top of page
  • DartsPL

WDF - podsumowanie listopada

Sezon WDF dobiega końca. Ostanie turnieje rankingowe zostały rozegrane w listopadzie. W grudniu czekają nas tylko kwalifikacje do Lakeside, a na początku 2022 rozpoczną się Mistrzostwa Świata WDF.


Najważniejszą informacją listopada jest zakwalifikowanie się Sebastiana Steyera na najważniejszą imprezę WDF w sezonie. Sztuki tej dokonał w Pradze podczas Czech Open, gdzie z bardzo dobrej strony zaprezentował się inny Polak – Wojtek Bruliśnki. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ. W listopadzie rozegrano kilka turniejów rankingowych, a skład Mistrzostw Świata jest już prawie kompletny.


Panie i Panowie: przed wami Luke Littler

Najwyższej rangi turnieje w minionym miesiącu rozegrano w Irlandii i USA. Ten pierwszy czyli Winmau Irish Open zgromadził bardzo silną obsadę. Wielu zasłużonych i dobrze prezentujących się w tym roku zawodników chciało wyjechać z Killarney z nagrodą za pierwsze miejsce. Do tej grupy zaliczają się: Nick Fulwell (13 w rankingu WDF), Gavin Carlin (posiadacz karty PDC w 2019 i 2020), Dean Winstanley (zdobywca sześciu tytułów dekadę temu), Neil Duff (6 w rankingu WDF), John O’Shea (zwycięzca World Masters w 2019), Brian Raman (1 w rankingu WDF), Michael Warburton (14 w rankingu WDF), Ross Montgomery (5 w rankingu WDF) oraz James Hurrell (7 w rankingu WDF). Żaden z nich jednak w Irlandii tytułu nie zdobył. Ta sztuka udała się za to Luke’owi Littlerowi. Ten Anglik w finale pokonał 6:2 Copelanda. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że Littler ma… 14lat!!! W tym roku kompletnie zdominował młodzieżowe rozgrywki WDF zgarniając pięć najbardziej prestiżowych tytułów: England Open, British Open, Welsh Open, Welsh Classic i Irish Open. Tym razem do tegorocznej gabloty dołożył także seniorskie Irish Open. Littler jest członkiem programu Target – Elite1 dla najzdolniejszych graczy na świecie młodego pokolenia. Parę dni temu cały świat ponownie o nim usłyszał, gdy na jednym z turniejów JDC rzucił dziewiątą lotkę! Nie były też to byle jakie rozgrywki, tylko JDC International Open. Ten prestiżowy turniej rozgrywany na Gibraltarze padł oczywiście łupem Littlera, który w półfinale 5-4 pokonał inną młodą gwiazdę – Leightona Bennetta. Talent i możliwości tego chłopaka są niesamowite i miejmy nadzieję, że sukcesywnie będzie podnosił swoje umiejętności, a za kilka lat zobaczymy go na scenie w PDC.

Luke Littler ma dopiero 14-lat, a ostatnio przykuł uwagę całego darterskiego świata


W ten sam weekend w Irlandii rozegrano turniej gold pań, w którym zwyciężyła Anastasia Dobromyslova, a także High Performance Roofing Irish Classic Men (silver). W tym evencie najlepszy okazał się Szkot Shaun McDonald, który w finale 5:3 pokonał Josha Rocka. W last4 znaleźli się wspomniany wyżej lider rankingu WDF Brian Raman oraz Brazylijczyk Diogo Portela. Luke Littler dotarł do last16.


Larry Butler w grze!

Drugi turniej rangi Gold rozegrano w USA – Seacoast Open. Zwycięzcą został Jules van Dongen, który po raz trzeci w tym roku okazał się bezkonkurencyjny w evencie tej rangi (wcześniej Charlotte Open i Cherry Bomb International). W finale 6:4 ograł Kevina Luke’a. W półfinałach odpadł Leonard Gates, który tym wynikiem przypieczętował drugie miejsce w rankingu WDF USA i zapewnił sobie udział w Mistrzostwach Świata WDF. Porażka w 1/8 Danny’ego Lauby’ego Juniora i dobra gra konkurentów spowodowała, że nie zakwalifikował się do Lakeside, ponieważ w krajowym rankingu był dopiero czwarty. Na „pocieszenie” zostały mu Mistrzostwa Świata PDC, na które dostał się dzięki zwycięstwu w CDC Tour. W Seacoast Open wystąił także zwycięzca 35 turniejów rangi BDO/WDF – Larry Butler. 64-latek swój pierwszy rankingowy tytuł zdobył w Syracuse Open w 1988! Butler ma także wielkie osiągnięcia w PDC. W 1996 był ćwierćfinalistą Mistrzostw Świata, a w 1994 wygrał telewizyjny World Matchplay (pierwsza edycja turnieju)!


W listopadzie w Stanach odbył się jeszcze jeden turniej – Oregon Open (bronze). W nim awans na Mistrzostwa Świata WDF atakował Chris Lim, który jest trzeci w rankingu krajowym. Niestety dla niego piąte miejsce w Oregonie okazało się za słabe wobec półfinału Gatesa w Seacoast i pozostał na trzeciej lokacie. W tym evencie zwyciężył David Fatum. W finale przekonująco rozprawił się 6:1 z Carlosem Calderonem i dołożył do gabloty czwarte trofeum rangi WDF/BDO. Z ciekawostek do last8 zawędrował kenijski darter Patrick Kithi, który w przeszłości trzykrotnie wygrywał w Oregonie.

Larry Butler to ikona amerykańskiego darta. W listopadzie rywalizował w turnieju WDF, a 27 lat temu był zwycięzcą pierwszego turnieju World Matchplay w PDC


W listopadzie jeden turniej odbył się w Australii – Challenger Open (ranga bronze). W finale 6:1 Raymond Smith pokonał Jeremy’ego Fagga. Wspominany Fagg oraz Justin Thompson wystąpią w Lakeside. Ten drugi kwalifikację zawdzięcza Donovanowi Lotteringowi, który pomimo wyższego miejsca w australijskim rankingu wycofał się z udziału.


Pięć turniejów w Europie

Pierwszym seniorskim turniejem minionego miesiąca była Malta Open (silver). Wspaniale poradził sobie tam Belg John Desreumaux. Zwycięstwo w tym wydarzeniu dało mu 90 punktów i awans na 23 lokatę rankingu WDF, dzięki czemu wystąpi na Mistrzostwach Świata WDF. Jako drugi z Zachodniej Europy kwalifikację wywalczył Richard Veenstra. Utytułowany Holender fantastyczny weekend zaliczył w Italian Open i Italian Classic, kiedy zajął pierwsze i drugie miejsce.


Do ważnych rozstrzygnięć doszło jeszcze w ostatnich turniejach listopada w Sankt Petersburgu. Turniej Open imieniem tego miasta padł łupem Alekseya Kadochnikova. Rosjanin 6:2 w finale pokonał Białorusina Andreya Pontusa. Pomimo 45pkt zdobytych za zwycięstwo w evencie rangi bronze uplasował się na trzeciej lokacie w rankingu Europy Północnej (za Obukhovem i Harryssonem), co okazało się za słabym wynikiem. Na szczęście dla Alekseya awansował przy tym na 17 miejsce rankingu głównego WDF i to właśnie temu faktowi zawdzięcza kwalifikację do Lakeside. W Russian Open porażki nie zaznał Vladimir Akshulakov, lecz to nie wystarczyło na wystąpienie w MŚ.


Lista uczestników Mistrzostw Świata WDF (ze względu na sytuację epidemiologiczną może się zmienić)

Pandemiczny sezon WDF dobiega końca. 1 stycznia rozpoczną się Mistrzostwa Świata WDF w Lakeside. Zostaną rozegrane w czterech kategoriach: mężczyzn, kobiet, juniorów i juniorek. Wśród seniorów są jeszcze cztery wolne bilety dla mężczyzn i dwa dla kobiet. Dwóch mężczyzn i jedna kobieta wywalczy awans w każdym z dwóch turniejów kwalifikacyjnych, które odbędą się 5 grudnia w Holandii i Wielkiej Brytanii. Pod koniec listopada sternicy WDF popisali umowę sponsorską z Winmau. Najbliższe Mistrzostwa Świata zostaną rozegrane na tarczach Blade6. Nowy produkt Winmau będzie używany w turniejach WDF przez najbliższe trzy lata.

Za miesiąc scena w Lakeside zgromadzi największe gwiazdy federacji WDF


Kobiety z kwalifikacją (pierwsza ósemka ma wolny los w pierwszej rundzie)

1. Deta Hedman ENG

2. Anastasia Dobromyslova RDF

3. Fallon Sherrock ENG

4. Anca Zijlstra NED

5. Aileen de Graaf NED

6. Beau Greaves ENG

7. Kirsty Hutchinson ENG

8. Maria O’Brien ENG

9. Lorraine Winstanley ENG

10. Corrine Hammond AUS

11. Suzanne Smith ENG

12. Lorraine Hyde SCO

13. Laura Turner ENG

14. Paula Jacklin ENG

15. Paula Murphy USA

16. Amanda Harwood ENG


Zaproszenia

17. Elena Shulgina RDF (ranking Europy Północnej)

18. Veronika Ihasz HUN (ranking Europy Wschodniej)

19. Tori Kewish AUS (ranking Australii)

20. Desi Mercer NZL (ranking Nowej Zelandii)

21. Darlene van Sleeuwen CAN (ranking Kanady)

22. Mikuru Suzuki JPN (Mistrzyni Świata 2020)


Mężczyźni z kwalifikacją (pierwsza szesnastka ma wolny los w pierwszej rundzie)

1. Brian Raman BEL

2. Thibault Tricole FRA

3. Wayne Warren WAL

4. Ross Montgomery SCO

5. Neil Duff NIR

6. James Hurrell ENG

7. Andy Baetens BEL

8. Luke Littler ENG

9. Richard Veenstra NED

10. Scott Marsh ENG

11. Jules van Dongen USA

12. Nick Fullwell ENG

13. Michael Warburton WAL

14. Cameron Menzies SCO

15. Aleksey Kadochnikov RDF

16. Antony Allen ENG

17. Aaron Turner ENG

18. Leonard Gates USA

19. James Richardson ENG

20. Dave Parletti ENG

21. Connor Scutt ENG

22. Mark Barilli SCO

23. John Desreumaux BEL

24. Mark Graham WAL

25. Ben Hazel ENG

26. Francesco Raschini ITA

27. Martin Adams ENG

28. Paul Hogan ENG

29. Lee Shewan ENG

30. Steve Hine ENG

31. Ian Jones ENG

32. Andreas Harrysson SWE

33. Jim McEwan SCO

34. Dave Prins ENG


Zaproszenia

35. Haupai Puha NZL (ranking Nowej Zelandii)

36. Roman Obukhov RDF (ranking Europy Północnej)

37. Sebastian Steyer POL (ranking Europy Wschodniej)

38. Laszlo Kadar ROM (ranking Europy Wschodniej)

39. David Cameron CAN (ranking Kanady)

40. Jeremy Fagg AUS (ranking Australii)

41. Shawn Burt CAN (ranking Kanady)

42. Rory Hansen CAN (ranking Kanady)

43. Landon Gardiner NZL (ranking Nowej Zelandii)

44. Justin Thompson AUS (ranking Australii)


Autor: Tomasz Brodko

Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.

Post: Blog2_Post
bottom of page