top of page
  • DartsPL

Taylor vs van Barneveld na elektrycznej tarczy

Dwa tygodnie temu słynny kanał na YouTube Paddy Power zorganizował wielkie widowisko dla kibiców darta – mecz Raymond van Barneveld vs Phil Taylor. Legendy tej dyscypliny rywalizowały ze swoich domów, ale rzuty oddawali na elektroniczną tarczę, co jest rzadko spotykane. Jedyna różnica polega na tym, że nie ma rozgraniczenia na Bulla i OuterBulla. Oba pola mają wartość 50pkt i można nimi zakończyć lega. Mecz trwał do 7 wygranych. Dochód z wyświetleń był przekazywany dla NHS, czyli brytyjskiej służby zdrowia. Dodatkowo darterzy dorzucali po tysiąc funtów za każdą rzuconą 180-tkę. Całość wyglądała bardzo profesjonalnie. Mieliśmy bardzo wyraźny obraz kamery (co jest rzadkością), a zawodników zapowiedział John McDonald. Słynny spiker ubrał koszulę i marynarkę, ale po skończonej pracy kamera pokazała go w… majtkach i kapciach. Wtedy jasne się stało, że to tylko zabawa, ale w szczytnym celu.


Przebieg meczu

W początkowych partiach lepiej spisywał się van Barneveld. W pierwszym legu osiągnął średnią 136,63 i zdobył pierwszy tysiąc funtów dla NHS. W drugim legu wydawało się, że Taylor wyrówna, lecz Barney popisał się fantastycznym checkoutem ze 161 i przełamał rywala. W trzeciej partii The Power pokazał pazur i wyzerował ze 151. Darterzy chętnie korzystali z możliwości wyzerowania przez bulla, co na pewno ułatwiło wyższe zejścia. Po chwili był już wynik 2:2, ale w tym ważniejszym aspekcie Taylor miał przelać 2 tysiące, a Holender jeden. Po sześciu legach mieliśmy remis i krótką przerwę, a po niej Phil Taylor wrzucił wyższy bieg i zaczął prezentować się lepiej od rywala. W siódmym w końcu przełamał Barneya i wysunął się na nieznaczne prowadzenie. Średnia The Powera wynosiła 117,62, lecz była minimalnie gorsza od przeciwnika - 118,03. Jednak przede wszystkim 16-krotny Mistrz Świata dorzucił dwa maksy i jego saldo wynosiło 4 tysiące funtów. Phil kontynuował świetną passę i po kilku minutach prowadził już 6:3 i miał na koncie siedem maksów. Barney wciąż tylko jeden z pierwszego lega. Szkotowi brakowało jednego lega do zwycięstwa. Van Barneveld złapał kontakt i wygrał kolejną partię, a na jego twarzy w końcu pojawił się uśmiech. W jedenastym legu The Power miał sześć perfekcyjnych lotek, ale nie udało mu się wygrać. 6:5. Za minutę mieliśmy kolejną okazję na nine dartera, ale tym razem w domu Holendra. RvB pomylił się o jedną dziurkę przy podwójnej 12. Całość gromkim śmiechem skwitował Taylor. Mimo wszystko szalę na swoją korzyść przeciągnął Barney i czekaliśmy na decydującą partię. W niej bezbłędny był Holender i po efektownym comebacku wygrał 7:6.


Wielkie emocje w szczytnym celu

Każde spotkanie van Barnevelda z Taylorem wyjątkowo elektryzuje kibiców darta. PaddyPower wpadł na świetny pomysł organizując ten mecz. Zawodnicy przekażą łącznie 15 000 tysięcy dla NHS, a samą transmisję obejrzało niemal 200 tysięcy osób (link do meczu tutaj https://www.youtube.com/watch?v=He09d9Oi0f8&list=FLxsPuTE3-Z4hPjxTwg3I3TA&index=2&t=0s). Darterzy zapewnili nam wielkie emocje. Były wysokie średnie, efektowne wyzerowania, spektakularny comeback. Polecam obejrzenie tego meczu wszystkim kibicom darta.


Garść statystyk

Średnia: RvB 119,27 – 118,09 Taylor

Checkout: RvB 7/8 – 6/7 Taylor

Najwyższy checkout: RvB 161 – 151 Taylor

180-tki: RvB 5 – 10 Taylor

Środki dla NHS: RvB 5 000£ – 10 000£ Taylor


#pdc #darts #taylorvsbarney


Autor: Tomasz Brodko

Zdjęcie: SkySports

Post: Blog2_Post
bottom of page