top of page
  • DartsPL

WDF powoli wraca do życia i otwiera się na niepełnosprawnych

World Darts Federation w końcu przestaje odwoływać turnieje. Jeszcze w 2021 czekają nas emocje związane z turniejami tej federacji. Także w tym roku odbędą się pierwsze World Paradarts Masters.


Stopniowe wychodzenie z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa staje się faktem. Kilka dni temu na łamach DartsPL informowaliśmy o kibicach wracających na trybuny eventów PDC, a dziś o pierwszych nieodwołanych wydarzeniach WDF. Najważniejsze wydarzenia zostały zaplanowane na ostatni kwartał tego roku.


Turnieje rankingowe wracają w czerwcu

Rozgrywki WDF są podzielone na cztery kategorie. Platinum, Gold, Silver i Bronze to ich kolejność od najbardziej do najmniej prestiżowych. Więcej o działalności tej organizacji możecie przeczytać TUTAJ.


Gdy w kwietniu tego roku sternicy WDF zdecydowali się odwołać kolejne turnieje, nastroje wokół tej federacji były bardzo niekorzystne. Wypisanie z kalendarza WDF World Cup oraz WDF Europe Cup Youth wywołało wielkie rozczarowanie. Na szczęście mniej więcej miesiąc później przyszedł czas na pierwsze dobre wieści. Już w maju darterzy będą mogli rywalizować przy tarczy! Ten sezon rozpocznie się od nierankingowych turniejów Darts for Arch Youth w USA oraz Sunshine State Classic w Australii. Co ważniejsze 6 czerwca będzie miało miejsce pierwsze wydarzenie, za które zostaną wliczone punkty do rankingu. Turniej rangi bronze odbędzie się w Nowej Zelandii i mowa tu o Canterbury Open. Tydzień później WDF po raz pierwszy po przerwie zagości w Europie. Od 11 do 13 czerwca czeka nas weekend związany z International Youth Challenge na Węgrzech, a 13 także rywalizacja w ramach Gibraltar Open. Na ten moment turnieje będą się odbywać w krajach o stosunkowo poluzowanych restrykcjach, by zapewnić jak największej ilości zawodników wzięcie udziału, a przy tym cały czas dbać o ich zdrowie.


Gold i Platinum od września

Nie ma co ukrywać, że najwięcej emocji wzbudzają rozgrywki w ramach kategorii Platinum i Gold, gdzie poziom rozgrywek jest po prostu najwyższy. Na tego typu wydarzenia przyjdzie nam czekać nieco dłużej, lecz ich nagromadzenie w ostatnim kwartale roku będzie naprawdę duże. Tak wyglądają potwierdzone eventy:

3-5 września – Dutch Open (Platinum)

10-12 września – England Open (Gold)

1-3 października – Denmark Open (Gold)

15-17 października – British Open (Gold)

22-24 października – Welsh Open (Gold)

13-14 listopada – Irish Open (Gold)

2-5 grudnia – WDF World Masters (Platinum)


Pierwsze turnieje Gold i Platinum zaplanowano na wrzesień tego roku


W najbliższych tygodniach należy spodziewać się potwierdzenia kolejnych turniejów tej rangi, między innymi w Korei, Australii i USA. 5 grudnia po finale WDF World Masters obecny, wyjątkowy sezon zostanie zakończony. Nie tak dawno potwierdzono, że punkty rankingowe zdobyte w niedokończonym 2020 roku będą aktualne także w obecnym. WDF w swoich działaniach jest bardzo transparentne i przede wszystkim zależy im, by darterzy w każdym zakątku świata mogli się rozwijać i rywalizować na jak najwyższym poziomie. Właśnie dlatego turnieje oprócz Europy będą się odbywać między innymi w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii czy Hong Kongu.


WDF z inicjatywą dla niepełnosprawnych

W kwietniu 2020 została utworzona federacja – World ParaDarts, która zrzesza niepełnosprawnych pasjonatów lotek. Turnieje są rozgrywane w dwóch kategoriach: stojącej i siedzącej (na wózku inwalidzkim). Każdy gracz, w zależności od swoich dysfunkcji, może być przydzielony tylko do jednej z nich. Ta druga grupa oddaje rzuty z takiej samej odległości, ale tarcza jest zawieszona nieco niżej, bo na 1.37 metra. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała rozwój tej organizacji. Jej sterniczka – Sarah Smale – przeniosła rozgrywki do internetu, lecz jeszcze w 2020 udało jej się poczynić kroki milowe dla rozwoju ParaDarts. W październiku 2020 nawiązano współpracę z Winmau. Walijski gigant zobowiązał się zorganizować od 26 do 28 listopada 2021 World ParaDarts Winmau World Trophy w Belgii. Jeszcze przed końcem roku 2020 połączono siły z WDF. Obecnie każdy niepełnosprawny darter/darterka może ubiegać się o członkostwo w największej federacji na świecie. To był bez wątpienia przełomowy moment, potwierdzający że dart to sport dla wszystkich. Obecny rok sprowadza się do rywalizacji online oraz nawiązywaniu współpracy z lokalnymi federacjami (m.in. duńską i maltańską) w celu wzrostu popularności.


World Paradarts Masters w 2021

O tym jak bardzo dart dla niepełnosprawnych jest istotny dla szefa WDF (Billa Hattera) świadczy ogłoszenie World Paradarts Masters, które odbędzie się w ramach WDF World Masters (2-5 grudnia w Holandii). Będzie to najważniejsza impreza w tym roku dla graczy z pewnymi dysfunkcjami. Jednym z faworytów do wygrania w niej będzie Vincent D’Hondt. Belg od kilku lat jest czołowym zawodnikiem na świecie. Na swoim koncie ma triumfy między innymi w Belgium Masters Paradarts, Belgium Open Paradarts, Dutch Open Paradarts czy German Open Paradarts. Niezłą formę prezentuje także w 2021, ponieważ prowadzi w rozgrywkach online prowadzonych przez World ParaDarts. Do swojej gabloty nie może jednak włożyć najważniejszego tytułu, czyli mistrza świata. W styczniu 2020 ten turniej został po raz pierwszy zorganizowany przez World Disability Darts Association (WDDA – to największa działająca dotąd organizacja dla graczy niepełnosprawnych). Vinnie D’Hondt uległ w nim w last32 Koreańczykowi Kwang-Hee Cho, który ostatecznie zwyciężył cały turniej, a w finale pokonał także utytułowanego Anglika Mike’a Callaghana.


Vincent D'Hondt (wyżej) i Kwang He-Cho (niżej, po środku) to jedni z najlepszych niepełnosprawnych graczy.

Autor: Tomasz Brodko


Post: Blog2_Post
bottom of page