top of page
  • DartsPL

Producenci sprzętu do darta

Każdy sportowiec ma swój atrybut. Dla dartera są to lotki. Każde różnią się wagą, materiałem lub producentem. Spółek tworzących akcesoria do darta nie brakuje. W dzisiejszym zestawieniu przedstawię najważniejsze. Będzie o koneksji Winmau oraz Red Dragona. O Embassy Sports, które skupia aż cztery firmy. O najstarszych lotkach z gliny. O najcięższych barrelach w PDC, a także dowiecie się jaka firma sponsoruje Krzyśka Ratajskiego, Krzyśka Kciuka, Sebastiana Białeckiego lub Sebastiana Steyera.


Unicorn Darts jest liderem na rynku sportowym darta. Siedziba mieści się w Londynie. Spółka została założona w 1937 roku przez Franka Lowy. Pierwsze sprzedawane lotki nie były sortowane według wagi oraz wielkości. Pomysłem Lowyego było sprzedawania rzutek w komplecie po trzy. Grupa Unicorn posiada tego samego właściciela – Embassy Sports - co inne znane marki darterskie oraz Gunn&More, PowerGlide, Net1 Molten) które zajmują się produkcją artykułów do innych sportów.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez Unicorn: Gary Anderson, Jelle Klaasen, John Part, James Wade, Michael Smith, Ian White, Joe Cullen, Seigo Asada, Jeffrey de Zwaan, Chris Dobey, Keegan Brown, Ted Evetts, Dimitri van den Bergh, Kyle Anderson, Harry Ward, Krzysztof Kciuk, Madars Razma. Unicorn współpracuje także z najpopularniejszym sędzią darta Russem Brayem. Jego słynne „one hundred and eighty” zna każdy kibic tego sportu


Red Dragon został założony w 1975 roku przez dwóch inżynierów motoryzacyjnych, których połączyła pasja do darta. Ich wykwalifikowana wiedza pozwoliła na przełomowe użycie wolframu do produkcji lotek. Siedziba spółki mieści się w Bridgend w Walii, a ich produkty są dostarczane do ponad 100 krajów. Są częścią historycznej firmy Nodor.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez Red Dragon: Peter Wright, Gerwyn Price, Jonny Clayton, Jamie Hughes, Robert Thornton, Lisa Ashton, Luke Humphries, John Henderson, RJ Rodriguez, Colin Lloyd, Wayne Warren


Target Darts to stosunkowo młoda spółka wprowadzona na rynek w 2006 roku. Produkty tej firmy są mocno spersonalizowane (między innymi dlatego są moimi ulubionymi i rzucam Target Phil Taylor Power 9FIVE). Swoją pozycję na rynku zawdzięczają współpracą z wielokrotnymi mistrzami świata, po których sprzęt często sięgają kibice. Spółka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz w telewizji. Reklamują się między innymi w Dave, BT Sports oraz Discovery. Siedziba mieści się w Harlow w hrabstwie Essex, na północny wschód od Londynu.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez Target: Adrian Lewis, Raymond van Barneveld, Phil Taylor, Mikuru Suzuki, Glen Durrant, Gabriel Clemens, Nathan Aspinall, Ricky Evans, Rob Cross, Stephen Bunting. Target wprowadził również Projekt Elite1, gdzie wspiera młodych i zdolnych zawodników. Między innymi są to: Luke Littler, Leighton Bennett, Jarred Cole, Keane Barry, Wessel Nijman, Sebastian Białecki


Winmau to firma silnie połączona z początkami zawodowego darta. Najstarszy oficjalny turniej – World Masters, który jest rozgrywany od 1974, do 2018 roku był sponsorowany przez Winmau i nazywał się Winmau World Masters. Spółka została założona w 1945 roku. Bardzo ważny w jej historii jest rok 2002, kiedy to doszło do fuzji z Nodor. W zasadzie Nodor wykupił Winmau, lecz kontynuował działalność bez zmiany nazwy. Inną gałęzią Nodor jest Red Dragon, dlatego zarówno Winmau jak i RD są ze sobą w pewien sposób powiązane (np. mają siedzibę w tym samym miejscu – Bridgend, Walia). Nodor zostało założone w 1919 roku i jest najstarszym producentem lotek. Pierwszym szefem był chemik Ted Leggatt, a początkowo lotki formowano z gliny. Drewno używane do produkcji tarcz przez Winmau jest sprowadzane z Kenii. To właśnie do tej firmy należy prawdopodobnie najbardziej znana i zbierająca dobre opinie tarcza – Winmau Blade 5. Najwięcej lotek z klasy premium pochodzi właśnie od tego producenta.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez Winmau: Michael van Gerwen, Steve Beaton, Scott Mitchell, Denis Priestley, Brendan Dolan, Danny Noppert, Daryl Gurney, Mervyn King, Simon Whitlock, Jeff Smith, William O’Connor, Vincent van der Voort


Bull’s Germany podobnie jak Unicorn jest własnością Embassy. Spółka została założona w 1992, a jej głównym celem było zdominowanie niemieckiego rynku darta. Wobec znacznego sukcesu Unicrona na Wyspach Brytyjskich, Embassy zdecydowało się otworzyć filię w Niemczech. W taki sposób powstał Bull’s. Siedziba mieści się w Niemczech w mieście Munster.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez Bull’s Germany: James Wilson, Cristo Reyes, Jermaine Wattimena, Mensur Suljović, Krzysztof Ratajski, Jan Dekker, Steve Lennon


Bull’s NL to nowa firma, która jest kolejnym tworem Embassy. Wobec rosnącej popularności darta w krajach Beneluksu zdecydowano się otworzyć Bull’s Netherlands. Siedziba mieści się w Naaldwijk w Holandii. Bez wątpienia twarzą holenderskiego Bull’sa jest Kim Huybrechts. Niedawno gruchnęła informacja o opuszczeniu przez Belga stajni Unicorna.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez Bull’s NL: Max Hopp, Martin Schindler, Dirk van Duijvenbode, Kim Huybrechts, Karel Sedlacek, Sebastian Steyer, Maik Kuivenhoven


XQMax to najnowszy partner giganta Embassy Sports. Ich współpraca rozpoczęła się w 2015 roku. W swojej historii XQMax sponsorowało Michaela van Gerwena. Showroom znajduje się w Amsterdamie.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez XQMax: Benito van de Pas, Andy Hamilton, Jamie Caven


Cosmo Darts jest japońską spółką założoną w 1991 roku. Flagowym produktem jest linia Code Metal. Firma chwali się precyzją „Made in Japan” oraz dokładnością do jednej tysięcznej milimetra przy tworzeniu lotek. Siedziba mieści się w mieście Ehime na wyspie Sikoku w Japonii.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez Cosmo: Justin Pipe, Darren Webster, Steve West, Simon Stevenson


One80 zostało założone w 2005 roku w Chinach. Spółka szczyci się, że ich produkty w znakomitej większości są wykonane ręcznie. Celem One80 nie jest wypuszczanie na rynek setek średniej jakości i tanich lotek, lecz poszukiwanie „świętego graala”, który zdominuje rynek. Jak to skomentować? Pożyjemy, zobaczymy. Siedziba mieście w Huizhou w Chinach.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez One80: Ron Meulenkamp, Conan Whitehead


Harrows to najbardziej rozpowszechniona firma darterska na świecie. Produkty docierają do największej ilości krajów. Została założona w 1973, kiedy to otwarto mały sklep w Enfield w północnym Lonydnie. Decyzja o rozpoczęciu biznesu została popchnięta pierwszą transmisją meczu darta w telewizji w 1970 roku. Od tego czasu popyt na akcesoria znacząco wzrósł.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez Harrows: Dave Chisnall, Josh Payne, Luke Woodhouse, Geert Nentjes,


Trinidad jest australijską firmą, lecz własnością Felix Company. Siedzibą spółki została przeniesiona do Fukuoka Shi, czyli największego miasta japońskiej wyspy Kiusiu. Trinidad założono w 2001 roku.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez Trinidad: Jose de Sousa, Devon Petersen


Locker – to najnowsza spółka w naszym zestawieniu. Założono ją w 2019 roku w Exeter w Anglii. To z czego zasłynęli to wyprodukowanie lotek Ryana Searle'a. Model Ryan Searle RS1 waży 32g i jest najcięższy spośród wszystkich lotek zawodników z PDC Tour Card.


Czołowi zawodnicy sponsorowani przez Locker: Ryan Searle


Wszystkie informacje o zawodnikach sponsorowanych przez poszczególne spółki pochodzą z oficjalnych stron internetowych. Stan na 13 maja 2020 roku.


#pdc #darts


Autor: Tomasz Brodko

Zdjęcie: Amazon (Unicorn Unisex's Maestro Natural Michael Smith Darts - Metallic, 24g)

Post: Blog2_Post
bottom of page