top of page
  • DartsPL

Darterska mekka

Alexandra Palace to wyjątkowe miejsce dla każdego kibica darta. To tam na początku każdego roku nowy mistrz świata wznosi Trofeum Sida Waddella w górę. Ale czy zawsze w tej arenie były rozgrywane Mistrzostwa Świata PDC?


Do Mistrzostw Świata PDC zostało 10 dni. Zapraszamy na 10 unikalnych tekstów, które przygotują was na największe darterskie wydarzenie w roku. Oto pierwszy z nich.


Dla każdego katolika wyjątkowym miejscem jest Watykan. Wyznawcy judaizmu za swoje święte miejsce wybrali sobie jerozolimską Ścianę Płaczu. Muzułmanie z kolei za każdym razem modlą się skierowani w kierunku Mekki. W sporcie jest podobnie, jak w religii, wszyscy mają swoją „świątynię”, w stosunku do której odnoszą się z należytym szacunkiem. Każdy kibic NBA wskazałby Medison Square Garden, europejski kibic piłki nożnej Wembley, a w Ameryce Południowej Marakanę. Nie inaczej w darcie. Szczególne miejsce? Oczywiście Alexandra Palace!


Alexandra Palace

Anglia, Londyn, London Borough of Haringey, Alexandra Park. Tak można opisać w skrócie lokalizację Ally Pally. Obiekt wzniesiono w północnej części Londynu, by pełnił funkcję muzealną, wystawienniczą, koncertową i rekreacyjną. Miał pełnić analogiczną rolę co południowolondyński Pałac Kryształowy, jednak w przeciwieństwie do niego stoi do dziś. Prace nad budową Alexandra Palace rozpoczęły się w 1865 roku i trwały osiem lat. Nazwa została nadana na cześć Alexandry Duńskiej – królowej Wielkiej Brytanii, żony Edwarda VII, który rządził od 1901 do 1910 roku. Zatem, gdy rozpoczęto prace Alexandra była „jedynie” księżną Walii. Pałac oddano do użytku w 1973, jednak zaledwie po szesnastu dniach wybuchł w nim pożar, który zniszczył go doszczętnie. Proces odbudowy trwał dwa lata. W XX wieku przez ponad dwie dekady był siedzibą BBC. To właśnie z tego miejsca w roku 1936 ta słynna stacja rozpoczęła regularną emisję. Od około lat 50. Ally Pally pełni różne funkcje. Tymczasowo była teatrem oraz obiektem wielu wystaw. Gościła koncerty między innymi Pink Floyd, Blur, Florence oraz Led Zeppelin. Przez kilka lat wręczano tam Brit Awards czy MTV Europe Music Awards.

W tym wszystkim najważniejszą informacją jest fakt, że w tym pałacu są rozgrywane także imprezy sportowe. Od 2012 turniej Masters w Snookera, a od 2008 Mistrzostwa Świata PDC. Już 15 grudnia wystartuje 14. najważniejsze wydarzenie w darterskim kalendarzu w tym miejscu. Co ciekawe nie ma jednego króla Alexandra Palace. Trzykrotnie sukces świętował tu Phil Taylor i tyle samo Michael van Gerwen. Dwa razy ten zaszczyt przypadł Adrianowi Lewisowi i Gary’emu Andersonowi, a raz Peterowi Wrightowi, Robowi Crossowi i Johnowi Partowi. Kanadyjczyk wygrał pierwsze Mistrzostwa w Ally Pally w 2008 roku. Od 2013 roku puchar Mistrza Świata nosi imię zmarłego darterskiego komentatora Sida Waddella.


Circus Tavern

A co się działo z PDC World Championship przed 2008? Turniej początkowo rozgrywano około 30 kilometrów na wschód od Londynu w niewielkiej miejscowości Purfleet w hrabstwie Essex. To tam mieści się Circus Tavern. Jest to miejsce rozrywki, które w przeciwieństwie do Alexandra Palace nie miało większego kontaktu ze sztuką czy studiem telewizyjnym. Odbywają się tam imprezy i występy kabaratowe. W budynku mieści się także klub nocny. Obiekt został wzniesiony w 1974 roku, a jego pojemność wynosi 1100 osób. Najważniejsze wydarzenia odbywające się w Circus Tavern były związane z dartem.

W przeciwieństwie do Alexandra Palace, Circus Tavern ma swojego króla. Rozegrano tutaj 14 Mistrzostw Świata PDC (1994-2007). We wszystkich w finale meldował się Phil Taylor. The Power wygrał 11 z nich. Swojego pogromcę znalazł jedynie w 1994 (Dennin Priestley), 2003 (John Part) oraz 2007 (Raymond van Barneveld). Do historii przeszła rywalizacja Phila z Barneyem w 2007, kiedy do wyłonienia mistrza świata potrzebny był (jeden!) decydujący leg. Zdaniem wielu kibiców był to najlepszy mecz w historii darta. Co ciekawe, zawodnicy rozgrywający ten finał nie byli świadomi, że za rok impreza zostanie przeniesiona do Londynu. Ta informacja została ogłoszona kilka miesięcy później. Pomimo utraty najważniejszej imprezy w roku Circus Tavern nie zniknęła z darterskiego kalendarza. W 2009 i 2010 rozegrano tu Players Championship Finals. Od 2019 zdecydowano rozgrywać się turniej World Masters federacji BDO (kontrakt zapowiadał kilkuletnią współpracę, jednak możliwe że nie zostanie zrealizowany).


Ally Pally po raz 14

Mistrzostwa Świata PDC rosły z roku na rok. Ranga, sponsorzy, pieniądze. Od pewnego czasu Circus Tavern okazało się zbyt ciasne na takie wydarzenie. MŚ są nie tylko sportowym eventem, ale także marketingowym towarem transmitowanym w wielu krajach. Właśnie dlatego Alexandra Palace okazała się idealnym miejscem. W tym roku będzie gościła mistrzostwa po raz 14, zatem zrówna się ilością zorganizowanych imprez z obiektem w Purfleet. Czy po raz kolejny sternicy PDC po „czternastce” zdecydują się zmienić miejsce? Ja osobiście wątpię, bo gdzie może być lepiej?


Autor: Tomasz Brodko

Post: Blog2_Post
bottom of page