top of page
  • DartsPL

Stolica darta

Kilka tygodni temu jasnym stało się, że Milton Keynes na kilka dobrych tygodni stanie się głównym ośrodkiem światowego darta. Przed nami kolejne ważne rozgrywki, które odbędą się właśnie w tym mieście – Premier League. Po długich miesiącach oczekiwania, w lipcu dart powrócił do normalnej formy rozgrywania turniejów. Nareszcie porzucić można było wszelkiego rodzaju rozgrywki online, w których darterzy rywalizowali między sobą ze swoich domów. Czołówka PDC wznowiła rywalizację przy jednej tarczy serią turniejów Summer Series. Jako gospodarza tych rozgrywek wybrano zlokalizowane około 80km od Londynu miasto Milton Keynes. Niedługo później w tym samym miejscu odbył się pierwszy większy turniej po restarcie rozgrywek – World Matchplay. Pierwszy raz w swojej historii nie odbył się on w Blackpool, a wszystko w celu zminimalizowania konieczności podróżowania i zmniejszania szans na zarażenie którekolwiek z zawodników koronawirusem. Już za 4 dni odbędą się tu kolejne ważne mecze – kilka dni temu ogłoszono, że wszystkie pozostałe mecze Premier League, włącznie z wielkim finałem odbędą się właśnie w podlondyńskiej miejscowości. W ten sposób Milton Keynes stało się darterską stolicą i teraz praktycznie każdy kibic zna jego nazwę. Dziś odejdziemy od stricte darterskich tematów i przyjrzymy się miastu, które skupiło na sobie uwagę całego darterskiego świata. Krótka historia Na początek przyjrzyjmy się trochę historii miasta, która nie jest jednak zbyt rozległa, ponieważ miasto jest stosunkowo młode – Milton Keynes założone zostało w 1967 roku. Angielskie władze uznały, że w okolicach Londynu potrzebne są nowe miasta, tak aby odciążyć przeludnioną angielską stolicę. W wyniku połączenia kilkunastu mniejszych wniosek powstało Milton Keynes, które zostało największym z nowo powstałych miast - w założeniu władz miało ono stać się nowym domem dla około 250 tysięcy mieszkańców. Obecnie MK jest siedzibą wielu międzynarodowych korporacji i plasuje się w czołówce wielu rankingów ekonomicznych. W tymczasowej darterskiej stolicy zlokalizowanych jest wiele dobrze znanych przedsiębiorstw – Mercedes-Benz, Suzuki, Domino’s Pizza, czy Red Bull Racing jedna z czołowych drużyn F1. Ciekawostką jest też fakt, że jednym z miast partnerskich Milton Keynes są polskie Tychy! Siedziba kryptologów Na terenie Milton Keynes znajduje się Bletchley Park – ogromna posiadłość, która była siedzibą brytyjskich kryptologów pracujących podczas II wojny światowej. Właśnie w tym miejscu szereg ekspertów próbował łamać kody wielu niemieckich maszyn szyfrujących – między innymi słynnej Enigmy. Na terenie Bletchley Park powstał także Colossus, czyli pierwszy na świecie komputer – w gwoli ścisłości było to kilka maszyn, które miały pomóc w pracy kryptologicznej. Obecnie na terenie Bletchley Park działa muzeum kryptografii, w którym możemy między innymi zobaczyć działającą replikę Colossusa.

Marshall Arena Przyjrzyjmy się teraz miejscu, w którym rozgrywane są najważniejsze obecnie darterskie mecze – Marshall Arenie. Arena zlokalizowana jest nieopodal stadionu piłkarskiego – Stadium MK. Początkowo hala ta miała być miejscem rozgrywania meczów lokalnej drużyny koszykówki – MK Lions. Ostatecznie projekt ten nie doszedł jednak do skutku i Marshall Arena swój chrzest bojowy zaliczyła w 2014 roku, goszcząc Mistrzostwa Anglii w Badmintonie. Miejsce to nie jest obce darterom – od 2015 roku właśnie tutaj rozgrywany jest turniej Masters, który co roku otwiera nowy sezon PDC. Latem 2020 roku z usług Marshall Areny skorzystali również snookerzyści, rozgrywając tu mecze Champions League. Poza widowiskami sportowymi w hali tej odbywają się też koncerty muzyczne oraz inne wydarzenia kulturalne.

Znani ludzie Każde miasto ma w swojej historii mieszkańców, którymi może szczycić się na arenie międzynarodowej. W Milton Keynes urodziło się wielu ludzi, którzy zyskali większą sławę. Z podlondyńskiego miasta pochodzi chociażby Dele Alli – wszyscy kibice piłki nożnej na pewno kojarzą to nazwisko. Jeden z liderów angielskiej reprezentacji piłkarskiej i zawodnik Tottenhamu. Z Milton Keynes pochodzi też Greg Rutherford – złoty medalista olimpijski z 2012 roku w skoku w dal. Na liście znanych osobistości nie brakuje też darterskiego akcentu – w MK urodziła się Fallon Sherrock. Oprócz znanych sportowców wyróżnić należy też Alana Turinga – człowieka, który brał udział w tworzeniu wspomnianego wcześniej Colossusa, a także odegrał kluczową rolę przy złamaniu kodu Enigmy. Jego postać wykorzystana została w filmie Gra Tajemnic, a w rolę matematyka wcielił się wybitny brytyjski aktor – Benedict Cumberbatch. Autor - Arkadiusz Salomon Zdjęcia - wikipedia.com, theguardian.com

Post: Blog2_Post
bottom of page