top of page
  • DartsPL

Charytatywny pojedynek płci!

Background

„Battle of the sexes” tak zatytułowano dzisiejszy pojedynek Phila Taylora z Mikuru Suzuki. Najbardziej utytułowany darter w historii podejmował obecnie najlepszą kobietę globu. Spotkanie zakończyło się nieznacznym zwycięstwem The Powera 7:5. Wydarzenie zostało stworzone dzięki współpracy Paddy Power i sponsora technicznego obojga graczy – Target Darts. Irlandzki bukmacher, jako sponsor, zobligował się wesprzeć wskazane przez uczestników organizacje. Taylor walczył o środki dla NHS, czyli dla systemu brytyjskiej służby zdrowia. Suzuki wybrała Peace Winds, czyli pozarządową, japońską fundację. Każda 180 zamieniła się w 1000 funtów, a trafienie w double’a pierwszą lotką w 200 funtów. Tym sposobem podczas meczu zebrano ponad 11 tysięcy funtów.


Rywalizacja odbywała się na elektrycznej tarczy. Jedną z różnic, wynikającą z grania na elektrycznym Nexusie, jest punktowanie środka tarczy. Outer bull to również 50pkt i można za jego pośrednictwem skończyć lega. Druga to nieco większe pola podwójnego i potrójnego punktowania segmentów. Wspominała o tym Fallon Sherrock, która było ekspertem „w studio”, którym w tym wypadku był jej dom. The Queen of the Palace skomentowała też nowy wymiar darta w czasie pandemii. Wyznała, że brakuje jej wiwatującego tłumu za plecami, ale dzięki temu łatwiej się skupić. Jej zdaniem każdy dzień należy potraktować jak jednostkę treningową.


Podobnie jak podczas pierwszego meczu organizowanego przez Paddy Power (Taylor vs van Barneveld; relacja na DartsPL) darterów zapowiedział McDonald. Mogliśmy też przez kilka sekund posłuchać piosenek na wejście. U Suzuki jest to Baby Shark, a u Taylora – The Power zespołu Snap!.


Przebieg meczu

Od pierwszej wyrzuconej lotki lepsze wrażenie sprawiał Taylor. Anglik szybko zdobył premierowego maksa i tysiąc funtów dla NHS. Pierwszego lega skończył w jedenastu rzutach, a mógł nawet w dziesięciu, lecz spudłował podwójne osiem. W drugiej partii The Power nie zwalniał. Przełamał Japonkę, rzucił drugiego maksa i wyzerował przez double 12. Trzeci leg stał na bardzo dobrym poziomie. Oboje zdobyli po tysiącu funtów, a Taylor dorzucił jeszcze 200, ponieważ skończył za pierwszym razem. Zszedł z 81 (T19, D12). W tym wypadku dało się odczuć brak segmentu 25, ponieważ przy 81 wielu zawodników zdecydowałoby się na drogę Outer bull i D18. Taylor nie miał takiej możliwości. W czwartej odsłonie do głosu doszła Miracle. Wyzerowała z 32 i zdobyła pierwszy punkt. 3:1. Warto wspomnieć, że oboje cieszyli się z efektownych zagrań rywala i gratulowali sobie nawzajem. W piątej partii zawodniczka z Osaki po raz pierwszy przełamała Phila. Zrobiła to w bardzo efektownym stylu osiągając najwyższy checkout meczu – 150 (T20, T18, D18). Być może nie wygrałaby tej rozgrywki, gdyby nie wypadające 20-gramowe lotki Target Taylor. Aż trzy razy w ciągu kilku minut lotka 16-krotnego mistrza świata nie wbiła się w tarczę. Takie uroki elektryka - powie złośliwy kibic. The Power szybko odpowiedział odłamaniem i było 4:2. Średnia Phila na tym etapie wynosiła 112,1pkt, a Mikuru 90,77. Anglik zdobył 3400 funtów, a Japonka 2200. W dalszej części meczu oglądaliśmy ambitną postawę Suzuki. Skrupulatnie wykorzystała rozprężenie Taylora oraz jego proste błędy przy próbach ustawienia sobie wygodnego checkoutu. Po przełamaniu Anglika i dorzuceniu jednego maksa niespodziewanie zrobiło się 5:5. Dodatkowo średnia Miracle sięgnęła prawie 99pkt. Niby uśmiechnięty, ale w głębi duszy zaskoczony 59-latek, zabrał się do pracy. W następnych dwóch legach rzucił trzy 180-tki i nie dał szans rywalce. Zwyciężył 7:5, a po meczu obojgu zawodnikom uśmiech nie schodził z twarzy. Gestykulacje i zachowania Taylora od zawsze były niepodważalnie najlepsze i nic w tej kwestii się nie zmieniło. Anglik mimiką twarzy oraz swoim sposobem celebracji jest w stanie rozbawić każdego.


Statystyki

Wygrane legi: Taylor 7 -5 Suzuki

Średnia: Taylor 109,18 – 99,62 Suzuki

Skuteczność na podwójnych: Taylor 63,6% - 55,6 Suzuki

Najwyższe wyzerowanie: Taylor 81 – 150 Suzuki

Maksy: Taylor 6 -4 Suzuki

Zgromadzone środki: Taylor 6 800£ – 4 440£ Suzuki
Autor: Tomasz Brodko

Zdjęcie: DartsFreakz

Post: Blog2_Post
bottom of page