top of page
  • DartsPL

Darterska Akademia #2 – Rankingi

Czas na drugą część naszego przewodnika po świecie PDC. Wiecie już w jaki sposób uzyskać przepustkę do najlepszych darterskich rozgrywek na świecie. Teraz zajmiemy się sprawą rankingów, które mają w świecie PDC duże znaczenie.W ostatnim tygodniu rozpoczęliśmy naszą Darterską Akademię – serię tekstów wprowadzających w darterskie rozgrywki. W pierwszej części postaraliśmy się o wytłumaczenie sposobów zdobycia karty zawodniczej – przepustki do rozgrywek PDC. Skoro wiecie już, w jaki sposób można wywalczyć miejsce w najlepszej federacji na świecie, to teraz potrzebujecie wiedzy na temat rankingów, które odgrywają ważną rolę w darterskim świecie.


Jakie rankingi obowiązują w PDC i jak dokładnie działają? Spieszymy z odpowiedziami. Na samym starcie ważna uwaga – każda klasyfikacja obowiązująca w PDC działa na zasadzie turniejowych zarobków. Pieniądze wygrane przez darterów w turniejach są przekładane jeden do jednego na ich dorobek rankingowy.


Order of Merit

Najważniejszym darterskim rankingiem jest Order of Merit. To tutaj rozgrywa się walka o utrzymanie karty (uzyskują ją 64 najlepszych darterów na koniec sezonu) oraz de facto walka o tytuł światowej jedynki. Wysoka pozycja w głównym rankingu gwarantuje również miejsce w najważniejszych turniejach oraz rozstawienie w turniejowych drabinkach.


OoM (będę używał tego skrótu odnosząc się do Order of Merit) jest rankingiem dwuletnim. Co to oznacza? Do dorobku zawodników w tym zestawieniu zliczane są wszystkie zarobki uzyskane na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Dokładnie dwóch lat! Zakładając, że dziś jest 24 października, w aktualnym zestawieniu ujęte są pieniądze uzyskane na przestrzeni od 24.10 2020 do dzisiaj.


Z tego powodu często używamy określenia „bronienia” pieniędzy. Jeśli darter uzyskał w danym turnieju ćwierćfinał i zarobił za to 10 tysięcy funtów to po dwóch latach będzie musiał osiągnąć przynajmniej ten sam wynik, aby w rankingu pieniędzy nie stracić. Przykład – Dimitri van den Bergh w 2020 roku wygrał World Matchplay i zarobił dzięki temu 150 tysięcy funtów. W bieżącym roku stanął przed dużym wyzwaniem obronienia tych pieniędzy. W wirtualnym rankingu można było Belgowi odjąć na starcie tegorocznej edycji Matchplaya 150 tysięcy funtów. Ostatecznie Belg dotarł w tym roku do półfinału i zarobił 50 tysięcy funtów. Jego portfel wzbogacił się oczywiście o tę kwotę, ale co to dla niego oznaczało z perspektywy pozycji w Order of Merit? Utratę 100 tysięcy funtów! Pieniądze za wygraną w 2020 zostały z rankingu wykreślone, a w ich miejsce wpisano kwotą osiągniętą za półfinał.


Przed podobnym wyzwaniem stanie w tym roku Krzysztof Ratajski. Przed dwoma laty Polak osiągnął ćwierćfinał Mistrzostw Świata, za który zainkasował 50 tysięcy funtów. Na starcie tegorocznej edycji najważniejszego darterskiego turnieju ten dorobek zostanie z jego dorobku wykreślony. Ratajski będzie musiał zarobić minimum tyle samo w tegorocznych Mistrzostwach Świata, aby nie stracić żadnych pieniędzy w Order of Merit.

źródło: https://www.dailyrecord.co.uk/sport/other-sports/darts/what-time-michael-smith-vs-25837903 Peter Wright - aktualny lider rankingu OoMRanking Pro Tour


Drugim najważniejszym rankingiem w PDC jest ranking Pro Tourowy. Działa on na tej samej zasadzie co Order of Merit, ale jest jednoroczny. Dodatkową różnicą jest też to, że do dorobku w rankingu Pro Tourowym nie wliczane są pieniądze zarobione we wszystkich turniejach, ale jedynie w rozgrywkach Players Championship oraz European Tour!


Pozostały schemat działania jest dokładnie ten sam. Zakładając, że mamy 24 października w rankingu Pro Tourowym wliczane są pieniądze zarobione na przestrzeni od 24.10.2021 do dzisiaj. Ranking jednoroczny kumuluje zarobki na mniejszej przestrzeni czasu i często jest dobrym wyznacznikiem tego, kto jest aktualnie w najlepszej formie. Z drugiej strony ma on mimo wszystko nieco mniejsze znaczenie, bo nie wlicza się do niego pieniędzy zdobytych w największych turniejach PDC.


Ranking jednoroczny wykorzystywany jest przy okazji kwalifikacji na turnieje telewizyjne (o rodzajach turniejów orgaznizowanych w PDC opowiemy szerzej w następnej części Akademii) oraz przy okazji rozstawienia w turniejach Players Championship i European Touru.

źródło: https://www.planetsport.com/darts/news/czech-darts-open-news-luke-humphries-claims-second-europen-tour-title-season Luke Humphries - aktualny lider rankingu Pro TourPozostałe klasyfikacje


W świecie PDC istnieje jeszcze kilka innych rankingów, które zliczają pieniądze zdobyte w konkretnych zawodach. Najczęściej służą one wyłonieniu zawodników, którzy zakwalifikują się do danego turnieju. Osobny ranking tworzy się na podstawie zarobków we wszystkich turniejach Players Championship z danego roku (poprzez ten ranking można awansować do Players Championship Finals) oraz turniejach European Touru (tu można uzyskać awans do Mistrzostw Europy).


Swoje osobne klasyfikacje i rankingi mają również poboczne serie PDC, o których wspominaliśmy już w pierwszej części – Development Tour oraz Challenge Tour. W ten sposób wyłania się dwóch najlepszych zawodników obu serii, którzy w nagrodę otrzymują kartę zawodniczą na dwa kolejne sezony.


Najważniejsze, aby zapamiętać, że wszystkie rankingi w PDC tworzone są na podstawie turniejowych zarobków oraz pokrywają pewien okres czasu. Order of Merit jest dwuletni, a pozostałe klasyfikacje obowiązujące w PDC skupiają pieniądze wygrane na przestrzeni ostatnich 365 dni. To klucze do zrozumienia działania wszystkich rankingów obowiązujących w PDC. Jeśli chcecie na bieżąco śledzić wszelkie zestawienia i klasyfikacje warto zapisać sobie stronę - https://www.dartsrankings.com/. Tam znajdziecie na bieżąco aktualizowane rankingi oraz szczegóły dotyczące zarobków poszczególnych zawodników.


Autor - Arkadiusz Salomon Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.Post: Blog2_Post
bottom of page