top of page
  • DartsPL

Skarb Kibica World Cup of Darts 2021 cz.2

9 września wystartuje World Cup of Darts 2021 w niemieckiej Jenie. W rywalizacji drużynowej wystąpią 32 nacje. W skarbie kibica będziemy przedstawiać składy i zawodników. Oto część druga.


Po pierwszej części skarbu kibica czas na przedstawienie kolejnych reprezentacji. Turniejowa drabinka nie została jeszcze rozlosowana. Cały czas trwa kolejna odsłona Ligi Typerów DartsPL. Swoje głosy możecie oddawać do końca 8 września TUTAJ.


6. CHINY


Skład: Wenqing Liu & Jianfeng Lu


Wenquing Liu dostał się do World Cup of Darts, ponieważ największa gwiazda Xiaochen Zong zrezygnował z udziału w turnieju.


Komentarz: Uczestnictwo reprezentacji Chin zostało potwierdzone w ostatniej chwili. W krajach, w których występuje wielu zawodników w PDC, wzięcie udziału w World Cupie przypada dwóm najwyżej sklasyfikowanym zawodnikom w Order of Merit. W przypadku Chin taka zasada nie obowiązuje, ponieważ próżno szukać zawodnika z tego kraju w najbardziej prestiżowych rozgrywkach. Wobec takiego obrotu spraw bilet na WCoD przypadał liderowi PDC China Premier League oraz zwycięzcy krajowych kwalifikacji. Tym pierwszym sposobem zakwalifikował się Wenqing Liu. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie postawa Xiaochen Zonga. Zong to najlepszy zawodnik w kraju, jednak z występu w World Cupie zrezygnował. Według komentarzy było to spowodowane utrudnieniami w podróżowaniu. Zatem jego miejsce zajął drugi w Premier League - Liu. Żeby zobrazować poziom darta w Chinach, zawodnicy w chińskiej PL grają na średnich 70-80. Wyjątkiem jest Zong, który dość często przekracza 80, dlatego szkoda, że nie zobaczymy go w Jenie. Z kolei Jianfeng Lu zwyciężył krajowe eliminacje, a w finale uporał się 7:6 z Wenge Xie.


Historia: Chińczycy na WCoD debiutowali w 2014 roku. W 2016 osiągnęli największy sukces jakim było zwycięstwo w pierwszej rundzie, gdzie ograli Czechów. Dokonała tego para wspomnianego powyżej Wenge Xie oraz Yuanjun Liu. Dla obu darterów z tegorocznego składu będzie to debiut na tej imprezie.


Siła: ★ (skala 1-5) – nie jest to prawdą, że im bardziej egzotyczny kraj, tym większą niewiadomą pozostaje ich postawa. Nieobecność Zonga to na pewno spore osłabienie dla Chińczyków, a występ debla powyżej średniej 80 należy traktować jako spory sukces. Rzadko kiedy wystarcza to do awansu do drugiej rundy.


7. CZECHY


Skład: Karel Sedlacek & Adam Gawlas


Adam Gawlas w 2020 był gwiazdą Mistrzostw Opola, a obecnie posiada kartę PDC i stworzy ciekawy duet z Sedlackiem.


Komentarz: Skład Czechów jest naprawdę wyrównany. Karel Sedlacek to obecnie 67 gracz Order of Merit i podobnie jak Krzysiek Kciuk, zaciekle walczy o utrzymanie karty zawodniczej. 42-letni Czech znany jest w Tourze ze swojego profesjonalizmu, ponieważ nie wyobraża sobie funkcjonowania bez swojego menadżera, którego zakres obowiązków jest większy niż u wielu kumpli po fachu. Dla Sedlacka ten sezon to walka o przetrwanie. W Playersach nie przekroczył czwartej rundy. W UK Open rundy wstępne przeszedł bez straty lega, lecz w last64 przegrał 7:10 z Whitlockiem. W dobrym stylu skończył za to 2020, kiedy w Players Championship Finals wyeliminował między innymi Ratajskiego. Każdy znał program „Od przedszkola do Opola”. Drugi reprezentant Czechów – Gawlas nagrał kolejny odcinek serii, który można zatytułować „Od Opola do PDC”. 19-latek w sierpniu 2020 występował na Mistrzostwach Opola, żeby kilka miesięcy później wywalczyć sobie na Q-Schoolu kartę PDC. Gawlas szlify zbierał już na Grand Slamie 2020. W Players Championship raz dotarł do trzeciej rundy. Z bardzo dobrej strony pokazał się na trwającym Hungarian Darts Trophy, ponieważ w pierwszej rundzie wyeliminował Chorwata Krcmara.


Historia: Czesi w World Cupie występują nieprzerwanie od 2015. Ani razu nie wygrali meczu. W poprzednim roku ich skład wyglądał tak samo. W 2020 byli bliscy sensacji i wyeliminowania Belgów. Przegrali z nimi tylko 4:5.


Siła: ★★ (skala 1-5) – zwycięstwo było tuż-tuż w 2020, ale Sedlacek nie miał wystarczająco dobrego partnera. Gawlas był na dużej scenie ewidentnie spięty i potrzebował czasu, by się rozegrać. Do tegorocznej rozgrywki podchodzi bogatszy o doświadczenie. Dostał się do PDC, a między nim a Sedlackiem już nie ma przepaści. Przy korzystnym losowaniu druga runda jest realna.


8. DANIA


Skład: Andreas Toft Jorgensen & Niels Heinsoe


Niels Heinsoe będzie się starał zastąpić nieobecną ikonę duńskiego darta - Pera Laursena.


Komentarz: Kwalifikacje dla Duńczyków zostały przyznane na podstawie Nordic&Baltic Tour Order of Merit. W sierpniu na Islandii rozegrano sześć turniejów rankingowych i na ich podstawie wyłoniono reprezentantów krajów skandynawskich/nadbałtyckich oraz uczestników zbliżającego się Nordic Darts Masters. Wśród Duńczyków najlepiej spisał się Andreas Toft Jorgensen, który zwyciężył turniej numer 3 w finale pokonując Litwina Labanauskasa. To był pierwszy tytuł w tourze zdobyty przez Duńczyka od 2016 roku. Dzięki niemu Jorgensen jest czwarty w Order of Merit (najwyżej spośród Duńczyków). Andreas występuje także w tegorocznym Challenge Tour. Plasuje się w szóstej dziesiątce. Jego średnie oscylują w okolicach 70-80. Jako drugi, kraj będzie reprezentował Heinsoe. Niels ma 51 lat i większe doświadczenie od partnera. Występował już na WCoD w 2020 i 2019. Jego największym sukcesem jest zwycięstwo w Catalonia Open 2018 rangi WDF. Naprawdę nieźle idzie mu granie w parze. Wspólnie z Vladimirem Andersem wygrał Denmark Open w 2009 w rywalizacji deblowej. Jego doświadczenie może okazać się bardzo ważne. Do World Cupa 2021 zakwalifikował się także przez turnieje Nordic & Baltic. Swoją pozycję zawdzięcza głównie dyspozycji w czwartym turnieju, gdy dotarł do finału, lecz przegrał z Finem Kantele.


Historia: Legendą duńskiego dartą jeśli chodzi o występy w World Cupie jest Per Laursen. 55-latek odniósł wiele sukcesów w BDO oraz godnie reprezentował swój kraj. Pod jego przewodnictwem Dania dwukrotnie wygrywała spotkania w pierwszej rundzie, co pozostaje najlepszym wynikiem do dziś. Jako, że Laursena nie było w tegorocznym cyklu Nordic&Baltic szansa przypadła innym. Dla Jorgsensena będzie to debiut, a dla Heinsoe trzeci występ.


Siła: ★ (skala 1-5) – Duńczycy bez Laursena wydają się być mniej groźni. W Jorgensenie drzemie potencjał, lecz mecze na średniej 90 przeplata z tymi na 70. Dodatkowo ciężko stwierdzić czy nie spali go trema na dużej scenie. Heinsoe jest o wiele bardziej doświadczony, ale sufit jego możliwości nie jest szczególnie wysoki.


9. FILIPINY


Skład: Lourence Ilagan & Christian Perez


Lourence Ilagan jest liderem filipińskiego darta. Wobec szczepionkowego zamieszania ma za zadanie poprowadzić Pereza do historycznego sukcesu.


Komentarz: Ilagan to bezdyskusyjnie najlepszy filipiński gracz w darta. W tym roku oprócz zdobycia kwalifikacji do World Cupa w specjalnym turnieju, wywalczył sobie także bilet na Mistrzostwa Świata PDC, a będzie to dla niego czwarty rok z rzędu z występem w Alexandra Palace. Filipińczyk jest bardzo utytułowany w azjatyckim tourze. Wygrywał turnieje w Hong Kongu, Malezji, Makau, Chinach, Tajwanie czy rodzimych Filipinach. Dodatkowo święcił sukcesy na plastikowej tarczy. W 2013 wygrał World Soft Darts Championship pokonując między innymi Stephena Buntinga. Jego partner – Christian Perez dostał się na World Cupa kuchennymi drzwiami. Pierwotnie ten zaszczyt przypadł Paolo Nebridzie, lecz ten został zaszczepiony Sputnikiem, który z kolei nie jest uznawany w Niemczech. Właśnie dlatego Perez dołączył do stawki. On podobnie jak swój partner wygrał kilka turniejów na plastiku, a także występował na Mistrzostwach Świata PDC (trzykrotnie).


Historia: Filipińczycy pięciokrotnie występowali na World Cupie. Tak naprawdę przysługiwało im sześć występów, lecz w 2013 nie dotarli na turniej przez problemy logistyczne (wtedy także miała ich reprezentować para Ilagan/Perez). Występowali w tej konfiguracji w 2012, lecz odpadli w pierwszej rundzie z USA. Największy sukces osiągnęła dwójka Ulang & Tagarao w 2016, gdy pokonali 5:3 Amerykanów, ale w drugiej rundzie odpadli z Holendrami.


Siła: ★ (skala 1-5) – zarówno Ilagan jak i Perez pojawiali się na dużych scenach w turniejach PDC, ale nie odnosili na nich żadnych zwycięstw. Im mniejsze oczekiwania, tym mniejsza presja i stres, lecz w przypadku Filipińczyków może po prostu zabraknąć umiejętności, by wygrać jakiekolwiek spotkanie.


10. FINLANDIA


Skład: Marko Kantele & Veijo Viinikka


Marko Kantele marzy o odzyskaniu karty PDC. Dobry występ na World Cupie może być pierwszym krokiem w tym kierunku.


Komentarz: Marko Kantele chyba przedstawiać nie trzeba. Jest to solidny gracz, który w 2020 stracił kartę PDC. Niestety dla niego nie udało się jej odzyskać w Q-School, a występy w tegorocznym Challenge Tour nie poprawią jego sytuacji. 53-latek jest doświadczony przede wszystkim w BDO, ale i scena w PDC nie jest mu obca. Kwalifikację do World Cupa wywalczył podobnie jak Duńczycy dzięki Nordic&Baltic Tour. W serii zajmuje trzecie miejsce, co zawdzięcza w głównej mierze zwycięstwu w czwartym turnieju oraz finałowi w pierwszym. Gdy triumfował pokonał wspomnianego wyżej Heinsoe, gdy przegrywał – uległ Szwedowi Larssonowi 3:6. Partnerem Kantele będzie Viinikka. 39-latek największe swoje sukcesy święcił kilka, ładnych lat temu. W 2011 zakwalifikował się do Mistrzostw Świata PDC, ale odpadł w rundzie wstępnej. W 2016 wygrał Hungarian Open.


Historia: Finowie występowali na wszystkich turniejach z wyjątkiem roku 2014. W ośmiu na dziewięć mistrzostw reprezentował ich Kantele. Pech chciał, że akurat w tym jednym gdy go nie było, Finowie osiągnęli największy sukces. W 2013 roku dotarli do ćwierćfinału, a po drodze eliminowali między innymi Holendrów! Skład Kantele/Viinikka jest powtórką z poprzedniego roku, lecz wówczas Finowie zostali rozbici 0:5 przez Niemców.


Skład: ★ (skala 1-5) – najczęściej Finowie występowali w parze Kantele/Viljanen. Tamta dwójka znała się jak łyse konie i nie raz walczyli jak równy z równym z lepszymi nacjami. Między Kantele a Viinikką w 2020 chemii nie stwierdzono, lecz gorzej niż rok temu być nie może.


11. GIBRALTAR


Skład: Sean Negrette & Justin Hewitt


Negrette (po prawej) & Hewitt (po lewej) to najmłodsza para tegorocznego World Cupa. Wiele osób wróży im świetlaną przyszłość, więc warto zapamiętać te nazwiska.


Komentarz: Negrette został na Gibraltarze okrzyknięty wielką, przyszłą gwiazdą PDC. Być może jego potencjał jak na kraj pochodzenia jest naprawdę wyjątkowy, lecz na dzień dzisiejszy królewski ma jedynie pseudonim – The King. Sean występuje w tegorocznym Development Tour dla graczy z UK. Plasuje się na 70 pozycji. Wygrał kilka meczów, które rozegrał na niezłym poziomie, ale zdarzały mu się potknięcia na średniej około 55. Występował w kilku turniejach WDF dla młodzieżowców. Na pewno jest zawodnikiem, który inwestuje w siebie, a to w przyszłości może zaprocentować. Jeśli ktoś myśli, że do młodego Negrette dobrano doświadczonego gracza, to jest w błędzie. Hewitt występował na World Cupie już rok temu, a wtedy został najmłodszym graczem w historii turnieju. Kwalifikacje na Gibraltarze do tego eventu polegały na rozegraniu pięciu turniejów. Trzy z nich wygrał Hewitt (jeden finał na średniej powyżej 90), a dwa Negrette. Zatem dominacja młodzieńców jest widoczna gołym okiem. Hewitt występuje także w tegorocznym Development Tour – plasuje się na 36 pozycji. Świat o nim usłyszał, gdy dwa lata temu (w wieku 17 lat) na jednym z turniejów lokalnych JDC wykręcił średnią meczową 117pkt!


Historia: Gibraltarczycy występowali na WCoD aż ośmiokrotnie. Nigdy nie udało im się sforsować pierwszej rundy. Dla Hewitta będzie to drugi turniej, a dla Negrette’a pierwszy.


Siła: ★ (skala 1-5) – jedynkę z plusem należałoby wystawić chłopakom z Gibraltaru. Najmłodsi gracze w stawce z prawdziwego kopciuszka jakim jest Gibraltar. Być może kiedyś na stałe dołączą do PDC. Ciężko im nie kibicować…


Wkrótce kolejna część Skarbu Kibica.


Autor: Tomasz Brodko


Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.

Post: Blog2_Post
bottom of page