top of page
  • DartsPL

PDCL – 17 sezon nabiera rozpędu – cz.2 Silver + Coral

Przyszedł czas na drugą część naszego podsumowania ostatnich wydarzeń w PDCL – największej kamerkowej lidze w Polsce. Tym razem pod lupę weźmiemy ligi Silver i Coral i sprawdzimy kto radzi sobie tam najlepiej.


Wczoraj mogliście na naszej stronie przeczytać pierwszą część relacji z ostatnich kolejek ligi PDCL, w której skupiliśmy się na dwóch najwyższych ligach rozgrywek – Platinum oraz Gold. Dzisiaj sprawdzimy co słychać u zawodników, którzy dopiero walczą o awans do wyższych lig. Przypomnijmy za darterami już 5 kolejek i tabele poszczególnych lig zaczynają się powoli kształtować. Sprawdźmy jak wygląda rywalizacja w ligach Silver i Coral! Najliczniejsza liga! W Silverze wystartowało aż 116 zawodników, co czyni ją najliczniejszą ligą PDCL! Przez przedłużającą się pandemię wielu wyśmienitych zawodników zdecydowało się na rozpoczęcie gry online, przez co poziom rozgrywek jest bardzo wysoki! W grupie A liderem i jedynym niepokonanym jak dotąd zawodnikiem jest Daniel Kurzawski, który ma na swoim koncie 9 punktów! Kurzawski dzięki solidnej grze zapisuje na swoje konto kolejne wygrane i jak na razie znajduje się w świetnej pozycji. Swój najlepszy mecz rozegrał w 3 kolejce przeciwko…mojemu redakcyjnemu koledze Tomaszowi Brodko! Daniel właśnie w tym meczu był w stanie przekroczyć średnią 60, a do tego dołożył aż 12 wizyt przy tarczy zakończonych wynikami powyżej 100. Tuż za plecami Kurzawskiego znajdują się Bartosz Obracaj i Marcin Brodziak. Obaj zebrali jak dotąd 8 punktów i depczą po piętach liderowi. Bardzo dobrze spisuje się ten pierwszy – jego sezonowa średnia wynosi jak na razie 61,50 i jest drugim najlepszym wynikiem w lidze. Do tego Obracaj przewodzi w klasyfikacji maksów grupy A – nazbierał ich już 3. Groźni w walce o miejsca na podium będą z pewnością Bartosz Skupień i Krzysztof Galus, którzy plasują się tuż za podium. Wspominałem o sezonowej średniej Obracaja – najlepszą może pochwalić się właśnie Galus z wynikiem 63,55. Swój najlepszy mecz zagrał w drugiej kolejce, gdy ustanowił również rekordową średnią w jednym meczu w całej grupie! Przeciwko Arturowi Łubkowskiemu Gałek zagrał na poziomie 66,05 i dołożył do tego jednego maksa! Podsumowując grupę A wspomnę również o reprezentancie DartsPL, który zdążył już pojawić się dzisiejszym tekście. Niestety nasz dzielny redaktor okupuje jak na razie ostatnią pozycję w lidze i nie zdołał zdobyć choćby punktu. Tomkowi nie można jednak zarzucić złej gry! Dwukrotnie w swoich meczach zbliżał się do średniej 60, ale przy tak dobrze dysponowanych rywalach nie wystarczyło to do wywalczenia choćby remisu.


W grupie B mamy aż 4 zawodników, którzy zdobyli komplet punktów i to oni jak na razie okupują miejsca premiowane awansem. Lucjan Butrym zdążył rozegrał już aż 7 spotkań i jak dotąd ani razu nie odchodził od tarczy z przegraną! Luckowi raz udało się nawet przekroczyć średnią 70! W meczu 6 kolejki ograł 7-1 Leszka Kaliszuka i mógł pochwalić się wynikiem 71,60! Jeśli dołożymy do tego maksa i lega skończonego w zaledwie 17 lotkach to jasnym staje się, że Butrym będzie jednym z faworytów do wywalczenia sobie miejsca w lidze Gold. Świetnie idzie także Tobiaszowi Fuczkowi, który po 5 kolejkach również ma na swoim koncie komplet wygranych. Fuczek może w dodatku pochwalić się najwyższym zejściem w całej grupie – w rywalizacji z Adamem Ambroziakiem wyzerował swój licznik ze 145! Grono zawodników z 10 punktami uzupełniają Paweł Paszkowski i Piotr Ciurysek, którego umiejętności można było poznać przy okazji rozgrywek Ligi Darta On-Line. Paszkowski zaimponował w meczu z Mirosławem Urbanowiczem, gdy zagrał na średniej 61,89. Na pochwały w grupie B zasługuje również Sandra Zgórska, która po 5 kolejkach plasuje się na bardzo dobrym 9 miejscu!

Maszyna do maksów W grupie C obserwujemy jak na razie bardzo wyrównaną rywalizację. Stawce przewodzi Dariusz Popławski, który zebrał 11 punktów. Podobnie jak inni liderzy swoich grup on również był już w stanie zaprezentować szerszemu gronu grę na średniej przekraczającej 60. W meczu 3 kolejki z Miłoszem Tomaszewskim udało mu się wyśrubować wynik 65,41! Do tego dołożył świetnego lega zakończonego w 17 rzutach oraz wysokie zejście ze 118! Dobry początek sezonu zanotował także Marek Kubiak, który do lidera traci zaledwie 1 punkt i rozegrał jedno spotkanie mniej. Kubiak wygrał jak dotąd wszystkie spotkania, a w rywalizacji z Kacprem Krukiem ustanowił rekord meczowej średniej w grupie C, która wyniosła 67,88. Dla Kubiaka nie jest to pierwszy sezon w PDCL – już w ubiegłym sezonie rywalizował na poziomie ligi Silver. Wtedy zakończył rozgrywki na 9 miejscu, w bieżących rozgrywkach celuje w znacznie wyższe lokaty i być może na koniec sezonu będzie świętował awans do wyższej ligi. W korzystnej sytuacji są również Robert Zwierzyński, Dariusz Białas i Emil Seklecki. Cała trójka traci małą ilość punktów do czołówki i w najbliższych tygodniach z pewnością będą próbowali atakować miejsca na podium. Na słowa uznania zasługują Białas i Seklecki – obaj mogą popisać się sezonową średnią przekraczającą 60! Niezwykle pasjonujący i zacięty był również ich bezpośredni bój w 2 kolejce. Mecz zakończył się sprawiedliwym podziałem punktów, a obaj darterzy pokazali w nim swoje nieprzeciętne umiejętności. Zarówno Dariusz jak i Emil zakończyli mecz ze średnimi ponad 60 i dopisali na swoje konto legi zakończone w mniej niż 20 lotkach.

Niezwykle wysoki poziom prezentuje czołówka grupy D! Wszyscy zawodnicy sklasyfikowani na podium mogą pochwalić się średnimi ze wszystkich meczów przekraczającymi 60. Liderem jak na razie jest Roland Giersberg, który po 6 rozegranych meczach ma na swoim koncie komplet 12 punktów. Giersberg dał się w dodatku poznać jako wyśmienity strzelec maksów! Ma ich na swoim koncie aż 6, co jest najlepszym wynikiem w całej lidze Silver. Na 3 miejscu plasuje się Bartosz Sobczyński. Prawdziwym hitem był mecz 6 kolejki, w której Sobczyński podejmował liderującego grupie Giersberga. Roland obronił pierwsze miejsce w tabeli w wyśmienitym stylu. W meczu z wymagającym rywalem popisał się obłędną średnią 76,13, 15 lotką i kapitalnym zejściem ze 125! Tym występem na miarę ligi Platinum udowodnił jedynie, że znajduje się obecnie w bardzo wysokiej dyspozycji i ma odpowiednie umiejętności by awansować do ligi Gold. W czołówce, na drugim miejscu sklasyfikowany jest również Rico Domin. Wysoka forma tego dartera nie powinna nikogo dziwić – już w niedawno zakończonym sezonie Ligi Darta Online pokazał swoje duże umiejętności. W PDCL idzie mu nie gorzej i w dotychczasowych meczach przegrał zaledwie 6 legów. Cała trójka prezentuje się niesamowicie mocno, ale za ich plecami uformowała się silna grupa pościgowa. Karol Marcinkowski, Marcin Jezionek, Tomasz Jędrzejewski i Dariusz Przybyłek mają na swoim koncie 7 punktów i z pewnością będą liczyli się w wyścigu po miejsce w czołowej 4.

Girls power W grupie E jak na razie najwyżej stoją notowania Sławomira Matery i nie może to nikogo dziwić. Matera śmiało mógłby kandydować do miana najlepszego zawodnika całej ligi Silver! Szczególnie imponuje regularność z jaką Sławek jak na razie gra. Jego dotychczasowa średnia ze wszystkich spotkań to 66,77 – trzeci najwyższy wynik w całej lidze i w praktycznie każdym meczu ociera się on o średnią 70! Dobra gra przełożyła się na wygraną we wszystkich 6 dotychczasowych spotkaniach i pewną pozycję lidera grupy. W meczu 6 kolejki Materze udało się nawet zagrać na średniej 70,61 i zakończyć lega w 13 lotkach! Tyle samo punktów co Sławomir zebrał Daniel Weimann, który zajmuje 2 lokatę. Z tą różnicą, że Weimann rozegrał już 8 spotkań. Mimo tego Daniel dobrą grą również wypracował sobie świetną pozycję i z pewnością będzie groźny aż do samego końca rozgrywek. Podium z dorobkiem 9 punktów uzupełnia Maciej Różyński, który podobnie jak lider grupy jest jak na razie niepokonany. Komplet punktów Różyńskiemu zabrał jednak w 5 kolejce wicelider tabel Daniel Weimann, który był w stanie z nim zremisować. Na uwagę w grupie E z pewnością zasługuje August Żeronimski. Darter z Łodzi zabłysnął już w pierwszej kolejce świetnym spotkaniem ze średnią 79,70. W kolejnych meczach jego wyniki nie były być może aż tak imponujące, ale i tak przełożyło się to na 4 zwycięstwa w 5 kolejkach. Jedyną porażkę August zanotował przeciwko Sławomirowi Materze, a więc z pewnością będzie on liczył się w walce o zajęcia miejsca premiowanego awansem do ligi Gold!

Grupa F została jak na razie zdominowana przez zawodników z Ligi Darta On-Line! Aż trzech zawodników, których biło się w niedawno zakończonym sezonie tamtejszych rozgrywek w najwyższej lidze znajduje się w czołówce tabeli. Liderem jest Krzysztof Majewski, który w 6 meczach za każdym razem odchodził od tarczy w roli zwycięzcy. Majewskiemu już 4-krotnie udawało się w swoich meczach przekraczać średnią 60. Raz był nawet bliski przełamania bariery 70! W meczu z Pawłem Wiosną zatrzymał się na wyniku 69,37, a do tego dołożył 14 lotkę i aż 14 wyników powyżej 100 punktów. Na drugim miejscu plasuje się Roman Jarzyński, który o jedno oczko ustępuje liderowi. Tuż za podium z kolei znajdziemy ostatniego reprezentanta Ligi Darta On-Line – Tomasza Wierzbę. To właśnie ich bezpośrednie starcie z 2 kolejki było jedną z ozdób ligi Silver. Mecz zakończył się remisem, a obaj darterzy pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie. Jarzyński zagrał na średniej 72,38 i pozostaje jedynym zawodnikiem w swojej grupie, któremu udało się zagrać na tak wysokim poziomie. Wierzba nie pozostawał rywalowi dłużny i skończył mecz z wynikiem 67,34, a do tego dołożył jednego maksa. W czołówce znalazło się jeszcze miejsce dla Sebastiana Bieli, który z dorobkiem 10 punktów zajmuje 3 miejsce. Biela również spisuje się jak na razie fantastycznie i w 5 kolejkach zdobył komplet punktów. Sebastian gra bardzo dobrze i bardzo równo – jego średnia sezonowa wygląda fantastycznie i wynosi 66,90. W każdym rozegranym meczu był on w stanie utrzymywać podobny poziom gry i jeśli w dalszym ciągu będzie mu się to udawało to z pewnością utrzyma się w czołówce na dłuższy czas. W grupie F rywalizują również aż dwie panie! Obie spisują się jak na razie bardzo przyzwoicie – Karolina Załawka zajmuje 8 miejsce, a Marta Domasiewicz jest 11.

Docieramy do ostatniej grupy ligi Silver – grupy G. Tutaj najlepiej spisuje się jak na razie Piotr Długozima, który w 6 meczach zebrał 10 punktów. Piotrek może również być zadowolony ze swojej skuteczności w rzucaniu potrójnych 60 – rzucił już 4 maksy i przewodzi swojej grupie w tej statystyce. Długozima odpalił w 3 kolejce przy okazji starcia z Mateuszem Gamracym. Piotrowi udało się w tym meczu osiągnąć imponującą średnią 74,87, a także zaliczyć aż dwa legi zakończone w 16 lotkach. Tuż za jego plecami znajduje się Konrad Kondarcki, który ma na swoim koncie tyle samo punktów. Przez 5 pierwszych kolejek Konrad był bezbłędny i pewnie wygrywał kolejne spotkania. W meczu 6 kolejki po raz pierwszy musiał jednak pogodzić się z porażką. Jego pogromcą okazał się sam Długozima, który zapewnił sobie w ten sposób fotel lidera. Podium uzupełnia Bogdan Hazuka, który z dorobkiem 9 punktów pozostaje jedynym niepokonanym zawodnikiem w tej grupie! W walce o czołowe lokaty z pewnością będą się także liczyć Krzysztof Fiszbach, Sławomir Gralewski i Marcin Lubke, którzy z 7 punktami w dorobku zajmują miejsca tuż za podium. Przy okazji grupy G wspomnę o drugim reprezentancie DartsPL – mojej skromnej osobie. Jak na razie drugi z redaktorów strony spisuje się nie najgorzej i dzięki 3 punktom zajmuje 12 miejsce!

Poziom stale rośnie Na koniec liga Coral, w której gra nie toczy się o awans do wyższej ligi lub utrzymanie się. Tutaj zawodnicy mają okazję do regularnej rywalizacji z przeciwnikami na wyrównanym poziomie i stałego rozwoju swoich umiejętności. Widać zresztą gołym okiem, że większość zawodników z meczu na mecz może poszczycić się coraz lepszymi średnimi i coraz to szybciej zakończonymi legami. Wielu z zawodników z ligi Coral z pewnością już w kolejnym sezonie spróbuje swoich sił w lidze Silver i spróbuje zmierzyć się z jeszcze bardziej wymagającymi darterami. We wszystkich 4 grupach rywalizacja jest niezwykle wyrównana, a w tabelach panuje ścisk. W grupie A lideruje Łukasz Góra, mając na koncie 10 punktów zdobytych w 6 meczach. Bardzo dobrze spisuje się też Łukasz Rojek, który ma najwyższą średnią ze wszystkich meczów w swojej grupie, a także pokusił się o lega zakończonego w zaledwie 17 lotkach! W 4 kolejce udało mu się także ograć lidera tabeli i wydaje się, że Rojek będzie bił się w tym sezonie o czołowe lokaty. W grupie B komplet punktów zdobyli Damian Trześniowski, Damian Izdebski i Wojciech Słapka. Spore powody do radości może mieć także Mateusz Czenkusz, który popisał się najwyższym jak dotąd checkoutem w całej grupie – 128. W grupie C kapitalnie spisuje się Norbert Jagieniak, który z powodzeniem już w tym sezonie mógłby spróbować swoich sił w Silverze. Norbert już trzykrotnie osiągał średnią przekraczającą 50, a do tego może pochwalić 2 maksami, zejściem ze 110 i 18 lotką! Dzięki takim osiągnięciom Jagieniak zajmuje w swojej grupie pewne 1 miejsce i wydaje się być głównym faworytem do końcowego triumfu. W grupie D najwięcej punktów zebrał jak na razie Mateusz Chmielewski i to on przewodzi stawce. Wprost kapitalnie spisuje się również wicelider – Sebastian Jagieniak. To kolejny zawodnik, który z powodzeniem mógłby rywalizować ligę wyżej i walczyć o czołowe lokaty! Sebastian już 3 razy przekraczał średnią 60, a jego średni wynik ze wszystkich meczów wynosi obecnie 58,57! To jasno pokazuje, że w lidze Coral z łatwością możemy znaleźć zawodników, którzy doskonale wiedzą jak rzucać i w niedalekiej przyszłości mogą oni powalczyć o dużo wyższe cele.
Autor - Arkadiusz Salomon Grafiki - PDCL Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.

Post: Blog2_Post
bottom of page