top of page
  • DartsPL

PDC odsłania kolejne karty

Darterska ofensywa zbliża się wielkimi krokami. PDC musi nadrobić stracony przez pandemię czas i nadgonić turniejowe zaległości. W ostatnim czasie poznaliśmy terminy kolejnych eventów.


Autumn Series

Summer Series okazały się być organizacyjnym sukcesem. Organizatorzy zatem zdecydowali się skopiować swój pomysł i powtórzyć go we wrześniu. Od 12-16 września darterzy rozegrają pięć turniejów Players Championship. Całość odbędzie się w Hildesheim w Niemczech, w tej samej hali rozegrano na przykład tegoroczny Q-School. Rzecz jasna uczestnikami będzie cała 128-ka, która posiada Tour Card. W takim razie będzie to kolejna okazja do obejrzenia w akcji Krzyśka Ratajskiego i Krzyśka Kciuka. Standardowo pula nagród wyniesie 75 000 funtów, a zdobycze będą się zaliczały do Order of Merit. Jak słusznie zauważył przewodniczący PDC Barry Hearn dodatkowe turnieje Players Championship dają darterom szansę powalczyć o kwalifikację do turniejów telewizyjnych. Mowa tu przede wszystkim o zbliżających się World Series of Darts i World Grand Prix.


World Series of Darts

Ten prestiżowy turniej rozpocznie się tuż po PDC Autumn Series. Początek zaplanowano 18 września w Salzburgu, a finał dwa dni później. Do rywalizacji przystąpi 24 zawodników. Ósemka będzie rozstawiona (według Order of Merit): Michael van Gerwen, Peter Wright, Gerwyn Price, Michael Smith, Rob Cross, Nathan Aspinall, Daryl Gurney i Gary Anderson. Dwunastka dostała dziką kartę (zaproszona przez PDC): Dimitri van den Bergh, James Wade, Dave Chisnall, Ian White, Mensur Suljović, Simon Whitlock, Fallon Sherrock, Damon Heta, Kyle Anderson, Cody Harris, Jeff Smith i Darius Labanauskas. Pozostałe cztery miejsca przypadną zwycięzcom kwalifikacji, które odbędą się 11 września w Hildesheim. PDC kwalifikacji nie przyznało przede wszystkim Krzyśkowi Ratajskiemu i Glenowi Durrantowi, ale także Adrianowi Lewisowi, Joe Cullenowi, Jonny’emu Claytonowi, Stephenowi Buntingowi czy Chrisowi Dobeyowi. I to oni będą faworytami w nadchodzących eliminacjach, lecz tylko czwórka zdobędzie bilety do Salzburga.


Women’s Series

Wobec przestoju w organizacji BDO wiele kobiet od dawna nie rozgrywało meczu o stawkę. Dodatkowo należy wyłonić dwie panie, które wystąpią na Mistrzostwach Świata 2021. Właśnie w tym celu powstał pomysł Women’s Series. Ta seria będzie się składać z czterech turniejów, które zaplanowano na 17 i 18 października w Cannock. Co ciekawe każda kobieta mająca powyżej 16 lat może wziąć udział w tym evencie. Jedynym warunkiem jest wiek i uiszczenie opłaty w wysokości 25 funtów. Warto dodać, że dzień wcześniej, czyli 16 października, zostanie rozegrany osobny turniej, który wyłoni uczestniczkę Grand Slam of Darts. Zatem płeć piękna także będzie miała w tym sezonie swoje pięć minut.


Powrót młodzieży i Challenge Touru

W Development Tour i Challenge Tour w 2020 rozegrano zaledwie po cztery turnieje. Po wielu tygodniach milczenia PDC w końcu ogłosiło nowe terminy. Uczestnicy Development Tour zmierzą się w sześciu turniejach (25-27 września) w Barnsley, a dzień później zostanie rozegrana pierwsza runda Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Challenge Tour do akcji przystąpi troszkę później, bo 9-11 października. Zawody także odbędą się w Barnsley. Warto dodać, że dwóch najlepszych graczy zarówno z Challenge Tour, jak i Development Tour Order of Merit otrzyma dwuletnią PDC Tour Card na 2021/2022. Ponadto dwóch najlepszych graczy z Development Tour Order of Merit i najwyżej sklasyfikowany gracz w Challenge Tour Order of Merit otrzyma miejsce w William Hill World Darts Championship 2020/2021. W turniejach Development Tour musimy mocno ściskać kciuki za Sebastiana Białeckiego, który w swoich debiutanckich startach w marcu zaprezentował się z bardzo dobrej strony.


Na pierwszy ogień Premier League

Tym samym najbliższym telewizyjnym eventem będzie sześć odsłon Premier League, które wystartują 25 sierpnia w Milton Keynes. Chwilkę później, bo 4 września darterzy przystąpią do rywalizacji w ramach Hungarian Darts Trophy w Budapeszcie. Przegląd wydarzeń na dany miesiąc jest dostępny w Kalendarzu DartsPL. Zatem już za 3 tygodnie początek prawdziwego darterskiego maratonu.


#pdc #darts


Autor: Tomasz Brodko

Post: Blog2_Post
bottom of page