top of page
  • DartsPL

Rusza Drużynowy Puchar Świata WDA

Już w niedzielę o 19 Reprezentacja Polski rozpocznie drużynową rywalizację za pośrednictwem webcamdarts (kamerki internetowe) w ramach WDA Nations World Cup 2020. Przyjrzyjmy się bliżej zasadom turnieju oraz sytuacji Polaków.


Regulamin turnieju

Przede wszystkim jest to turniej pozbawiony finansowych aspektów. Zgłoszenie jest darmowe, a zwycięzcy nie dostaną nagrody pieniężnej. Pierwsza runda jest fazą grupową. Nacje podzielono na 8 grup – po 3 w każdej. Awansem promuje się dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Kadra maksymalnie może mieścić 11 zawodników, z czego 5 bierze udział w meczu. Szósty gracz pozostaje na rezerwie, a w ciągu trwania meczu można dokonać jednej zmiany. System rozgrywania spotkania to rywalizacja każdy z każdym, zatem do wyłonienia zwycięzcy potrzeba 25 meczów. Pojedynki są rozgrywane w pięciu blokach po 5 meczów w każdym. Gdy wszystkie dobiegną końca, następuje zmiana przeciwników i start nowego bloku. W grupie gra się best of 5, w drugiej rundzie best of 7, a w finałach best of 9. Ze względu na to, że uczestnicy nie są profesjonalnymi darterami (udziału nie może wziąć zawodnik z kartą PDC), to mecze odbywają się w weekendy. Organizator nie nakłada żadnych ograniczeń wiekowych i płci, jedynym wymogiem są odpowiednie statystyki na koncie założonym na webcamdarts. Zawodnicy są ukryci za swoimi nickami, dlatego ciężko stwierdzić, jakie znane nazwiska biorą udział w tym turnieju. Niemniej jednak redakcja DartsPL cały czas pracuje nad sprawdzeniem tej kwestii. Potwierdziliśmy udział Michaela Burgoine w reprezentacji Anglii, który w 2013 i 2018 wywalczył awans do UK Open. W składzie RPA pojawił się Venon Bouwers, który w 2019 roku u boku Devona Peteresena pojawił się w World Cup of Darts. Z kolei Walię reprezentuje między innymi Richie Edwards znany sympatykom BDO.


Reprezentacja Polski

Swój jedenasto-osobowy skład wystawiła także Polska. Osobą odpowiedzialną za naszą reprezentację jest Leszek Puchowski. Należą się dla niego wielkie brawa, ponieważ po pierwsze skompletował skład Polaków, a także znalazł kapitana drużyny, który zajmuje się kwestiami organizacyjnymi. Tę posadę zajął Mikołaj Jakóbczak. Sam jest amatorskim graczem, ale cieszy się z piastowanego stanowiska ze względu na pasję do darta – „Mam kontakt z każdym. Z nikim nie miałem okazji poznać się na żywo, ale atmosfera w drużynie jest świetna. Podczas grania sparingów wszystkim dopisywał humor i każdy był bardzo zaangażowany” – wspominał nasz kapitan. Mikołaj wspólnie z Leszkiem będą odpowiedzialni za wybór startowej piątki. Swoje decyzje podejmą na podstawie rozegranych meczów towarzyskich. A w nich 17:8 pokonaliśmy drużynę B Walijczyków oraz 13:12 Turków. Czołowymi zawodnikami w naszej kadrze bez wątpienia są Sebastian Białecki i Sebastian Steyer. Reprezentuje nas także lider rankingu Pucharu Polski POD – Dawid Robak. Nie wolno zapomnieć o Radku Szagańskim, który w 2013 został Mistrzem Polski, a także był w najlepszej 24 Winmau World Masters w 2011 roku, jednak wówczas występował pod flagą Irlandii. Mimo wszystko na ogłoszenie pierwszej 5 musimy poczekać do soboty.


Los przydzielił nas do grupy A, w której będziemy rywalizować z Norwegią i Danią. W spotkaniu z Norwegami będziemy faworytami, a z Duńczykami zapowiada się wyrównana rywalizacja (mecz prawdopodobnie w piątek 3-go lipca). Jednak nasz cel, czyli wyjście z grupy wydaje się być realny. Wyniki na bieżąco są podawane na otwartej grupie na Facebooku.


Skład Polski

Wyniki naszych reprezentantów są szyfrowane nickami przypisanymi do ich kont na stronie webcamdarts. Poniżej prezentujemy niezbędnik każdego kibica polskiego darta, czyli listę 11-osobowej kadry oraz ich pseudonimy.

Sebastian Białecki - Czakajr

Piotr Białecki - Czakalaka

Sebastian Steyer – Sebastian 1980

Patryk Kieszkowski – SooHy93

Radosław Szagański - Radi23a

Dawid Robak - Robak

Andrzej Muszyński - ENDI

Bartosz Wieczorek - Czeslaw

Łukasz Łuczak - Kura

Dawid Domański – Doman100

Krzysztof Lauer - Chrispol

Kapitan Mikołaj Jakóbczak

Opiekun Leszek Puchowski


Zatem już o 19 w niedzielę początek pierwszego meczu Polaków przeciwko Norwegii. Trzymajmy kciuki!


Grupy prezentują się następująco:

Grupa A (Polska, Dania Norwegia)

Grupa B (Anglia, Argentyna, RPA)

Grupa C (Rumunia, Nowa Zelandia, Holandia)

Grupa D (Belgia, Hiszpania, Niemcy)

Grupa E (Wyspa Man – dependencja Korony Brytyjskiej -, USA, Kanada)

Grupa F (Szkocja, Irlandia Północna, Indie)

Grupa G (Turcja, Francja, Walia)

Grupa H (Grecja, Portugalia, Kostaryka)

#wda #darts #webcamdarts

Autor: Tomasz Brodko

Zdjęcie: WebcamDarts

Post: Blog2_Post
bottom of page