top of page
  • DartsPL

Jak trenować grę w darta?

Ćwiczenie swoich umiejętności rzucania to bardzo indywidualna kwestia. Każdy amator oraz profesjonalista ma swoje zwyczaje. Są to bardzo często kwestie indywidualne. To co podoba się jednemu, często nudzi drugiego. Zwłaszcza dla osób ćwiczących samemu, ważne jest, żeby rodzaj treningu sprawiał przyjemność. Gdy brakuje trenera obok (bata nad głową) sami musimy się motywować do pracy. Łatwiej jest się uczyć przy mini-grach, które lubimy. Inną ważną rzeczą jest różnorodność. I tutaj pojawia się pytanie: w jakie odmiany darta warto grać?


501/301

Klasyczne rozgrywki 501 na pewno są bardzo pomocne. W końcu to przedstawienie sytuacji turniejowej w warunkach domowych. Jednak suche rozgrywanie legów kilka razy w tygodniu może na dłuższą metę nudzić. Dobrą alternatywą jest 301 double in+double out, czyli krótsza wersja tradycyjnej rozgrywki. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że punkty zostaną nam liczone dopiero, gdy trafimy w dowolny podwójny segment. Double potrzebny na początku i końcu pozwoli nam na poprawienie się w tej kwestii. W 301 o wiele szybciej dochodzi się do kluczowego momentu, czyli kiedy brakuje nam 120-150 i musimy opracować plan skończenia. I w tym momencie z pomocą przychodzi nam kolejna gra.


121

Ten rodzaj rozgrywki preferowany przez Mike’a van Duivenbode, który wspominał o nim w wywiadzie na łamach naszego portalu. Gra polega na skończeniu ze 121 w 9 lotkach. Jeśli się nam uda, próbujemy powtórzyć tę sztukę ze 122 i tak dalej. Gdy 9 rzutów okaże się za mało by wyzerować to za karę cofamy się o jedną liczbę. Gracze bardziej zaawansowani w przypadku niepowodzenia mogą wracać do samego początku, czyli 121.


Cricket

To chyba najbardziej popularna odmiana darta. Pozwala poćwiczyć najważniejsze pola (od 15 do 20 oraz środek), które są kluczowe w punktowaniu oraz ustawianiu sobie dogodnej liczby na skończenie.

Celem gry jest trafienie we wszystkie pola oznaczone poszczególnymi liczbami wcześniej, niż przeciwnik, uzyskując równocześnie większą liczbę punktów. Wykorzystywane są jedynie pola 15-20 oraz bulls-eye. Każdy gracz musi zaliczyć każde z pól trzy razy, aby otworzyć ten sektor w celu zdobywania punktów. Gracz uzyskuję liczbę punktów odpowiadającą trafionemu polu, pod warunkiem, że pole nie zostało zamknięte przez przeciwnika. Trafienie w pole podwójne jest liczone jak dwa uderzenia w dany segment, a potrójne – jak trzy. Pola mogą być otwierane i zamykane w dowolnej kolejności. Pole jest zamknięte, gdy obaj gracze trafili w nie trzy razy. Wówczas każde następne trafienie w to pole nie powoduje naliczania punktów. Zwycięzcą zostaje gracz, który zamknie wszystkie liczby jako pierwszy i zgromadzi przy tym najwyższą liczbę punktów. Jeżeli jeden z graczy zamknie wszystkie pola, ale ma mniejszą liczbę punktów z pól otwartych, niż przeciwnik, musi kontynuować zdobywanie punktów z pól otwartych. Jeżeli graczowi nie uda się nadrobić brakujących punktów, zanim przeciwnik zamknie wszystkie pola, zwycięzcą zostaje strona przeciwna. Partia jest kontynuowana aż do chwili, kiedy wszystkie pola zostaną zamknięte – zwycięzcą zostaje, który ma wówczas większą liczbę punktów.


Killer

Jest to gra, w której ćwiczy się trafianie podwójnych segmentów. Aby rozpocząć grę każdy gracz wybiera swój segment, trafiając w niego lotką. Ten numer pola jest przydzielony tylko do jednego gracza. Kiedy numery zostały przydzielone wszystkim graczom, partia się rozpoczyna. Na początku należy zdobyć pozycję „Killera”. Można to uczynić wyłącznie przez trafienie double’a w odpowiadającym graczowi numerze. Gdy już się ta sztuka uda, gracz rozpoczyna rzucanie w podwójne numery przydzielone do pozostałych zawodników. Robi to aż do chwili, gdy ustalona wcześniej liczba żyć, wyniesie zero. Zwycięzcą zostaje gracz, który zachowa życie jako ostatni.


Overs

W treningu nie można zapominać o scoring darts. Właśnie w tym pomaga ta gra. Jej celem jest po prostu uzyskanie wyższego wyniku całkowitego, niż uzyskany w trzech poprzednich rzutach. Przed rozpoczęciem gry należy wybrać sobie liczbę „żyć”. Jeżeli graczowi nie uda się poprawić swojego wyniku w porównaniu do trzech poprzednich lotek, traci życie. Gracz traci życie również w przypadku uzyskania wyniku identycznego. Ostatni gracz, któremu udało się zachować życie, zostaje zwycięzcą.


Shanghai

Dobry gracz musi opanować trafianie we wszystkie segmenty. Także te oznaczone niższymi cyframi. W tym pomaga gra Shanghai. Każdy z graczy musi obejść tarczę dookoła, trafiając po kolei w numery od 1 do 20. Gracz rozpoczyna od numeru 1 i rzuca trzy lotki. Bez względu na wynik, następne trzy lotki wyrzuca w 2 i tak dalej. Pola podwójne i potrójne w każdym segmencie liczą się razy dwa i razy trzy. Zatem najwyższy wynik możliwy do osiągnięcia to trafienie trzech potrójnych w każdym z 20 segmentów. Zwycięzcą zostaje gracz, który po dwudziestu rundach zgromadził najwyższą liczbę punktów. Zachęcam wszystkich do spróbowania się w tę grę, która jest zdecydowanie moją ulubioną. Do ideału na pewno mi daleko, ale mój najlepszy wynik w Shanghaiu wynosi 622 punkty. Jak sytuacja wygląda u was?


Wyżej opisane gry to kropla w morzu możliwości. Jednak wszystkie wzięte do kupy tworzą naprawdę kompletny trening, w którym akcentujemy skuteczność na podwójnych (Killer), celność na wszystkich segmentach (Shanghai), wysokość scoring darts (Overs), znajomość najważniejszych pól: 15-20 i bulls-eye (Cricket) oraz rywalizacja w tradycyjny sposób (501 i 301).


#pdc #darts #treningdarta


Autor: Tomasz Brodko

Post: Blog2_Post
bottom of page