top of page
  • DartsPL

Coś na teraz i na później

W ostatnim czasie spłynęły dwie ważne informacje. W 2022 zostaną rozegrane pierwsze w historii Mistrzostwa Świata dla graczy 50+, a jeszcze w kwietniu przy tarczy spotkają się najlepsi niemieccy darterzy w ramach German Super League.


Brawa dla Modusa

O roli organizacji Modus we współczesnym darcie raczej mówić nie trzeba. Jednak jej szefowie w ostatnim czasie wykonali kawał pracy, by stali się rozpoznawalni dla każdego kibica darta na świecie. Wspólnie ze Snooker Legends w 2022 zorganizują pierwsze Mistrzostwa Świata Seniorów, czyli dla graczy powyżej 50 lat. Sama inicjatywa wydawała się bardzo ciekawa, jednak jej powodzenie zależało od tego, kto na tej imprezie wystąpi. Już po kilku dniach okazało się, że był to zarówno sportowy, jak i marketingowy strzał w dziesiątkę. The Power potwierdził swój udział! To właśnie Modus przywrócił Phila Taylora do żywych. Anglik jest najlepszym zawodnikiem w historii dyscypliny i nie podlega to żadnym wątpliwościom. Jego ponowne pojawienie się przy tarczy spowoduje wielkie poruszenie u każdego kibica. Ci starsi będą mogli powspominać dawne czasy, gdy Taylor nie miał sobie równych, a ci młodsi zobaczyć w akcji sportowca, o którym tyle słyszeli.


Na co stać Taylora?

Pomimo tego, że kontrakt między Taylorem a Targetem wciąż jest ważny, to nie podejrzewam Anglika o regularne treningi przy tarczy. Niemniej jednak cały czas swoją marketingową siłą promuje swojego sponsora, a także brał udział w kilku turniejach pokazowych. To wszystko sprawia, że dart cały czas jest obecny w jego życiu. Od 4 lat nie ma go na scenie wśród gwiazd PDC, lecz on na pewno nie zapomniał jak się gra. Nie tak dawno Raymond van Barneveld potwierdził, że najlepsi zawsze będą mieli to coś. Holender wrócił z emerytury, odzyskał kartę ProTour, a chwilę później wygrał Players Championship. „Straciłem głód gry cztery lata temu, ale gdy zobaczyłem projekt Modusa nie mogłem odmówić powrotu. Nie mogę się doczekać rzutów do tarczy. Pokażę moim dawnym rywalom, że wciąż ma to, co potrzeba do wygrywania” – komentował na gorąco Taylor tuż po podpisaniu umowy potwierdzającej start w mistrzostwach. Oczywiście turniej będzie się odbywał w nieco luźniejszej atmosferze, ale to że do wszystkich meczów The Power będzie przystępował jako faworyt raczej nie podlega wątpliwościom.Phil Taylor podpisujący kontrakt na grę w Modus World Senior Darts Championship


Obsada

Mistrzostwa Świata Seniorów są zaplanowane na początek 2022 roku. Weźmie w nich udział 16 zawodników. 14 zostanie zaproszonych, a pozostała dwójka będzie musiała wywalczyć sobie miejsce w turnieju eliminacyjnym. Na ten moment swój występ potwierdziło 10 darterskich legend:

Phil Taylor – Anglia, 60lat, 14-krotny Mistrz Świata PDC i 2-krotny Mistrz Świata BDO

Keith Deller - Anglia, 61lat, Mistrz Świata BDO w 1983, półfinalista Mistrzostw Świata PDC w 1998

Bob Anderson – Anglia, 73lata, Mistrz Świata BDO w 1988 i 2x półfinalista Mistrzostw Świata PDC w 2004 i 2005

Martin Adams – Anglia, 64lata, 3 x Mistrz Świata BDO w 2007, 2010 i 2011

John Walton – Anglia, 59lat, Mistrz Świata BDO w 2001

Wayne Warren – Walia, 58lat Mistrz Świata BDO w 2020

John Lowe – Anglia, 75lat, 3 x Mistrz Świata BDO w 1979, 1987, 1993 (autor pierwszego telewizyjnego 9-dartera w 1984)

Ted Hankey – Anglia, 53lata, 2 x Mistrz Świata BDO w 2000 i 2009

Dennis Priestley – Anglia, 70lat, Mistrz Świata BDO w 1991, Mistrz Świata PDC w 1994

Andy Fordham – Anglia, 59lat, Mistrz Świata BDO w 2004


Pozostałe nazwiska uczestników poznamy wkrótce. Sporo mówi się, że obsadę mogą uzupełnić Richie Burnett, John Part czy Les Wallace. Nieoficjalnie nagroda główna ma wynieść 25 000 funtów.


Powrót German Super League

Już w sobotę, 17 kwietnia, wystartuje German Super League. Jak co roku nagrodą główną w turnieju jest kwalifikacja na najbliższe Mistrzostwa Świata PDC w Alexandra Palace. Rok temu niemiecka Super Liga odbiła się bardzo szerokim echem w światowym darcie, ponieważ była pierwszym turniejem organizowanym po lockdownie. Wówczas najlepszy okazał się Nico Kurz, a cała rywalizacja była relacjonowana na DartsPL. [1] [2] [3] [4]


W tym roku format będzie nieco inny. Gracze zostali podzieleni na cztery grupy po 6 w każdej. Po zagraniu meczów w systemie „każdy z każdym dwa razy”, dwóch najsłabszych graczy z każdej grupy zostanie wyeliminowanych (za zwycięstwo przyznaje się 1 punkt). W poniedziałek i we wtorek 16 darterów będzie rywalizowało w dwóch grupach po 8 w każdej. Najlepsza czwórka z gr A i B awansuje do ćwierćfinałów. W czwartek 22 kwietnia poznamy zwycięzcę. W obsadzie doszło do sporej zmiany. Ostatnimi czasy z gry zostawał zwolniony najlepszy niemiecki darter. Rok temu to prawo przysługiwało Maxowi Hoppowi, lecz jak wiadomo pod koniec 2020 spadł w rankingu PDC niżej niż Gabriel Clemens. Właśnie dlatego to „Maximiser” zagra w tym roku kosztem „German Gianta”. W turnieju zobaczymy także Martina Schindlera, który jako astmatyk wycofał się z gry w tamtym roku po wybuchu pandemii koronawirusa.


Tak wygląda podział na grupy przed pierwszą fazą turnieju.


Autor: Tomasz Brodko


Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.

Post: Blog2_Post
bottom of page