top of page
  • DartsPL

Największe polski rozgrywki internetowe

Pod koniec września wystartowała 16 już edycja Polish Dart Cam League – ligi kamerkowej, w której w obecnym sezonie udział bierze 100 darterów z całej Polski!


28 września rozpoczęła się pierwsza kolejka 16 edycji PDCL. W obecnym sezonie chęć udziału w jednej z największych lig rozgrywanych za pośrednictwem kamerek internetowych zgłosiło aż 92 zawodników z całej Polski! W rozgrywkach wystartować może każdy, kto lubi grać w darta oraz ma dostęp do połączenia internetowego i kamerki. Wszystkie mecze rozgrywane są za pośrednictwem platformy Webcamdarts. Inicjatywa jest świetnym pomysłem dla wszystkich, którzy chcą stale poprawiać swoje umiejętności, a jednym z największych plusów PDCL jest jej globalność. Liga rozgrywana jest za pośrednictwem kamerek, a więc każdy z zawodników rozgrywa swoje mecze z własnego domu. Dzięki temu bez problemu rywalizować mogą gracze, których na co dzień dzielą nawet setki kilometrów. Stawka zawodników została podzielona na trzy ligi – Platinum, Gold oraz Silver. Podział wynikał z umiejętności prezentowanych przez darterów, tak aby wszyscy rywalizowali z zawodnikami na swoim poziomie. Dla najlepszych zawodników przygotowane są nagrody finansowe, a w przypadku darterów z niższych lig niż Platinum możliwość awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. Zawodnicy z dolnych części tabeli również mają o co rywalizować – najsłabsi z danej ligi będą musieli przegryźć gorzką i pigułkę i od kolejnego sezonu występować w niższej lidze. W związku z dużą liczbą uczestników dywizje Gold oraz Silver dodatkowo podzielone zostały na dwie grupy, tak aby każda z lig liczyła maksymalnie 19 uczestników. Oznacza to, że pełen sezon PDCL składać się będzie z 18 kolejek, po których poznamy zwycięzców oraz tych, którzy będą musieli pogodzić się ze spadkiem. Jednym słowem system rozgrywek przypomina ten, który znamy z większość sportów drużynowych. Mecze rozgrywane są w systemie przypominającym Premier League. Gra toczy się do 7 wygranych legów, ale każdy z meczów może zakończyć się remisem 6-6. W obecnym sezonie w gronie uczestników PDCL znajdziemy kilka naprawdę mocnych nazwisk, a to w połączeniu z dużym zainteresowaniem turniejem zapowiada na niezwykle ciekawe rozgrywki. Jak dotąd rozegrano już 2 kolejki, a 3 jest w trakcie. Sprawdźmy kto jak na razie radzi sobie najlepiej w poszczególnych dywizjach.


Zalewski liderem


W najwyższej klasie rozgrywkowej aż roi się od nazwisk, które kojarzy większość kibiców polskiego darta. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników, którzy biorą udział w Platinum jest Sebastian Białecki – jeden z najbardziej utalentowanych polskich darterów młodego pokolenia. O dokonaniach Sebastiana nie raz pisaliśmy na naszej stronie. Młody Białecki ma już za sobą udział w organizowanym przez PDC Development Tourze oraz w niedawnych Młodzieżowych Mistrzostwach Świata, w których udało mu się wedrzeć do czołowej 32. Jednym z hitów dotychczasowych meczów było starcie Białeckiego z Dawidem Robakiem, który należy do czołówki polskich darterów. W obecnym sezonie Robak zajmuje 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski i regularnie osiąga w turniejach organizowanych przez PDO wysokie lokaty. Obaj zawodnicy reprezentowali Polskę podczas zawodów WDA Nations Cup. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie – obaj zawodnicy rzucali ze średnią zbliżoną do 80! Wynik Robaka – 81,85 jest jak na razie najwyższą średnią uzyskaną w pojedynczym meczu. Dawid jako jedyny przekroczył granicę 80. Górą okazał się Robak, który wygrał 7:5 i zanotował na swoje konto ważne 2 punkty. W drugim legu spotkania zwycięzca popisał się maksymalnym zejściem ze 170! Białecki w swoim drugim meczu również nie był w stanie odnieść zwycięstwa – jedynie zremisował z Andrzejem Dębkowskim i jak na razie młody darter ma swoim koncie 1 punkt. Liderem rozgrywek jest jednak jak na razie Aleksander Zalewski, który jako jedyny w stawce zaliczył jak dotąd komplet 2 wygranych. Zalewski w pierwszej kolejce ograł 7-3 Macieja Łuczaka, a w 2. serii spotkań wygrał 7-4 z Krystianem Cebulą. Olek w swoich pierwszych spotkaniach pokazał bardzo wysoką i równą formę imoże pochwalić się 2 najwyższą średnią 3 lotek we wszystkich spotkaniach.W lidze Platinum rywalizują również Krzysztof Lauer i Andrzej Muszyński, a więc dwaj kolejni reprezentanci kraju z turnieju WDA Nations Cup. Obu zawodnikom idzie jak na razie bardzo dobrze. Lauer zanotował wygraną 7-4 z Tomaszem Piotrowiczem oraz remis w meczu przeciwko Krzysztofowi Bieli. Muszyński jak na razie rozegrał tylko jedno spotkanie, w którym wygrał 7-5 z Bartoszem Wieczorkiem. W stawce rywalizujących w najlepszej lidze znajduje się także nazwisko Wojciecha Brulińskiego. Wielu z Was może kojarzyć Wojtka z dobrych występów w turniejach organizowanych w naszym kraju. Brulion ma już również pierwsze doświadczenia związane z grą poza granicami Polski – przed startem obecnego sezonu brał udział w rozgrywkach Q School. Oba mecze Brulińskiego zostały jednak przełożone i na jego debiut w rozgrywkach przyjdzie nam jeszcze poczekać.


Zaciekła walka o awans


W ligach Gold i Silver przez cały sezon trwać będzie zaciekła walka o awans do wyższej dywizji. Obie niższe ligi podzielone zostały na dwie grupy. W lidze Gold awans do Platinum uzyska dwóch najlepszych zawodników obu grup. Zawodnicy, którzy zajmą 3. miejsca wezmą udział w barażu. Na zapleczu czołówki najlepiej idzie Krzysztofowi Rypinie i Dawidowi Domańskiemu.Obaj zawodnicy przewodzą swoim grupom i jak dotąd nie znaleźli pogromcy. Domański, który jest jednym z czołowych zawodników krakowskiej sceny darta ma swoim koncie 3 zwycięstwa. Dawid wygrał z Janem Krzyszczykiem, Piotrem Moroniem oraz Marcinem Fąfarą, który był jednym z organizatorów Otwartych Mistrzostw Opola, w której udział brała redakcja DartsPL. Rypina przewodzi grupie A dzięki zwycięstwom nad Andrzejem Mazurem i Piotrem Sawickim. W lidze Gold występuje także ojciec Sebastiana Białecki – Piotr Białecki. Piotr po dwóch kolejkach może pochwalić się najwyższą średnią z obu spotkań! Starszemu z Białeckich nie udało się jednak zgarnąć kompletu punktów W pierwszej kolejce przegrał 4-7 z Piotrem Moroniem. W drugim meczu zarobił jednak swoje pierwsze punkty dzięki zwycięstwu nad Krzysztofem Piotrowiczem. W Silverze zawodnicy będą walczyć o zajęcie 3 pierwszych miejsc w obu grupach, które dają awans do wyższej ligi. Po pierwszych meczach w najlepszej sytuacji znajdują się Wiesław Dziedzina i Mariusz Brzozowski, którzy przewodzą rywalizacji. Przed nami jeszcze mnóstwo kolejek i wiele ciekawych rywalizacji. Bardzo dużo może się jeszcze zmienić i nawet zawodnicy, którzy nie wystartowali w nowym sezonie najlepiej wciąż mogą odmienić swoją ligową pozycję.


Tutaj możecie znaleźć aktualne tabele wszystkich lig! Platinum i Gold Silver Po kliknięciu w wynik spotkania przeniesiemy się do historii danego spotkania wraz z jego statystykami! Autor - Arkadiusz Salomon

Post: Blog2_Post
bottom of page