top of page
  • DartsPL

Darterskie lektury

Trenując darta w Polsce łatwo jest trafić w ślepy zaułek. Brak u nas w kraju akademii lub szkoleń. Dla bardziej ambitnych od niedzielnych graczy jedynymi możliwościami rozwoju są dyskusje z kolegami oraz internetowe filmiki. Jak się jednak okazuje istnieje także alternatywa w postaci książek. Jedynym wymogiem jest po prostu znajomość języków obcych.


Książek poświęconych dartowi pojawiło się naprawdę dużo. Wybierając te najważniejsze z kręgu zainteresowań należy odrzucić te dla dzieci oraz te opisujące reguły gry, ponieważ to już nas nie interesuje.


Darts Mentaltraining „Head Games”

To zdecydowanie najciekawsza pozycja na liście. Autorem książki jest 52-letni Richars Weese, który pochodzi z Bawarii w Niemczech. Jest psychoterapeutą oraz terapeutą relaksacyjnym, a także terapeutą hipnozy. Jego zdaniem 80% gry w darta zależy od głowy. Na co dzień przygotowuje mentalnie do gry Michaela Unterbuchnera oraz młode, niemieckie talenty. Książka jest wydawana wraz z materiałami dźwiękowymi, które działają na podświadomość dartera. Jak zaznacza autor jest to jedynie uzupełnienie do regularnego treningu. Wielokrotne czytanie i słuchanie materiałów nie poprawi ot tak wyników. W każdym razie czytelnik znajdzie tam porady, wskazówki i sztuczki, które wyniosą poziom odporności psychicznej na wyższy poziom. Dodatkowo przekazana wiedza może przydać się także w życiu prywatnym, gdzie często stres paraliżuje ruchy wielu ludzi. Książka porusza aspekty koncentracji, płynności, pewności siebie, kontroli myślenia podczas rzutu czy wpływu języka ciała na mózg.

Wydanie: angielskie i niemieckie

Cena na Amazon: 31£

LINK


Darts: Skills – Tactics - Techniques

Książka Patricka Chaplina jest skierowana to graczy raczej mniej zaawansowanych niż pozycja wspomniana powyżej. Autor pierwsze strony poświęcił na podstawowe informacje na temat darta, jednak w dalszej części przechodzi do bardzo interesujących zagadnień. Między innymi doradza jak dobrze dobrać sprzęt do swoich warunków i upodobań. Następnie opisuje różne techniki rzutu oraz sztuczki, które pomogą usprawnić grę. Wreszcie pochyla się także nad graczami z większym stażem, którzy od dawna nie dostrzegli w swojej grze większego progresu. Poradnik podobno pozwoli przywrócić im radość z gry oraz zrobić upragniony krok w przód.

Wydanie: angielskie

Cena na Amazon: 10,95£

LINK


The Darts Bible

Trzeba przyznać, że biblia darta brzmi nieźle, jednak ta książka nie zdobyła tylu pozytywnych opinii, co powyższe. Znaczna jej część jest poświęcona łucznictwie, od którego dart się wywodzi. Następnie David Norton skupił się na historii darta, jego popularności na wyspach, zasadach oraz opisaniu innych odmian tej gry. Ta pozycja oferuje wskazówki do treningu praktycznego jak i mentalnego. Została wydana w 2010 roku, a jej głównym przesłaniem jest fenomen, który spowodował dart pomimo z pozoru prostych zasad.

Wydanie: angielskie

Cena na Amazon: 14,92£

LINK


Darts Finishing Mastery

Książka Jima Chattertona jest zdecydowanie inna od pozostałych. Zdaniem autora wielu zawodników na dowolnym poziomie przegrywa przez matematykę. Błędy w liczeniu czy czas poświęcony na układanie strategii kończenia często decyduje o naszej porażce. W tej pozycji czytelnik zaznajomi się z kombinacjami możliwymi do osiągnięcia danego checkoutu. Sposób w jaki zostały przedstawione ma zagwarantować płynne zejścia oraz ich wejście w nawyk. Jest to kurs na poziomie akademickim, który wyszkoli nas instynkt, dzięki któremu zejście od 2 do 170 stanie się naprawdę łatwiejsze. W końcu każdemu z nas matematyka przy tarczy kiedyś przeszkodziła…

Wydanie: angielskie

Cena na Amazon: 9,99£

LINK


Na pewno żadna z tych książek nie uczyni z marszu nikogo lepszym zawodnikiem. Jednak wobec trudnej dostępności tego typu materiałów w Polsce, powyższe pozycje mogą się okazać kamieniem milowym w rozwoju ambitnego amatora.


#darts #training


Autor: Tomasz Brodko

Post: Blog2_Post
bottom of page