top of page
  • DartsPL

WDF – podsumowanie lipca

World Darts Federation kontynuuje swoje rozgrywki po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W lipcu odbyły się cztery rankingowe turnieje. W jednym z nich wystąpił Sebastian Steyer.


Eventy WDF podzielone są na cztery kategorie ze względu na prestiż: platinum, gold, silver i bronze. W minionym miesiącu odbył się jeden turniej silver i trzy bronze. W Slovenia Open swoich sił spróbował Sebastian Steyer, jednak nie udało mu się osiągnąć większego sukcesu.


Robb zamiast Perry’ego

Pierwszym przystankiem dla WDF w lipcu była stolica Nowej Zelandii – Wellington. W miejscowej hali Hutt Valley odbył się John Wilkie Memorial 2021 (3.07.2021) – kategoria silver. Przy tarczy pojawiła się czołówka nowozelandzkiego darta z Warrenem Parrym na czele. Kilka zdań na tem Wazzy napisałem przy okazji podsumowania czerwca w WDF. I tym razem jedynka w Nowej Zelandii była jednym z głównym faworytów do końcowego triumfu. Z JW Memorial jego przygoda skończyła się nieoczekiwanie na ćwierćfinałach, gdzie uległ 3:5 Jimmy’emu Sammuelsowi. Dla wspomnianengo Sammuelsa, o ksywce „Supafly” był to najlepszy dotychczasowy występ pod egidą WDF. Po raz pierwszy dotarł do finału, a tam uległ zdecydowanie Benowi Robbowi (1:6). 32-letni Robb już po raz trzeci w tym roku zwyciężył w evencie WDF. Wcześniej okazał się niepokonany w South Island Masters oraz North Island Masters. Wcześniej po pasjonującym meczu półfinałowym uporał się z triumfatorem WDF World Cup 2019 Darrenem Herewinim. Był wynik 5:4. Dla Bena Robba było to czwarte zwycięstwo w turnieju tej organizacji, które pozwoliło mu awansować na 11 miejsce w rankingu.


Van Dongen dominuje za oceanem

W drugim turnieju rankingowym w USA po raz drugi najlepszy okazał się Jules van Dongen. Urodzony w Holandii Amerykanin po zwycięstwie w czerwcu w Cherry Bomb International, nie miał równych sobie także w rozgrywanym w drugi weekend lipca Charlotte Open. Zawody w Północnej Karolinie miały rangę bronze. Mecze van Dongena były dość jednostronne. W żadnym spotkaniu do zwycięstwa nie potrzebował nawet decidera. W starciu finałowym 6:3 pokonał Jasona Brandona. Dutch Dragon to na pewno wielkie zaskoczenie roku 2021. Obecnie w rankingu WDF plasuje się już na 19 lokacie. W Charlotte nie zabrakło także jednego z weteranów amerykańskiego darta, czyli 51-letniego Jima Widmayera. Triumfator 14 wydarzeń rangi WDF/BDO od pewnego czasu próbuje wrócić do formy sprzed lat. Jednak i tym razem nie udała mu się ta sztuka, bowiem udział w turnieju skończył na fazie last16.

Jules van Dongen w USA nie ma sobie równych. Zwyciężył w obu rankingowych turniejach WDF po wznowieniu rozgrywek


Niegościnny Pratnemer

W połowie lipca odbyło się Slovenia Open. Turniej rangi bronze rozgrywany był w stołecznym mieście – Lublanie. Swój udział w turnieju zgłosił reprezentant Polski Sebastian Steyer. Niestety The Dream nie zawędrował daleko i odpadł w fazie last32. Jak donosi manager Seby – Maciek Chorbiński, w turnieju wzięło udział niespełna 50 zawodników! Ta liczba jak na event rangi WDF jest delikatnie mówiąc niezadowalająca. A kto w tym wszystkim maczał palce? Zwycięzca! Benjamin Pratnemer, który przy tarczy nie miał sobie równych i w finale pokonał 7:2 Silvo Javornika, rolę uczestnika dzielił z… byciem organizatorem. Niemniej jednak nie ma co szukać tutaj drugiego dna, ponieważ 42-latek był tego dnia po prostu najlepszy. O wiele bardziej zaskakująca niż triumf Benjamina, była obecność w finale Javornika. Słoweniec w półfinale po prawdziwym dreszczowcu pokonał 6:5 Węgra Patrika Kovacsa. W turnieju wziął udział także dobrze znany polskim kibicom Chorwat Pero Ljubić, lecz odpadł na etapie last8.

Benjamin Pratnemer wygrał Slovenia Open 2021. W Lublanie był zarówno zawodnikiem jak i jednym z organizatorów.


Przejazd do Serbii

Tydzień później odbył się ostatni rankingowy turniej lipca – Apatin Open (ranga bronze). Wielu darterów, którzy pojawili się na Słowenii, zdecydowali się zagrać także w mieście Apatin w Serbii. Mowa tu na przykład o Pratnemerze, Kovacsu czy Ljubiciu. Jednak żadnemu z nich nie udało się dojść do półfinałów. W Serbii naprawdę licznie stawili się Węgrzy, którzy tym turniejem pokazali światu darterskiemu, że nie brakuje u nich perspektywicznych graczy. Podobnego zdania są też działacze PDC, którzy właśnie Budapeszt wybrali na miejsce eliminacji do European Tour. W Serbii z bardzo dobrej strony zaprezentowali się na przykład Gabor Takacs, Janos Vesgo czy Lehel Kaman. Turniejowe zwycięstwo przypadło za to trochę nieoczekiwanie Rumunowi Laszlo Kadarowi. On także tydzień wcześniej występował w Słowenii, ale odpadł w last16. Na jego szczęście w Apatin nie miał sobie równych. W finale 6:5 pokonał reprezentanta gospodarzy Olivera Ferenca. Dla 51-letniego Oliego Apatin Open to szczególny turniej, ponieważ wygrywał w nim w 2017 i 2018 roku. Zwycięski Kadar wzniósł w górę pierwszy puchar rangi WDF w karierze i dzięki temu awansował na 13 miejsce w rankingu.


Co dalej?

Na ten miesiąc zaplanowano dwa turnieje rankingowe. 4 sierpnia odbędzie się New Zealand Open 2021 (ranga silver) oraz 23 sierpnia Salavaev Cup 2021 w Rosji (ranga bronze).


W rankingu WDF wciąż lideruje Wayne Warren przed Rossem Montgomerym. Najwyżej sklasyfikowany Polak – Sebastian Steyer jest 28. Całość dostępna TUTAJ.


W ostatnich dniach WDF przekazało informacje na temat dwóch najważniejszych wydarzeń w roku. WDF World Masters rozpocznie się 2 grudnia w holenderskim Assen w hotelu De Bonte Wever. Z kolei turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata WDF odbędzie się 6 grudnia. Format, zasady i najważniejsze informacje możecie znaleźć TUTAJ.


Autor: Tomasz Brodko


Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.

Post: Blog2_Post
bottom of page