top of page
  • DartsPL

Nagrody DartsPL: Zawodnik roku 2022

Na koniec zawsze jest najważniejsze. Czas na ostatnie rozdanie nagród, w którym wybierzemy najlepszego zawodnika minionego sezonu! Kto dołączy do dotychczasowych laureatów tej nagrody z dwóch poprzednich lat – Jonny’ego Claytona i Gerwyna Price’a?Czas zakończyć tegoroczną edycję nagród DartsPL z przytupem! Na koniec zostawiliśmy sobie najważniejszą kategorię, w której wybierzemy najlepszych zawodników 2022 roku. Po prostu – bez podziału na kategorie wiekowe, staż w PDC, czy dotychczasowe osiągnięcia. Liczył się tylko 12 ostatnich miesięcy.


Nominowaliśmy łącznie 10 zawodników i muszę przyznać, że nie było to łatwe zadanie. Szczególnie trudne było uporządkowanie ich w odpowiedniej kolejności. Nie było wątpliwości co do najlepszej dwójki (można się jednak kłócić o to, kto powinien zostać zwycięzcą), ale układ pozostałych miejsc jest bardzo dyskusyjny i prawdopodobnie wielu z Was będzie miało nieco inne odczucia!


Tak prezentuje się nasza subiektywna lista 10 najlepszych zawodników minionego sezonu. Jak zwykle odsyłamy Was do poprzednich części naszych nagród, w których wybieraliśmy – Najlepszego Młodego Zawodnika, Największy Postęp, Największe Rozczarowanie i Wydarzenie Roku.


10. Josh Rock/Dave Chisnall


Przyznam, że do końca trudno było rozstrzygnąć, komu przysługuje miejsce w czołowej 10 naszego plebiscytu. Z jednej strony trudno nie docenić dokonań Josha Rocka, ale należy pamiętać, że dopiero końcówka sezonu w pełni uwypukliła dokonania Irlandczyka z Północy. Bardzo solidny sezon zanotował również Dave Chisnall. Bardzo mocne otwarcie i finał Mastersa oraz dziewiąta lotka w turnieju European Touru i jedno trofeum zdobyte w tejże serii. Sami możecie zdecydować!


9. Rob Cross


Dalecy jesteśmy od stwierdzenia, że Rob Cross wrócił do swojej najlepszej formy z czasów, gdy zostawał sensacyjnym Mistrzem Świata, ale 2022 rok był dla Voltage’a całkiem udany. Szczególnie dobze Anglikowi wiodło się w European Tourze – co prawda nie udało mu się wygrać żadnego turnieju, ale dwukrotnie meldował się w finałach. W telewizji najwięcej udało mu się osiągnąć podczas Players Championship Finals, gdy powstrzymał go dopiero Michael van Gerwen w meczu o trofeum. Jego dobrą postawę przy tarczy doceniła również PDC, która zaprosiła go do udziału w dwóch pierwszych tegorocznych turniejach World Series of Darts, a być może w ślad za nimi pójdzie również zaproszenie do Premier League!


8. Dirk van Duijvenbode


Eksplozywny Holender minionym sezonem w bardzo dobrym stylu potwierdził, że należy mu się miejsce na zapleczu ścisłej czołówki PDC. Aubergenius nie zdobył co prawda swojego pierwszego trofeum telewizyjnego, ale wydaje się, że jest ustawiony w jednym z pierwszych miejsc kolejki ustawionej do tego osiągnięcia. Najbliżej było podczas World Series of Darts Finals, gdy przed własną publicznością dotarł do finału, ale przegrał ostatecznie po deciderze z Gerwynem Pricem. Do listy osiągnięć udało mu się także dorzucić półfinały World Cup of Darts i Mistrzostw Europy oraz ćwierćfinały osiągnięte w PC Finals i Matchplayu. Dirk z sukcesem obronił swoją pozycję w drugiej dziesiątce rankingu i coraz śmielej może spoglądać w kierunku top 10!


7. Ross Smith


O Rossie Smithie pisaliśmy sporo przy okazji nagrody za największy postęp. Anglik stał się jedną z sensacji końcówki 2022 roku po wygraniu Mistrzostw Europy. Triumf w turnieju telewizyjnym dodatkowo napędził Smitha i pozwolił mu na kolejne świetne występy na scenach PDC. Ross z zawodnika, który balansował na granicy kwalifikacji do turniejów telewizyjnych, stał się jednym z kandydatów do wtargnięcia do czołówki rankingu. W kolejnym sezonie okaże się, czy jego świetna gra utrzyma się na dłużej i Ross będzie stawiał kolejne kroki naprzód!


6. Nathan Aspinall


Mam wrażenie, że osiągnięcia Nathana Aspinall z poprzedniego roku są mocno niedoceniane. O Angliku niewiele się mówi, a przecież zanotował świetną kampanię! Początek 2022 roku był dla Nathana trudny – kontuzja uniemożliwiła mu płynny start sezonu i sprawiła, że pierwsze miesiące rozgrywek nie były dla niego wymarzone. Asp potrafił jednak odbudować swoją grę i wrócić do świetnej formy, czego dowodem były finały dwóch turniejów telewizyjnych. Nathan w wielkim stylu wrócił do czołowej 10 rankingu Order of Merit i znów może snuć plany o podboju darterskiego świata. Jeszcze na początku roku wydawało się to mało możliwe!


5. Joe Cullen


Przechodzimy do najważniejszych rozstrzygnięć. Na piątym miejscu naszego zestawienia plasujemy Joe Cullena, który w 2022 roku podniósł swój poziom o jeden szczebelek w górę. Wszystko zaczęło się od Mastersa, w którym Anglik zaprezentował genialną formę i w cuglach wygrał cały turniej, notując swój pierwszy telewizyjny triumf w karierze. Rockstar imponował formą od pierwszych spotkań, aż do ostatniego – kapitalna gra na potrójnej 20, z której od lat słynie Cullen, połączona z świetnie funkcjonującymi 19-tkami zagwarantowała mu sukces. Wygrana w całym turnieju oznaczała również dla niego zaproszenie last minute do Premier League i debiut Cullena w prestiżowych rozgrywkach. Wielu kibiców wróżyło Rockstarowi karierę podobną do tej, którą przeżył rok wcześniej Jonny Clayton. Aż tak udany miniony sezon dla Cullena być może nie był, ale i tak trzeba go nazwać najlepszym w karierze 33-latka z Bradford. Joe na stałe zagościł w przednim rzędzie gwiazd PDC i całkiem nieźle sobie radził w nowej roli. Debiutancka kampania w Premier League była w jego wykonaniu dość dziwna – często na niego narzekaliśmy, ale udało mu się w końcu dojść do finału całej imprezy, w którym był o lotkę od wygrania meczu z Michaelem van Gerwenem. Oprócz tego udało mu się zaliczyć ćwierćfinały World Series Finals, PC Finals i Grand Slam of Darts. Anglik miewał słabsze momenty, ale w 2022 roku i tak mówiliśmy o Cullenie znacznie częściej niż w jego dotychczasowej karierze.


4. Danny Noppert


Ekspert od turniejów podłogowych i European Tourów, który w końcu zaczął pokazywać pełnię swoich możliwości w telewizji. Pisaliśmy więcej o udanym sezonie przy okazji nagrody z największy postęp – trudno nie docenić wyników Nopperta, które były bardzo dobre na każdym polu. Przede wszystkim udało mu się jednak sięgnąć po tytuł w turnieju telewizyjnym, co nie było w tym sezonie takie łatwe, bo większość z nich padła łupem Michaela van Gerwena i Michaela Smitha. Wygrana w UK Open, półfinały Matchplaya i ćwierćfinały Mistrzostw Europy i PC FInals wystawiają Noppertowi za poprzedni rok świadectwo z wyróżnieniem. Czekamy na więcej!


3. Luke Humphries


Kolejny z zawodników, o którym wiele dobrego mówiliśmy przy okazji kategorii największy postęp, w której sklasyfikowaliśmy Luke’a na 1 miejscu! Cool Hand Luke w coraz większym stopniu zaczyna nawiązywać do swojej ksywki i staje się coraz bardziej zimnokrwistym zawodnikiem, który potrafi utrzymać nerwy na wodzy w najważniejszych momentach. Wybitna postawa w serii European Tour i w turniejach podłogowych natchnęła Humphriesa do równie dobrej gry w telewizji. Podstawowym zarzutem wobec Anglika może oczywiście być brak wygrania turnieju telewizyjnego, ale 4 wygrane turnieje European Touru, dwa telewizyjne półfinały, jeden ćwierćfinał i awans na 5 miejsce w rankingu Order of Merit potwierdzają, że 2022 rok był dla Luke’a Humphriesa niezwykle udany.


2. Michael van Gerwen

1. Michael Smith


Nie ma żadnych wątpliwości, że miniony rok należał do dwóch panów Michaelów. Moglibyśmy pewnie przez grube godziny dyskutować nad tym, któremu z nich bardziej należy się tytuł najlepszego dartera 2022 roku. My stawiamy na Michaela Smitha, który wygrał najważniejszy turniej, przełamał swoją fatalną passę przegranych telewizyjnych finałów i po raz pierwszy w karierze został numerem jeden światowego rankingu. Jeszcze na początku sezonu Smith znowu rozczarowywał przegranymi finałami – zarówno podczas UK Open jaki i Mistrzostw Europy wydawało się, że Anglik musi w końcu sięgnąć po swoje premierowe trofeum – tym bardziej, że już wtedy znajdował się w wybornej formie. Jego kibice musieli jednak jeszcze chwilę poczekać, ale było warto! Najpierw triumf w Grand Slamie, a zaledwie kilka tygodni później tytuł najlepszego dartera świat! Bully Boy w końcu zaimponował dorbą stroną mentalną swojej gry – w obu z tych turniejów znajdował się w niektórych meczach w bardzo trudnym położeniu. W starciu z Cullenem w Grand Slamie był o lega od odpadnięcia z turnieju, a w Mistrzostwach Świata przegrywał już przecież 1-3 z Martinem Schindlerem. Z obu tych sytuacji udało mu się wyjść obronną ręką.


Z drugiej strony nie sposób nie docenić wybitnego roku, który ma za sobą Michael van Gerwen. Holender w wybornym stylu odbudował się po 2021 roku, gdy nie wygrał żadnego turnieju telewizyjnego. Ubogi w trofea rok MvG odbił sobie z nawiązką w 2022, gdy zanotował wygrane w Matchplyu, Premier League, PC FInals i Grand Prix. Kiedy wszyscy zastanawiali się, czy dominacja Mighty Mike’a dobiegła końca, Holender odpowiedział niedowiarkom w wymowny sposób. Gdyby udało mu się jeszcze zdobyć Mistrzostwo Świata to byłoby to godne nawiązanie do jego najlepszych sezonów w PDC. Powstrzymał go jednak Michael Smith i z tego powodu przyznajemy mu palmę pierwszeństwa w tegorocznym rankingu. Autor - Arkadiusz Salomon Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.

Post: Blog2_Post
bottom of page