top of page
  • DartsPL

Luke Littler puka do bram PDC

Luke Littler nie przestaje bić kolejnych rekordów i zachwycać w WDF i JDC. Na ten moment jest talentem czystej wody i w maju wygrał kolejny turniej WDF rangi gold.


Co każdy z nas robił w wieku 15lat? Cofając się w czasie chodziłem do gimnazjum, chłonąłem jak największą ilość meczów piłki nożnej w telewizji oraz kombinowałem jak, będąc nieletnim, spróbować sił w zakładach bukmacherskich. Nie w głowie była mi sława, podbijanie turniejów darterskich czy rozkochiwanie w sobie kibiców. Zapewne większości z was było bliżej mojej sytuacji niż tej Luke’a. Myślę, że ten fakt najbardziej oddaje fenomen jego osiągnięć w wieku 15 lat.


Dart od najmłodszych lat

W większości sportów długość uprawiania go wpływa w pewnym stopniu na poziom umiejętności w młodym wieku. O ile w darcie nie zawsze ma to bezpośredni wpływ, o tyle ojciec Littlera wspomniał, że jego syn zaczął rzucać do tarczy w wieku 18 miesięcy! Oczywiście na początku były to lotki z magnes. Dodatkowo młody Luke podglądał ojca, który regularnie rzucał do tarczy zawieszonej w kuchni. W wieku 5-6 lat otrzymał pierwsze metalowe groty i zaczął grać „na poważnie” – jakkolwiek to brzmi dla osoby w jego wieku. Ojciec Anthony opowiadał, że młody od pierwszych lat miał „to coś”. Oczywiście, żeby znaleźć się w obecnej sytuacji, dołożył kupę pracy, ale na pewno był obdarzony wielkim talentem. The Nuke oczywiście marzy o zostaniu profesjonalnym darterem, ale jego plany nie ograniczają się tylko do bycia w PDC lub zagrania na mistrzostwach świata. Przede wszystkich chce wygrać World Cup of Darts reprezentując Anglię oraz zdobyć Mistrzostwo Świata PDC dwa razy z rzędu! Moim zdaniem ten fakt bardzo dosadnie pokazuje mentalność tego młodego gracza. Być może okaże się kolejnym wielkim mistrzem, który będzie miał obsesję zwyciężania jak na przykład Cristiano Ronaldo lub Lewis Hamilton w innych dyscyplinach sportowych. Jego idolem jest Nathan Aspinall ze względu na drogę jaką przebył. Przecież kilka lat temu nikt nie postawiłby grosza, że ASP wskoczy do czołówki PDC. Littler ze względu na swój wiek nie mógł jeszcze wystąpić w Q-Schoolu, ale w meczach pokazowych mierzył się już z gwiazdami PDC. W spotkaniach do dwóch wygranych legów odprawiał z kwitkiem między innymi Joe Cullena, Dave’a Chisnalla, Rossa Smitha i Damona Hetę. Poza dartem interesuje się jeszcze piłką nożną i rugby, a jego ulubionymi drużynami są Manchester United i Warrington Wolves.

15-letni Luke Littler ma wszystko, by za kilka lat rozdawać karty w PDC. Czy faktycznie jego talent przełoży się na seryjnie zdobywane tytuły w najlepszej federacji darterskiej świata?


Podbijanie WDF

Jak każdy młody gracz Littler zaczął od występów w federacji JDC. Tam wielokrotnie ciął się na noże z Leightonnem Benettem i obaj dzielą miedzy siebie najważniejsze triumfy. Zrobiło się o nim głośno, gdy podczas JDC Masters, gdy w wieku 14-lat rzucił nine dartera. Jak sam wspominał po raz pierwszy ta sztuka udała mu się w wieku 12lat, a sześć lat wcześniej rzucił pierwszego maksa. W listopadzie 2021 wygrał pierwszy seniorski turniej WDF rangi gold. Padło na Irish Open i tym samym stał się najmłodszym zwycięzcą eventu tej rangi. W kwietniu zadebiutował na Mistrzostwach Świata WDF, gdzie również był najmłodszy w historii. Wszystkie mecze w Lakeside zagrał na średniej powyżej 90pkt. Starczyło to na jedno zwycięstwo w last32 z Benem Hazelem. W last16 uległ Holendrowi Veenstrze, ale Richard wykręcił wtedy avg 104.91! Dobrą grę kontynuuje także w tym roku. W turniejach na wyspie Man był bliski sukcesu. W Classic (silver) przegrał w finale, w Open (gold) w ćwierćfinale, a w juniorskim nie zaznał smaku porażki. Kosmiczne wyniki wykręcił w miniony weekend w Walii. W seniorskim Open nikt nie dał mu rady i znów wygrał golda – tym samym zapewniając sobie występ w przyszłym roku na Mistrzostwach Świata WDF. Dołożył do tego dwa triumfy w turniejach młodzieżowych. Prawdziwe show skradł w turnieju rozgrzewkowym, kiedy pokonał Matta Clarka w last8 grając na średniej 121.86 (2x13 lotka i 11 lotka)!!! Przez cały weekend aż czterokrotnie przekraczał avg 100pkt. Sumując, na swoim koncie ma dwie wygrane w turniejach seniorskich i aż 10 w młodzieżowych! The Nuke na ten moment plasuje się na drugim miejscu w WDF Order of Merit seniorskim i oczywiście lideruje w juniorskim. Do pierwszego w klasyfikacji Jamesa Hurella traci 70 punktów (ma na swoim koncie 623).


Tonować emocje

Patrząc na powyższe wyniki, The Nuke ma wszystko, by w przeciągu kilku lat stać się gwiazdą PDC. Oczywiście w życiu, a tym bardziej w sporcie, nic nie jest pewne. W jego życiu jeszcze wiele może się wydarzyć. Wydaje się, że jedyne co może mu obecnie zaszkodzić, to szum medialny. Pompowanie balonika i narzucanie presji potrafi zniszczyć niejednego doświadczonego gracza, a co dopiero nastolatka. Anglik musi twardo stąpać po ziemi. Stopniowo ogrywać się z lepszymi graczami. Małymi krokami może osiągnąć naprawdę dużo. Wydaje się, że wszystkie argumenty trzyma w dłoni. Dosłownie i w przenośni.


Autor: Tomasz Brodko

Post: Blog2_Post
bottom of page