranych, a Białecki senior zanotował zaledwie jeden remis i jedną porażkę. Sezon bez przegranej zanotowali również Łukasz Rubak i Mariusz Podbioł. Udaną kampanię zanotował też Sławomir Matera, który pewnie wygrał grupę B, notując przy tym zaledwie jedną porażkę i dorzucając do tego 8 maksów. Wygrane w swoich grupach zanotowali także Szymon Micherda i Jarosław Tomczak. Z III ligi awansowało mnóstwo świetnych darterów, którzy z całą pewnością znaczącą podwyższą poziom sportowy II ligi. W kolejnym sezonie warto śledzić ich losy – część z nich pewnością nie spocznie na jednym awansie! Markowska najlepszą darterką! Liga Darta On-Line jako pierwsze kamerkowe rozgrywki w Polsce wyszła naprzeciw paniom i stworzyła odrębną ligę przeznaczoną tylko dla darterek. Odzew na tę inicjatywę był bardzo dobry i w Superlidze Kobiet wystartowało aż 15 zawodniczek, a wśród nich nie zabrakło bardzo mocnych nazwisk. Najlepsza okazała się Małgorzata Markowska, która udowodniła swoją bardzo wysoką formę. Ostatnimi czasy Markowska jest stałą bywalczynią finałów krajowych pucharów, a do tego dokłada dobrą grę w rozgrywkach online. W 20 spotkaniach Małgorzata nie wygrała tylko raz – punkty odebrać jej była w stanie jedynie Karolina Załawka. Do tego Markowska mogła pochwalić się imponującą średnią sezonową 62,83 i aż 13 legami skończonymi w mniej niż 18 lotkach! Pod kątem statystyk żadna inna darterka nie mogła się z Markowską równać. Małgorzata zagrała świetny sezon i w pełni zasłużenie sięgnęła po triumf. Za jej plecami, pozostałe miejsca na podium zgarnęły Joanna Popiel i Karolina Załawka. Obie zawodniczki pokazały na przestrzeni całego sezonu mnóstwo dobrej gry, a o ostatecznej kolejności zadecydował zaledwie jeden punk! Popiel w 20 meczach zebrała 30 punktów, a Załawka 29! Kluczowy dla darterki z Opola był bezpośredni mecz z Joanną. Popiel wygrała w nim 7-2 i przypieczętowała tytuł wicemistrzowski!

Autor - Arkadiusz Salomon Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.


Post: Blog2_Post
bottom of page