top of page
  • DartsPL

TOP 10 najbardziej perspektywicznych zawodników

Przedstawiamy subiektywną listę 10 zawodników, którzy naszym zdaniem za kilka lat powinni odgrywać kluczowe role w darterskim świecie. Który z młodych zawodników zasłużył sobie na miano najbardziej perspektywicznego dartera? W gwoli uściślenia zasad rankingu – braliśmy pod uwagę zawodników mających maksymalnie 25 lat.


10. Keane Barry


Zaczynamy od nazwiska, które może wydawać się najbardziej anonimowe w całym zestawieniu. Irlandczyk, który otwiera nasze zestawienie ma jednak dopiero 17 lat! Jak na darta jest to niezwykle młody wiek. Dynamite zdążył się już przedstawić szerszej publiczności na ostatnich Mistrzostwach Świata organizacji PDC. Udało mu się tam zakwalifikować do pierwszej rundy głównego turnieju, gdzie przegrał z Vincentem van der Voortem 0-3. Nie udało mu się urwać seta w rywalizacji z dużo bardziej doświadczonym rywalem, ale debiut w Lakeside w tak młodym wieku musi robić wrażenie. Z sukcesami startuje w rozgrywkach dla młodzieżowców. Jest aktualnym młodzieżowym mistrzem świata organizacji BDO. Z sukcesem wystartował też w Mistrzostwach Świata dla młodych organizowanych przez PDC – udało mu się dojść do półfinału, gdzie przegrał z Lukiem Humphriesem. Barry stawia dopiero swoje pierwsze kroki w organizacji PDC, ale zaczyna regularnie startować w turniejach PDC Development Tour. Jeżeli nie straci zapału do dyscypliny to już za kilka lat powinien na stałe zagościć w najważniejszych darterskich turniejach.


9. Ryan Meikle


Na 9 pozycji plasuje się Ryan Meikle. 23-letni Anglik z sukcesami startuje w tym roku w turniejach PDC Developent Tour. The Barber dwukrotnie triumfował w rozgrywkach z tej serii i na ten moment jest najlepiej spisującym się zawodnikiem w tych zawodach. Meikle jest też stałym bywalcem turniejów federacji PDC. Obserwowaliśmy go na ostatnich Mistrzostwach Świata, gdzie nie udało mu się jednak przejść pierwszej rundy. W ubiegłym sezonie z ogromnym powodzeniem występował w turniejach z serii Players Championships. Udało mu się nawet zakwalifikować do turnieju finałowego tych rozgrywek, gdzie doszedł do 3 rundy. W 2019 zanotował także bardzo udany występ na młodzieżowych Mistrzostwach Świata, gdzie dotarł aż do półfinału. W tym sezonie nie udało mu się jeszcze odnieść spektakularnego wyniku w turniejach PDC, jednak niejednokrotnie uprzykrzał życie dużo wyżej notowanym rywalom.

8. Ted Evetts


Na 8 miejscu naszego rankingu znajdujemy Teda Evettsa. Zawodnik, który ma jedynie 22 lata, a zajmuje już dość wysoką pozycję w rankingu PDC. Anglik plasuje się obecnie na 66 miejscu listy najlepszych darterów świata i już od kilku lat z niezłymi wynikami występuje w turniejach PDC. Jak dotąd jego największym sukcesem jest ćwierćfinał German Darts Grand Prix w 2019. Na drodze do najlepszej 8 turnieju udało mu się ograć między innymi Johnny’ego Claytona. W meczu ćwierćfinałowym nie dał już rady Michaelowi van Gerwenowi, który ostatecznie odniósł zwycięstwo w całym turnieju. Na ostatnich Mistrzostwach Świata Evetts dość niechlubnie zapisał się w historii darta. Jego porażka w pierwszej rundzie turnieju z Fallon Sherrock była pierwszą wygraną kobiety w historii Mistrzostw Świata PDC


7. Geert Nentjes


Na 7 miejscu rankingu znalazł się pierwszy zawodnik spoza Wysp Brytyjskich – Holender Geert Nentjes. 21-letni zawodnik zajmuje obecnie 71 lokatę w PDC Order of Merit. Podobnie jak niżej sklasyfikowani zawodnicy Geert też jest już stałym bywalcem turniejów PDC. W obecnym sezonie pokazuje się z naprawdę dobrej strony w turniejach Players Championships. Młody Holender sprawił w tym sezonie sporo niespodzianek i często udawało mu się ograć dużo wyżej od siebie notowanych rywali. Udało mu się między innymi wygrać z Davem Chisnallem czy Stevem Beatonem. Z dobrej strony pokazał się także na ostatnich Mistrzostwach Świata. Podczas swojego drugiego występu w Lakeside nie udało mu się co prawda odnieść premierowego zwycięstwa, ale postawił ciężkie warunki Kimowi Huybrechtsowi i uległ dużo bardziej doświadczonemu Belgowi 2-3. Największym sukcesem w młodzieżowej karierze Nentjesa były Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w 2018, kiedy doszedł do ćwierćfinału imprezy.


6. Harry Ward


Zbliżamy się do ścisłej czołówki zestawienia. Na 6 lokacie uplasował się Harry Ward. Obecnie, 22-letni Anglik jest klasyfikowany na 64 miejscu światowego rankingu. Największym sukcesem Big H w jego dotychczasowej karierze jest ubiegłoroczna wygrana w turnieju Players Championships. Jego dobra postawa w tych rozgrywkach dała mu kwalifikację do turnieju finałowego. Tam jednak pożegnał się z imprezą już w 1 rundzie po porażce z Dariusem Labanauskasem. W obecnym sezonie z dobrej strony pokazał się na UK Open, gdzie dotarł do 3 rundy. Udało mu się również zagrać na ostatnich Mistrzostwach Świata. Jego debiutancki występ wypadł bardzo dobrze –wygrał w meczu 1 rundy z Łotyszem Madarsem Razmą, aby w kolejnej rundzie przegrać z nie byle kim, bo Simonem Whitlockiem.


5. Max Hopp


Wkraczamy w drugą połowę rankingu. Na 5 miejscu reprezentant Niemiec – Max Hopp. Postać bardzo dobrze znana w całym darterskim świecie. Niemiec już od kilku dobrych lat występuje w turniejach PDC. Pomimo młodego – 23 lata – Maximiser zajmuje wysokie 23 miejsce w światowym. rankingu. W 2015 roku wypromował swoje nazwisko po triumfie w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata. W finale imprezy Hopp pokonał … Nathana Aspinalla, który obecnie jest zawodnikiem ze ścisłej światowej czołówki. Niestety pomimo tego, że Niemiec już od kilku lat jest stałym bywalcem wszystkich najważniejszych darterskich imprez, jak do tej pory nie udało mu się odnieść w nich większych sukcesów. Najlepiej poszło mu w 2018 roku, gdy dotarł do półfinału turnieju European Touru w Dortmundzie. W obecnym sezonie zmagał się z kontuzją, przez co nie oglądaliśmy go chociażby w UK Open. Wydaje się, że talent Hoppa jeszcze w pełni nie eksplodował i zważając na jego młody wiek wciąż trzeba go zaliczać do czołówki najbardziej utalentowanych zawodników.


4. Martin Schindler


Na pechowym 4 miejscu rankingu umieściliśmy kolejnego Niemca – Martina Schindlera. Rok młodszy od swojego rodaka i jeszcze nie tak rozpoznawalny w świecie darta, ale z ogromnymi pokładami talentu. Schindler z bardzo dobrej strony pokazywał się w ubiegłym roku w turniejach Players Championships, w których był w stanie ograć najlepszych tej dyscypliny. Dobra gra dała mu awans na turniej finałowy, w którym musiał jednak uznać wyższość Michaela Smitha już w 1 rundzie. W tym roku z bardzo dobrej strony pokazał się w UK Open, gdzie odpadł na etapie 1/32 finału. W obecnym sezonie The Wall z sukcesami występuje też na poziomie Development Touru. W turniejach tej serii dwukrotnie dochodził do finału i zajmuje wysoką pozycję w klasyfikacji generalnej. W światowym rankingu klasyfikowany na 51 miejscu. Z każdym rokiem Schindler wykonuje duże postępy i bardzo prawdopodobne, że już niedługo zobaczymy go w górnych rejonach rankingu.


3. Dimitri van den Bergh


Czas na podium! Na jego najniższym stopniu uplasował się Dimitri van den Bergh. Patrząc na to, że już dwukrotnie udało mu się być w ćwierćfinałach Mistrzostw Świata, aż ciężko uwierzyć, że Belg ma dopiero 25 lat. To zresztą nie koniec jego dobrych występów w najważniejszych telewizyjnych turniejach. W 2018 roku osiągnął ćwierćfinał Grand Slam, gdzie na dodatek popisał się 9-lotkowym legiem! W obecnych rozgrywkach po raz kolejny udało mu się osiągnąć ćwierćfinał dużej imprezy, a dokładnie mowa o UK Open, gdzie odpadł dopiero po porażce z Gerwynem Pricem. Niezwykle udane były też dla niego ostatnie Mistrzostwa Świata. Po raz drugi w Lakeside udało mu się osiągnąć ćwierćfinał imprezy. Na drodze do najlepszej 8 udało mu się ograć Adriana Lewisa, Josha Payne’a oraz Luke’a Woodhouse’a. Z turniejem pożegnał się dopiero po starciu z Nathanem Aspinallem. The DreamMaker może się również pochwalić dwoma triumfami w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata z rzędu. Po raz pierwszy Belg okazał się najlepszy w 2017 roku, a następnie w 2018 roku tytuł ten obronił


2. Luke Humphries


Srebrny medal wędruje do … Luke’a Humphriesa. Zawodnik, którego nikomu przedstawiać nie trzeba, prawdopodobnie zdaniem wielu to on powinien być na 1 miejscu tego zestawienia. Młodzieżowy mistrz świata z 2019 roku. Obecnie sklasyfikowany na 34 miejscu światowego rankingu. Z Cool Hand Lukiem jest tak naprawdę tylko jeden problem – nierówna forma. Niewątpliwie Anglik ma papiery na to, żeby już teraz wskoczyć na dużo wyższe miejsce w rankingu. Udowadniał to nie raz. Na ostatnich Mistrzostwach Świata po raz drugi z rzędu osiągnął ćwierćfinał. W tym roku zatrzymał go dopiero Peter Wright, a więc przyszły zwycięzca całego turnieju. Aby dostać się do ćwierćfinału Luke odprawił z kwitkiem nie byle jakich zawodników – Devona Petersena, Jarmaine’a Wattimene czy Kima Huybrechtsa. W obecnym sezonie Humphries dokonał także rzeczy historycznej – jako pierwszy contender wygrał mecz w ramach Premier League, a stało się to po wygranej nad samym Garrym Andersonem. Niestety wyniki świetne dość często przeplata ze słabymi. Patrząc na ten sezon Humphries nie popisał się w UK Open i ET w Hasselt, dwukrotnie odpadając z rywalami, którzy zdecydowanie byli w jego zasięgu.


1. Jeffrey de Zwaan


Na pierwszym miejscu ląduje Jeffrey de Zwaan. Dopiero 21-letni Holender ma już na swoim koncie sporo sukcesów. Przede wszystkim jest obecnie notowany na 21 miejscu rankingu PDC. Jego największym sukcesem jest półfinał World Matchplay w 2018. Wtedy Black Cobra po raz pierwszy pokazał, że może rywalizować z najlepszymi darterami świata. W meczu pierwszej rundy tego turnieju sensacyjnie ograł Michaela van Gerwena, a jego przygodę z turniejem zakończył dopiero późniejszy triumfator Garry Anderson. Z dobrej strony pokazał się też na ostatnich Mistrzostwach Świata. Holender dotarł do 4 rundy, eliminując po drodze Dave’a Chisnalla. Na etapie 1/16 finału trafił jednak na Petera Wrighta i musiał uznać wyższość późniejszego mistrza świata. Mimo swojego młodego wieku ma na swoim koncie 2 wygrane turnieje Players Championships. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości de Zwaan prędzej czy później zacznie wygrywać również te największe telewizyjne turnieje. Bardzo ciężko było wybrać numer 1 pomiędzy Humphriesem a de Zwaanem, jednak ostatecznie zdecydował dużo młodszy wiek Holendra Autor - Arkadiusz Salomon Zdjęcie - dartsplanet.tv #pdc #darts #pdc2020 #pdcportour #pdcEurope

Post: Blog2_Post
bottom of page