top of page
  • DartsPL

WDF – podsumowanie sierpnia

W sierpniu w ramach WDF rozegrane zostały dwa turnieje rankingowe. Shot New Zealand Open 2021 kategorii silver oraz Salavaev Cup 2021 rangi bronze.


World Darts Federation kontynuuje rozgrywanie turniejów rankingowych po przerwie pandemicznej. W sierpniu byliśmy świadkami dwóch kolejnych, a jest to dopiero przedsmak tego, co czeka nas we wrześniu. Wówczas odbędzie się aż 11 eventów, w tym England Open w kategorii Gold! O wszystkim będziemy informować na łamach DartsPL.


Puha wraca i wygrywa

Sierpniowa gra w WDF zaczęła się od turnieju Silver – Shot New Zealand Open. 4 sierpnia najlepsi gracze z Nowej Zelandii spotkali się w Moutece. Wśród obsady nie zabrakło stałych bywalców, czyli krajowej jedynki (wg rankingu WDF) - Bena Robba, który po lipcowym zwycięstwie w John Wilkie Memorial 2021 wskoczył na pierwszą lokatę, krajowej dwójki – Warrena Parry’ego, utalentowanego Darrena Herewiniego oraz doświadczonych Grega Mossa czy Tony’ego Carmichaela. Sporą niespodzianką było odpadnięcie Parry’ego już w last32. Jego pogromcą okazał się Mike Thomas (2:3), który dotąd nie odniósł większych sukcesów w turniejach tej rangi. W last16 z turniejem pożegnał się Herewini. Musiał uznać wyższość Lou Taia (3:4). Ten drugi był niespodzianką tegorocznego New Zealand Open, lecz koniec końców został rozbity 5:0 przez Puhę, który tego dnia był niepokonany. Po drodze do finału eliminował między innymi Bena Robba oraz Joshuę Woltersa. Puha wrócił do krajowych rozgrywek w wielkim stylu.


W tym miejscu warto nadmienić, że The Hopes nie jest graczem anonimowym. W 2020 roku razem z Codym Harrisem reprezentował kraj na World Cup of Darts. 36-latek występował także w tegorocznych Mistrzostwach Świata PDC, gdzie koniec końców odpadł w pierwszej rundzie z Mickey Mansellem. Do występu w Alexandra Palace przygotowywał się bardzo profesjonalnie, o czym opowiadał niedługo po wygranym New Zealand Open 2021: Do Wielkiej Brytanii poleciałem bardzo pewny siebie i sporo przed Mistrzostwami Świata, żeby uniknąć zamieszania covidowego. W Nowej Zelandii dużo pracuje i nie mam czasu na długie treningi, lecz w UK było odwrotnie. Sporo wolnego czasu sprawiło, że trenowałem około 6 godzin dziennie. Cały dzień myślałem o darcie. Teraz wiem, że to nie było właściwe. Zacząłem doszukiwać się błędów w mojej technice, moich rzutach czy nawet kształcie barella. Straciłem całą pewność siebie i w Alexandra Palace zagrałem słabo. Rozczarowany chciałem jak najszybciej wrócić do kraju, lecz niepoprawnie wykonany test na koronawirusa sprawił, że nie mogłem wejść na pokład samolotu. Wtedy zdecydowałem się w ostatniej chwili zgłosić do Q-School, lecz tam również się nie popisałem. [Puha dostał się do fazy finałowej, lecz tam wygrał tylko jeden mecz – przyp.red.]. Powoli wychodzę na prostą, a moja forma poprawia się. Dlatego zwycięstwo w New Zealand Open cieszy podwójnie.


Haupai Puha po małym dołku odzyskuje dobrą formę. Zwycięstwo w New Zealand Open 2021 pozwoliło mu wskoczyć na 11 miejsce WDF Order of Merit.


W Rosji bez niespodzianek

21 sierpnia w rosyjskiej Ufie odbył się Salavaev Cup 2021. W stawce oczywiście pojawili się w głównej mierze Rosjanie. Oprócz doświadczonego Romana Obukhova w turnieju wystąpił uczestnik Mistrzostw Świata PDC 2021 – Dimitiy Gorbunov. Uncle Sam przegrał w Ally Pally 1:3 z Jasonem Lowem. W ubiegły weekend w Salavaev Cup dotarł do półfinału, gdzie uznał wyższość (2:4) najlepszego dartera w kraju – Borysa Koltsova. Dla Gorbunova był to jeden z ostatnich treningów przed zbliżającym się World Cup of Darts, gdzie wspólnie z Borysem utworzy parę reprezentującą kraj. Tym samym zajął miejsce Alekseya Kadochnikova, który w 2020 towarzyszył Koltsovowi. Tymczasem w Salavaev Cup to właśnie Kadochnikov doszedł do finału. W najważniejszym pojedynku nie było żadnych niespodzianek – uległ Koltsovowi 2:5. Dla Vikinga był to szósty triumf w turnieju rangi WDF/BDO, lecz wobec zdobycia karty PDC, te rozgrywki nie są dla niego priorytetowe.


Zgodnie z przewidywaniami Borys Koltsov triumfował w Salavaev Cup 2021


WDF Order of Merit

W rankingu WDF liderem pozostaje Wayne Warren. Walijczyk z 347 oczkami na koncie wyprzedza Rossa Montgomery’ego i Jima Williamsa, którzy są bezpośrednio za nim. Na 29 lokacie plasuje się Sebastian Steyer. Ranking dostępny TUTAJ.


Wielkie, wrześniowe emocje

Jeśli od trzech miesięcy na łamach DartsPL pojawiają się comiesięczne podsumowania turniejów rangi WDF, to dopiero we wrześniu czekają nas prawdziwe emocje. W nadchodzącym miesiącu odbędzie się aż 11 turniejów, w tym England Open w Selsey. Będzie to pierwszy turniej rangi gold od pandemicznej przerwy. Szczegóły znajdziecie w kalendarzu DartsPL.


Autor: Tomasz Brodko


Witrynę wspiera sklep DartTown.pl - specjalistyczny sklep darterski działający i wspierający darta od 2010 roku.

Post: Blog2_Post
bottom of page