top of page
  • DartsPL

Co słychać w kobiecym darcie?

Tegoroczna seria PDC Women’s Series jest już za połową. W rankingu lideruje Lisa Ashton, a 24 lipca odbędzie się pierwszy World Matchplay dla kobiet.


Women’s Series weszły do kalendarza PDC podczas pandemii, czyli w 2020 roku. Obecny format składa się z 20 eventów. Oczywiście jest prowadzony Order of Merit, a dwie najlepsze kobiety na przestrzeni całego sezonu będą miały zagwarantowany udział w Mistrzostwach Świata PDC. Dodatkowo najlepsza ósemka po 12 turniejach wystąpi pod koniec lipca w historycznej, pierwszej odsłonie Women’s World Matchplay.


Pełna dominacja Ashton i Sherrock

Na 12 rozegranych, jak dotąd, turniejów wspólnie Lisa Ashton i Fallon Sherrock wygrały 10. Ten fakt najlepiej obrazuje jak bardzo obie panie zdominowały tegoroczne rozgrywki. Zresztą podobnie sytuacja wyglądała w 2021. Wówczas w całej serii rozegrano 12 eventów. W Order of Merit najlepsza była Fallon (8150£), za nią Ashton (7650£), a trzecia Deta Hedman (zaledwie 3450£). Łatwo jest to zestawić z tegoroczną klasyfikacją, bo także mamy za sobą 12 serii gier (z tym, że w 2022 zostało jeszcze osiem). Tym razem lideruje Lisa Ashton (8100£). Druga Sherrock traci dość sporo, bo ma na swoim koncie 5800£. Podium uzupełnia Lorraine Winstanley - 3700£.


W 2022 dwie najlepsze Angielki wygrały łącznie 10 z 12 turniejów. O ile rok temu obie szły łeb w łeb, tak tym razem Lancashire Rose jest zdecydowanie równiejsza niż Queen of the Palace i siedmiokrotnie triumfowała przy trzech zwycięstwach Fallon. Co ciekawe, tylko dwukrotnie dochodziło do ich bezpośredniego starcia w finale. Najpierw w WS4 Lisa wygrała 5:4, a w WS7 Fallon wzięła rewanż i zwyciężyła 5:1. Do największych niespodzianek dochodziło w evencie 5 (triumf Triny Gulliver) oraz w 10 (triumf Lorraine Winstanley). Najwyższą średnią w tourze wykręciła Ashton 81.99, a Sherrock niewiele jej ustępuje – 81.29. Jak dotąd do gry przystąpiło 141 kobiet i ani razu na liście startowej nie było Polki.

Fallon Sherrock jak dotąd wyraźnie ustępuje Lisie Ashton w Women's Series. Angielka lubi za to blask reflektorów, więc nie wykluczone, że jeszcze w tym roku zachwyci nas w jednym z turniejów telewizyjnych


Suzuki spróbowała, ale bezskutecznie

Gdy Mikuru Suzuki dwukrotnie zdobywała tytuł Mistrzyni Świata w 2019 i 2020 ubolewało się, że tak rzadko pojawia się w turniejach europejskich i nie ma szansy przebicia się do PDC. Japonka w 2021 udowodniła, że chce powalczyć o jak najlepszą pozycję wśród kobiet i zajęła czwartą lokatę w Women’s Series Order of Merit. W tym roku pojawiła się w 8 z 12 eventów, ale to okazało się za mało, żeby znaleźć się w pierwszej ósemce i zagrać w World Matchplay. Aktualnie The Miracle plasuje się na 16 lokacie. Mimo wszystko kilkukrotnie czarowała przy tarczy. Posiada trzecią najwyższą średnią w tegorocznym tourze – 75.71pkt. Do gry przystąpiła od piątego turnieju, kiedy to w swoim drugim meczu pokonała Lisę Ashton. Później, rzecz jasna, zdarzały jej się wpadki lub porażki z Ashton/Sherrock na dość wczesnych etapach, co nie pozwalało zdobyć tylu punktów, by nadgonić czołówkę. Mimo wszystko Mikuru po raz kolejny wykazała swoją gotowość i chęć zaistnienia w PDC. Oczywiście nie jest tak regularna w swojej grze jak dwie wspomniane wyżej Angielki, ale na pewno jest odpowiednią zawodniczką do zagrania w jednym z turniejów pokazowych w cyklu World Series. Nie samą Sherrock kobiecy dart stoi, a ja po raz kolejny domagam się przyznania dzikiej karty komuś z trójki Ashton/Suzuki/Greaves.


Pojedyncze występy Hedman i brak Greaves

W 2022 w zaledwie dwóch turniejach wystąpiła Deta Hedman. Z tego powodu doświadczona Angielka nie wystąpi w najważniejszych eventach PDC jak Grand Slam of Darts czy Mistrzostwa Świata. Mogliśmy jej wyniki śledzić w WS9 (porażka w pierwszej rundzie) i WS10 (porażka w last8). Przez to zajmuje odległą 39 lokatę w klasyfikacji generalnej. 62-latka kontynuuje za to swoją bogatą w trofea karierę w BDO/WDF. W tym roku okazała się niepokonana w kwietniu w Scottish Open i w maju w Denmark Open. Łącznie pod egidą wspomnianych wyżej federacji wygrała ponad 200 turniejów! Więc skupia się na umacnianiu swojej legendy na zapleczu PDC.


Podobnie w tym roku wygląda sytuacja w przypadku Beau Greaves. Świeżo upieczona Mistrzyni Świata wyprzeda w żeńskiej klasyfikacji WDF Detę Hedman. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 wygrała 6 tytułów (Mistrzostwo Świata, Dutch Open, Romanian Open, Welsh Open, Isle of Man Open i Isle of Man Classic)! Zaledwie 18-letnia darterka, łącznie z turniejami młodzieżowymi, zgarnęła 44 statuetki za pierwsze miejsce. W Women’s Series 2022 nie zagrała w żadnym evencie. Bez wątpienia jest to droga, która oddala ją nieco od PDC, ale na pewno nie można odmówić jej talentu. Wayne Mardle po zwycięstwie Beau w Lakeside powiedział, że każdy zwolennik Greaves ma argument, by nazywać ją najlepszą darterką na świecie. Być może są to trochę za mocne słowa na ten moment, ale pochodząca z Doncaster Angielka ma wszystko, by jej kariera w PDC przerosła Ashton, Sherrock czy Hedman. Co ciekawe Beau’n’Arrow występowała w Women’s Series 2020, kiedy turniej miał format online. Po jednym z przegranych meczów stwierdziła, że choruje na Dartitisa, z którym zmagała się przez dłuższy okres, zwłaszcza w okresie lockdownu i turniejach kamerkowych. Na szczęście na ten moment nie ma po nim śladu, a jej gwiazda znów może lśnić.

Beau Greaves szaleje w tym roku w rozgrywkach WDF, gdzie wspięła się na pierwsze miejsce w rankingu światowym. Pięć minut 18-letniej Angielki w PDC na pewno nadejdzie.


Znamy obsadę Women’s World Matchplay

Najlepsza ósemka Women’s Series 2022 zagra 24 lipca w Blackpool w pierwszym, historycznym, żeńskim World Matchplay. Panie rywalizować będą w formacie tradycyjnej drabinki od fazy ćwierćfinałowej. W puli nagród znajduje się 25 tysięcy funtów, a zwyciężczyni zostanie przyznane 10 000 oraz prawo udziału w listopadowym Grand Slam of Darts. Wśród faworytek wymienia się oczywiście Lisę Ashton i Fallon Sherrock. O sprawienie sensacji na pewno powalczy inna Angielka Lorraine Winstanley. 46-latka wygrała jeden z turniejów WS, a także dotarła do półfinału tegorocznych Mistrzostw Świata, gdzie uległa Beau Greaves. Bez szans też na pewno nie jest Aileen de Graaf, która od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce kobiecego darta. Sporym zaskoczeniem jest brak kwalifikacji Triny Gulliver (zwycięstwo w WS5, jest też 10-krotną Mistrzynią Świata) oraz Australijki Corinne Hammond. Obie panie zajęły odpowiednio 11 i 12 lokatę w Order of Merit. W przypadku Gulliver dodatkową przeszkodą była choroba, która wykluczyła ją z czterech ostatnich turniejów Women’s Series. Poziom sportowy na pewno ucierpi także przez brak Rosjanki Anastasi Dobromyslovej, która 3 razy cieszyła się z tytułu najlepszej zawodniczki globu. Jednak jej absencja jest pokłosiem działań militarnych zapoczątkowanych w lutym tego roku.


Pary ćwierćfinałowe prezentują się następująco:

(1) Lisa Ashton v (8) Chloe O’Brien (4) Aileen de Graaf v (5) Laura Turner (2) Fallon Sherrock v (7) Katie Sheldon (3) Lorraine Winstanley v (6) Rhian Griffiths


Autor: Tomasz Brodko

Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.

Post: Blog2_Post
bottom of page