top of page
  • DartsPL

Nagrody DartsPL: Najlepszy młody zawodnik 2020

Sezon 2020 dobiegł końca, nadszedł więc okres podsumowań. W pierwszej odsłonie wyróżnię najlepszych młodych zawodników w 2020 roku.


Wyraz „młody” niewiele mówi, ponieważ zależy od indywidulanej opinii. Różnicę robi też dyscyplina sportu, ponieważ gracz młody jak na darta w koszykówce czy piłce nożnej określi się go, że jest w kwiecie wieku. Mimo wszystko za barierę „młodości” wybrałem 25 lat. Jeśli darter w momencie rozpoczęcia sezonu 2020 miał ćwierć wieku lub mniej, to istnieje szansa na znalezienie go w tym zestawieniu. Przed wami moje subiektywne TOP5 ubiegłego sezonu.


5. Bradley Brooks

Rocznik 2000. 103 w rankingu PDC. Anglik został w tym roku Młodzieżowym Mistrzem Świata i to główny powód, dla którego znalazł się w zestawieniu. W finale rozprawił się 6:5 z Joe Davisem. Dodatkowo sezon 2020 był jego pierwszym z kartą PDC. W turniejach Players Championship parę razy błysnął formą eliminując między innymi Iana White’a czy Jeffreya de Zwaana. Z bardzo dobrej strony pokazał się w UK Open, gdzie dotarł do czwartej rundy detronizując między innymi Devona Petersena. Niemałe show stworzył wspólnie z Dirkiem van Duijvenbode w Mistrzostwach Świata PDC. Bradley prowadził już 2:0, lecz ostatecznie przegrał spotkanie.


4. Ryan Meikle

Rocznik 1996. 95 w rankingu PDC. Anglik już od 2016 posiada kartę PDC. W Tourze zadomowił się na dobre. Podczas Players Championship prezentował się naprawdę solidnie. Udało mu się triumfować nad Joe Cullenem, Dimim van den Berghiem czy Gagą Clemensem. To pozwoliło mu się zakwalifikować do Finałów PC, gdzie wprawdzie odpadł w pierwszej rundzie z Peterem Wrightem, ale Snakebite potrzebował decydującego lega, by zwyciężyć. Największym sukcesem w 2020 Meikle’a jest zwycięstwo w Development Tour Order of Merit. O 1000 punktów wyprzedził drugiego Keane’a Barry’ego, a o ponad 2500 trzeciego van Peera. Dominacja.


3. Jeffrey de Zwaan

Rocznik 1996. 22 w rankingu PDC. Holendra nikomu przedstawiać nie trzeba. Choć wciąż troszkę brakuje mu do ścisłej czołówki, to regularnie wyróżnia się na tle średniaków. W tym sezonie przeszedł operację ręki, której bóle niejednokrotnie przeszkadzały mu podczas zawodów. Wspominał o tym między innymi podczas wywiadu na DartsPL. Najlepszym wynikiem de Zwaana w tym roku są ćwierćfinał World Grand Prix oraz 1/8 Players Championship Finals.


2. Callan Rydz

Rocznik 1998. 68 miejsce w rankingu PDC. Rozwój Anglika przechodzi wręcz podręcznikowo. Zaczął d serii zwycięstw w turniejach młodzieżowych. Później wywalczył karty PDC w 2019 poprzez Challenge Tour, a obecnie odnalazł się w najlepszej darterskiej organizacji. Podczas turniejów Players Championship tanio skóry nie sprzedawał. Mało tego – niejednokrotnie zachwycał kibiców pokonując Gerwyna Price’a czy Michaela van Gerwena. W PC 21 dotarł do półfinału, a po drodze eliminował kolejno Kantele, Gurney’a, Dolana, Whitlocka i White’a. Próbkę jego umiejętności na dużej scenie mieliśmy okazję zobaczyć podczas Players Championship Finals. W tym turnieju triumfował nad Gurneyem i Searlem. Callan jest bliski osiągnięcia 64 miejsca w Order of Merit, które pozwoli mu zachować kartę na następny rok. To na pewno będzie jego celem i w tej walce nie jest bez szans.


1. Dimitri van den Bergh

Rocznik 1994. 10 miejsce w rankingu PDC. Dimi, och Dimi. Jak zwykłem pisać na łamach DartsPL. Ten zawodnik podbił serca większość darterskich fanów. W 2020 roku udowodnił, że ma wszystko, by w przyszłości stać się numerem jeden światowego rankingu. Przede wszystkim błyszczy nie na „turniejach podłogowych”, ale na największych scenach i właśnie dlatego jest kochany. Zwycięstwo w World Matchplay i półfinał w Grand Slamie to zwieńczenia kapitalnego sezonu. W nagrodę w przyszłym roku wystąpi w Premier League. Wielka kariera stoi przed nim otworem.


Nie sposób było wyłonić jedynie pięciu zawodników spośród tak szerokiej grupy. Pominąłem zawodników z już wyrobioną marką jak na przykład Maxa Hoppa czy Luke’a Humphriesa. Zgadzam się, że obaj osiągnęli więcej niż poniektórzy z TOP5, lecz jak na ich możliwości oraz oczekiwania zaprezentowali się po prostu słabo. Długo zastanawiałem się czy w zestawieniu powinna znaleźć się 18-letnia perełka darta – Keane Barry. Irlandczyk sezon zakończył ze zdobyczą karty PDC dzięki Development Tour, lecz na każdym polu znajdował się zawodnik lepszy od niego.


Autor: Tomasz Brodko


Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.


Post: Blog2_Post
bottom of page