top of page
  • DartsPL

Czy telewizyjne tarcze są większe?

Od pewnego czasu w środowisku darterskim utarł się mit, który mówi że tarcze telewizyjne mają większe pola podwójnie i potrójnie punktowane niż tradycyjne tarcze ze sklepu. Czas to sprawdzić!


Pomoc od Matthew Edgara

Matthew Edgar wybitnym darterem nie jest, lecz jego materiały na YouTube publikowane za pośrednictwem EdgarTV rozwiązały niejedną zagwozdkę. W przypadku porównania obu tarcz będę się posiłkować wiedzą przekazaną przez Prime Time’a w jednym z jego odcinków. W naszych warunkach sprawdzenie tego graniczyłoby z cudem, ponieważ wejść w posiadanie tarczy telewizyjnej nie jest tak łatwo. Używając określenia „tarcza telewizyjna” mam oczywiście na myśli tarczę, na którą są oddawane rzuty przy okazji eventów transmitowanych w telewizji.


Badanie

Porównanie segmentów zostało dokonane na tarczach Unicorn Eclipse HD2. By badanie było dokładne za narzędzie miernicze posłużyła suwmiarka elektryczna. Na samym początku sprawdzono wewnętrzną cześć pola potrójnego tarczy telewizyjnej. Na ekraniku pojawiło 9,4mm. Szybko podmieniono tarcze i ten sam segment w sklepowej wersji ma 9,26mm. Zatem pole potrójnych podczas najważniejszych turniejów ma 0,14 milimetra więcej. A jak to się ma do pozostałych segmentów? Wydaje się, że skoro tarcze telewizyjne mają większe potrójne to pozostałe muszą być mniejsze, jednak nic bardziej mylnego. W dalszej części zmierzono zewnętrzny segment treble’a, który wyniósł 10,59mm, a w tarczy sklepowej 10,8mm. Z tego wynika, że największa różnica jest w tzw. „pajączku”, czyli drucie rozdzielającym pola. W TV pajączek ma grubość 0,4mm, a w standardowym Eclipse HD2 już 0,59mm. Podsumowując darterzy grający na turniejach w telewizji rzucają w większe pola potrójnie punktowane oraz drut oddzielający te obszary jest wyraźnie cieńszy.


Następnie porównano pola podwójne. Okazuje się, że w tarczach telewizyjnych szerokość double’i jest taka sama co treble’i i wynosi 9,4mm. A jak to wygląda w tradycyjnej? 8,97mm. Zatem w kupionym w sklepie sprzęcie pola potrójne są szersze niż podwójne, ale zarówno te jak i te są mniejsze niż w tarczach telewizyjnych. Gdy za chwilę suwmiarka zmierzyła zewnętrzne pola podwójnych po raz kolejny okazało się, że różnica tkwi w pajączku. 10,86 milimetrów w TV i 10,9mm w sklepowej.


Podsumowanie

Z pomiarów wynika, że pole podwójne i potrójne w tarczach telewizyjnych jest większe, lecz mówimy tu tylko obszarze, w którym może wylądować lotka. Jeśli weźmiemy pod lupę segment razem z otaczającym je metalem to większą szerokość suwmiarka wskaże w tradycyjnej tarczy. Cała różnica polega na grubości drutu, który w tarczach na najważniejszych turniejach jest po prostu cieńszy.Autor: Tomasz Brodko

Post: Blog2_Post
bottom of page