top of page
  • DartsPL

Cała prawda o spodniach w kratę

Temat dresscode’u zawsze wywołuje żarliwe dyskusje – czy na polskim podwórku, czy przy okazji największych turniejów PDC. Są zwolennicy, jak i przeciwnicy respektowania zasad dotyczących ubioru zawodników. Ekstrawagancja, zarówno w zachowaniu, jak i ubiorze, jest wskazana, dlatego pochylimy się dzisiaj nad kwestią dresscode’u. Co ze spodniami Petera Wrighta? Czy zawodnicy mogą nosić identyczne koszulki? Czy logo sponsora może być umieszczone na irokezie? Czy Polska Organizacja Darta reguluje kwestię ubioru zawodników? Sprawdźmy!


W przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych w tenisie reguły ubioru są w darcie ujednolicone. Na każdym turnieju rangi PDC i WDF obowiązują te same przepisy. Reguluje tę kwestię, tak jak w przypadku dopingu, DRA – Darts Regulation Authority – organ, który kontroluje zachowania zawodników, tworzy przepisy, egzekwuje je i nakłada odpowiednie kary. 20.01.2023 r. DRA uchwaliło znowelizowany kodeks darterskiego postępowania. Przyjrzyjmy się zatem, jak wyglądają najnowsze regulacje dotyczące ubioru zawodników.

Mit czarnych spodni DRA nie wspomina już w swoich regulacjach o kolorze spodni. Zawodnicy nie są uprawnieni do noszenia spodni lub spódnic wykonanych z jeansu lub sztruksu, który jest stylizowany na jeans. Zakazane jest też noszenie odzieży sportowej, rekreacyjnej lub treningowej. Stąd nie możemy czepiać się ekstrawaganckich kreacji Petera Wrighta.


Jeśli chodzi o buty zakazane jest obuwie nieformalne, choć wydaje się, że takie sformułowanie może prowadzić do błędnych interpretacji. Czy czerwono-srebrne kontrowersyjne derby Jamesa Wade’a zaliczylibyśmy do formalnego obuwia? Krój formalny jest, kolor niekoniecznie. W tym przypadku już tak, ponieważ DRA o kolorze butów nie wspomina. Jednak czy zwykłe czarne trampki noszone przez Beau Greaves możemy definiować jako obuwie formalne? Można byłoby dyskutować. Wydaje się jednak, że turniejowi włodarze nie są w tym temacie szczególnie rygorystyczni. Czy mokasyny, sztyblety, półbuty i lakierki są najwygodniejszym obuwiem do rozgrywania często paru meczów w ciągu dnia? Nie mam pojęcia, choć nie wydaje mi się, ale powiem Wam jedno – nie wyobrażam sobie grać w czółenkach czy balerinach. Oczywiście po przedstawieniu odpowiedniego wniosku każdy odbiegający od przyjętej normy strój może zostać zaakceptowany przez dyrektora turnieju. To właśnie on podejmuje dyskrecjonalną decyzję o dopuszczeniu zawodnika do gry.


Buty Jamesa Wade'a, w których wystąpił na Mistrzostwach Świata 2021, źródło: https://www.imago-images.com/sp/1000039937

Jak Piaseczny na Eurowizji?

Zwyczajowo przyjęło się, że zawodnicy noszą t-shirty lub polówki z kołnierzykiem. DRA Rule Book nie wspomina jednak o rodzaju ubrania – czy można w takim razie grać w futrze, eleganckiej koszuli lub krótkich spodenkach? Ta pierwsza propozycja à la Andrzej Piaseczny z Eurowizji 2001 jest na pewno bardziej prawdopodobna od tej trzeciej. Długość spodni nie jest regulowana, jednak wydaje się, że krótkie spodenki można podciągnąć pod zakaz noszenia odzieży rekreacyjnej. Czy można zabronić zawodnikom grać w futrze, koszuli, swetrze? Z przepisów DRA wynika, że nie, co już niejednokrotnie udowadniał Peter Wright przemieniając się w świętego Mikołaja, elfa czy Grincha.


We wszystkich rozgrywkach podlegających regulacjom DRA strój każdego zawodnika podlega zatwierdzeniu przez organizatora lub przedstawiciela głównego sponsora turnieju. Każdy nieakceptowalny wygląd musi zostać zmieniony przed wyjściem na scenę czy inną aktywność medialną np. wywiad. Kiedy gracz nie chce dostosować się do wymagań organizatorów jest zmuszony do poddania meczu i wykluczenia z turnieju. Może być wobec niego toczone postępowanie dyscyplinarne, z którego mogą wynikać kary finansowe lub zawieszenie. Myślę, że jest to uniwersalna podkładka dla PDC, by trzymać się zwyczajowo przyjętych norm, a w razie próby ich złamania można ubioru po prostu nie zatwierdzić. Nakrycie głowy i słuchawki Zabronione jest noszenie jakichkolwiek nakryć głowy, oprócz tych zakładanych z powodów religijnych lub zdrowotnych. Zawodnicy mogą jednak złożyć pisemny wniosek do organizatorów o pozwolenie na noszenie okrycia głowy. Gracze nie mogą również nosić słuchawek, ani dousznych ani nausznych, oraz tych wygłuszających dźwięk (dokładnie takie ubrał Gerwyn Price w ćwirćfinałowym meczu Mistrzostw Świata). Są jednak uprawnieni do noszenia zatyczek do uszu, czego największym beneficjentem stał się Mervyn King.

Takie same koszulki? Tak jak na piłkarskim boisku, tak i w PDC zawodnicy nie mogą grać w bardzo podobnych do siebie koszulkach, dlatego gracze proszeni są o przynoszenie dwóch koszulek na każdy turniej. W przypadku kolizji i zbytniego podobieństwa niżej sklasyfikowany w Order of Merit zawodnik będzie musiał zmienić ubranie, a decyduje o tym dyrektor turnieju. Jeśli kolorystyka jest bardzo zbliżona ocenia on design, wzór i wykończenie i na tej podstawie podejmuje decyzję, czy koszulki różnią się na tyle znacząco, że obaj zawodnicy lub zawodniczki mogą wyjść w nich na scenie. Dodatkowo gracze nie mogą nosić zwykłych białych t-shirtów. Umiejscowienie logotypów Klasyczna darterska koszulka może zawierać 4 sponsorskie naszywki, a ich ulokowanie jest ściśle uregulowane – 3 z nich mogą znajdować się na klatce piersiowej, a jedna na prawym rękawku (lewym w przypadku zawodników leworęcznych). W zależności od turnieju PDC może polecić zawodnikom naszycie dwóch dodatkowych logotypów (np. głównego sponsora turnieju) w dwóch wyznaczonych miejscach – na klatce piersiowej lub/i na wolnym rękawku. Oczywiście wiąże się to z korzyścią finansową dla zawodnika. Logo producenta koszulek (np. Nike czy Adidas) nie może być widoczne i musi zostać zakryte przez naszywkę sponsorską. Dodatkowo logotypy muszą mieć określone wymiary i nie mogą znajdować się na plecach i kołnierzyku. Tym przydługim teoretycznym wstęp odpowiedzieliśmy sobie przy okazji na pytanie, czy logo sponsorskie może pojawić się na irokezie, o co swego czasu ubiegał się Peter Wright? Odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi „nie”.


Peter Wright chciał umieścić logo sponsora na irokezie, jednak nie jest to zgodne z regulaminem, źródło:https://www.hairbond.com/wpcontent/uploads/2018/12/hairbond.jpg

Polskie podwórko Gdy darterski świat odszedł od wymogu ciemnych spodni Polska Organizacja Darta nadal prze w zaparte. Cytując regulamin: „W pojedynkach rozgrywanych na podestach-scenach zawodnicy zobowiązani są do gry w spodniach (zawodniczki spódnice/sukienki lub spodnie) z materiału w kolorze ciemnym oraz w butach tzw. wyjściowych. Niedopuszczalne jest noszenie butów sportowych typu adidas lub obuwia letniego (sandały, klapki itp.).” Podesty i sceny oznaczają raczej rozstrzygające fazy turnieju – a zatem do etapu ćwierćfinału zawodnik może być ubrany w pstrokate rybaczki, ale już od fazy 1/4 musi jakoś wyglądać. Czy zatem nie lepiej byłoby od początku wprowadzić wymóg długich materiałowych, czarnych spodni? Każdy wierzy w swój sukces i możliwości, nikt przecież nie zakłada, że odpadnie już w pierwszym meczu turnieju czy tuż po grupach. O jakich turniejach jednak mówimy w tym przepisie?


Tutaj zderzamy się z kolejną regulacją, która już dokładnie określa nam rodzaje turniejów, na których obowiązuje wymóg noszenia „ciemnych spodnie/spódnic (eleganckich) i ciemnego obuwia (eleganckiego)” wydawało by się, że bez rozróżnienia na fazy turnieju. Są to: turnieje singlowe krajowe, Mistrzostwa Polski, turniej Polish Masters i turnieje, w których organizatorzy ten wymóg zasygnalizują. Zawodnicy nie spełniający tych warunków nie zostaną dopuszczeni do gry.” Czy podpunkt poprzedni stosuje się także do tych turniejów?


Paragraf regulaminu POD traktujący o dresscodzie odsyła nas też do zakładki „informacje sezonu”. Z łatwością odnajdujemy odpowiednią zakładkę, klikamy, a tu w podpunkcie 7. pojawia nam się kolejna regulacja dotycząca dozwolonego ubioru: „W turniejach Mistrzostwach Polski, turniejach Grand Prix POD, finale Pucharu Polski oraz finale SuperLigi Pań/Panów obowiązuje dress code - ciemne spodnie/spódnice (eleganckie) i ciemne obuwie (eleganckie) od fazy ćwierćfinałów. Zawodnicy nie spełniający tych warunków nie zostaną dopuszczeni do gry. Ostateczna decyzja o dopuszczeniu zawodnika do gry należy do organizatora rozgrywek. POD ma prawo zmienić zasadę Dress Code bezpośrednio przed danym turniejem.”. Czy właśnie dowiedzieliśmy się, że dresscode obowiązuje w finale Pucharu Polski od fazy ćwierćfinałów? Dość łatwo pogubić się, o jaką fazę dokładnie chodzi…

W jednym z paragrafów dowiadujemy się o konieczności gry w dresscodzie podczas meczów na scenie, w kolejnym odkrywane są przed nami turnieje, w których on obowiązuję, a na koniec otrzymujemy informację o tym, że wymogi te respektowane są od ćwierćfinałów. Spróbujmy podsumować to, co właśnie przeczytaliśmy. Polskiemu darterskiemu ustawodawcy chodziło w tych wszystkich przepisach po prostu o to, że dresscode (ciemne eleganckie spodnie lub spódnice i ciemne eleganckie buty) obowiązuje od ćwierćfinałowej fazy turnieju organizowanego pod egidą POD.


Osobiście jestem zwolenniczką respektowania zasad dresscode’u. Uregulowanie tej kwestii świadczy o randze wydarzenia. Niezależnie od tego, czy w Polsce jesteśmy do tyłu względem reszty mamy reguły, których po prostu powinniśmy się trzymać. Czy mogłyby być one inaczej sformułowane, aby były bardziej zrozumiałe? Oczywiście, jednak sam fakt ich istnienia jest dobrym kierunkiem rozwoju dyscypliny w Polsce. A co Wy myślicie o respektowaniu zasad ubioru zawodników?


Autorka - Paulina Budzis Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.

Post: Blog2_Post
bottom of page