top of page
  • DartsPL

DLACZEGO KOBIETY GRAJĄ GORZEJ?

Dart to sport, w którym przewagi nie buduje się szybkością, siłą, przygotowaniem fizycznym czy wytrzymałością. Każdy darter ma inną budowę ciała – niektórzy mogą poszczycić się atletyczną i wysportowaną sylwetką, niektórzy zmagają się z cukrzycą i otyłością. Darterzy są niscy, wysocy, rzucają bardziej z lewej, z prawej, mają większy lub mniejszy zasięg ramion. Nie istnieje jeden uniwersalny sposób rzutu, ba, każdy robi to inaczej, wypracowując swoją własną technikę. Dlaczego więc znamienitą większość graczy na najwyższych poziomach rozgrywkowych stanowią mężczyźni, skoro kobiety mogą z nimi konkurować na równych warunkach?


Na to pytanie próbowała odpowiedzieć w swojej pracy doktorskiej Linda Duffy – była zawodniczka i nr 1 kobiecego darta, a równolegle Pani psycholog robiąca karierę na Uniwersytecie w Middlesex. W swoich badaniach starała się wytłumaczyć, dlaczego kobiety grają w darta gorzej.


Pomimo tego, że Duffy na darterską emeryturę przeszła w 1987r. nigdy darta nie porzuciła. Prowadzi firmę zajmującą się zarządzaniem karierami sportowymi (jej podopiecznym jest aktualnie John Payne), jest doradczynią PDPA, a naukowo jako profesorka psychologii sportu i nauk sportowych podejmuje temat różnic płci w sportach, których głównym elementem jest rzut do celu.


Profesorka Linda Duffy bada także dartitis, o którym więcej możecie przeczytać tutaj. Jest to niezwykle ciekawe schorzenie, w którym psychiczna blokada uniemożliwia wyrzut lotki, pomimo doświadczenia i przygotowania treningowego.

Linda Duffy była Mistrzynią Świata i nr 1 rankingu w latach 80-tych źródło: https://www.mdx.ac.uk/__data/assets/image/0033/679092/World-Cup-Winner-Brisbane-1985.JPG

Najlepsi mężczyźni zawsze będą lepsi od najlepszych kobiet Ostatnimi czasy coraz więcej zawodników decyduje się na współpracę z coachami, trenerami mentalnymi czy psychologami sportu. Profesorka Duffy podkreśla na każdym kroku, jak niebagatelną rolę odgrywa w darcie właśnie sfera mentalna. Według niej nie ma dużych różnic między umiejętnościami rzucania do celu przez zawodników z Top 16, ale wygrywa ten, który jest przygotowany psychicznie.


Mężczyźni przodują względem kobiet w darcie ze względu na lepszą umiejętność koncentracji. Właśnie w sportach wymagających niesamowitego skupienia uwagi na konkretnym celu, takich jak bule, łucznictwo czy właśnie dart, mężczyźni potrafią skuteczniej się skoncentrować. Wprawniej blokują otaczające ich dźwięki i szumy tak, aby skupić się tylko na zadaniu, które mają wykonać. Nie ma znaczenia jakiego typu zadanie to będzie – jeśli jest związane z rzutem do celu najlepsi mężczyźni zawsze będą lepsi od najlepszych kobiet. Linda Duffy uważa, że w stereotypie, który mówi o wielozadaniowości kobiet, które potrafią wykonywać tysiąc rzeczy naraz, tkwi ziarno prawdy. Mężczyźni nie potrafią tego robić, a skutkuje to zdolnością do skupienia się na jednej czynności w jednym czasie, co w wypadku sportów „rzutowych” zapewnia przewagę. Właśnie w umiejętności koncentracji tkwi darterska supremacja mężczyzn względem kobiet.


Linda Duffy nadal bada to zagadnienie, mówiąc, że istnieje prawdopodobieństwo, że różnice w grze obu płci mogą wynikać także z odrębnych struktur mózgu czy innych zmiennych związanych z polem niezależności i zależności. Mistrzostwa Świata tylko dla kobiet?


Podczas minionych Mistrzostwach Świata PDC 2023, w których udział brały 3 kobiety – Beau Greaves, Fallon Sherrock i Lisa Ashton, Linda Duffy zasugerowała, że kobiety powinny mieć swoje osobne rozgrywki MŚ w PDC. Tłumaczyła to tym, że 3 najlepsze na świecie kobiety przegrały w swoich pierwszych rundach z mężczyznami, którzy prawdopodobnie nie dotarliby nawet do fazy last 16 turnieju. Rzeczywiście tak było – wszyscy polegli w 2 rundzie. William O’Connor z Gabrielem Clemensem, Ricky Evans z Joe Cullenem, a Ryan Meikle z Raymondem van Barneveldem. Bezspornie rywale Pań byli w ich zasięgu, a mimo to żadna nie dokonała na MŚ niczego wielkiego. Pytanie, czy była to kwestia stresu, scenicznego obycia czy umiejętności. Według Lindy Duffy w tym przypadku kluczowe były różnice w umiejętności koncentracji na celu i konsekwencji z nią związanej. Należy jednak wskazać, że każdy z tych meczów i każdy przypadek był inny i o przegranych decydowały inne czynniki.


Jeszcze jedną kwestią, nad którą warto się w tym kontekście zastanowić jest to, że w darta gra o wiele więcej mężczyzn niż kobiet, stąd szansa na generowanie lepszych wyników i obecność graczy na wyższym poziomie jest statystycznie wyższa. Dopóki stopień uczestnictwa nie będzie wyrównany trudno porównywać kobiety do mężczyzn.


Tylko kobieta rywalizująca z mężczyznami może zyskać rozgłos

Czy kobiety mogłyby na równi konkurować z mężczyznami? Jedyną zawodniczką, która odpowiedziała na to pytanie twierdząco była Fallon Sherrock. O Angielce można mieć różne opinie, ale Queen of the Palace jako jedyna w historii potrafiła triumfować w starciu z zawodnikiem z czołówki na dużej scenie.


Czy darterki mogłyby jednak wygrywać podłogówki, turnieje telewizyjne i Mistrzostwa Świata? Prawdopodobnie nie. Do tej pory tylko Lisa Ashton miała szansę temu zaprzeczyć. Angielka jako jedyna z kobiet posiadała kartę zawodniczą, ale nie potrafiła utrzymać jej na dłużej niż dwa lata. Może jedynym remedium jest stworzenie obok Women’s Series osobnych Mistrzostw Świata wyłącznie dla kobiet? Czy spotkałoby się to z aprobatą widowni, a co najważniejsze sponsorów? Prawdopodobnie nie, bo taki turniej nie zagwarantowałby równie wysokiego poziomu sportowego. Z drugiej strony PDC w ubiegłym roku utworzyło dla kobiet osobną wersję Matchplaya.


Prawda jest taka, że tylko kobieta rywalizująca z mężczyznami na równych zasadach może zyskać rozgłos i utrzymać się z darta. Beau robi wrażenie wygrywając seryjnie mecze w rozgrywkach WDF-u i Women’s Series, jednak czy będzie potrafiła wygrywać kolejne turnieje, w których rywalizować będzie z mężczyznami? Podczas MŚ w mecz z Williamem O’Connorem weszła dobrze, ale zderzyła się ze ścianą i wypadła z rytmu, kiedy okazało się, że przeciwnik odpowiada na jej bardzo dobrą grę tym samym, a nawet czymś więcej. W rywalizacji z kobietami w takiej sytuacji nie znajdowała się praktycznie nigdy – podobny poziom gry gwarantował jej w większości przypadków bezproblemowe zwycięstwo.

Beau Greaves debiutowała na dużej scenie w czasie Mistrzostw Świata PDC 2023, źródło: https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/dmHS9mz8lb53TvQvx1b2kA--/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTY0MDtoPTQyNw--/https://media.zenfs.com/en/planet_sport_833/befcb55ae742710d3952a2626eb79411


Potrzeba przede wszystkim konsekwencji i doświadczenia w grze przeciwko najlepszym, a właśnie tego kobietom na razie brakuje.


Autorka - Paulina Budzis Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.

Post: Blog2_Post
bottom of page