top of page
  • DartsPL

Wskazówki, które mogą poprawić wyniki w darcie

Sposób i technika rzutu to zawsze kwestia indywidualna. Jakiekolwiek narzucanie komuś konkretnych zachowań nie ma po prostu sensu. Jednak można przy tym zasugerować na co zwrócić uwagę. Metodą prób i błędów osiągnąć własny styl, a do tego potrzebne są godziny treningów. A skoro już o treningu mowa, przekonajcie się co może poprawić wasze osiągnięcia.


1. Pij dużo wody

Niezależnie czy jesteś na zawodach czy grasz samemu miej pod ręką szklankę wody. Od dawien dawna wiadomo, że picie zwiększa koncentrację i ułatwia proces myślowy. Pijąc regularnie i małymi łykami będziesz celniejszy i bardziej powtarzalny.


2. Trenuj przy różnych odgłosach

Dom to jedyne miejsce, gdzie występuje względna cisza. Jasne jest, że w takich warunkach łatwiej skupić się na grze. Jednak w warunkach turniejowych zawsze towarzyszy nam hałas i szum. Trenując samotnie włączaj sobie muzykę lub audycje i oswajaj się grać z dźwiękiem. Zacznij od niskiego poziomu głośności, a z czasem go zwiększaj.


3. Rejestruj wyniki

Nawet przy zwykłej rywalizacji z botem zapisuj swoje wyniki i prowadź statystyki. Pomogą Ci w tym aplikacje na smatfon lub strony internetowe. Bardzo dobre opinie zbiera nowa aplikacja Target – Dart Counter oraz MyDartTraining. Rejestrując liczby jesteś w stanie dokładnie sprawdzić o ile się poprawiłeś lub w którym momencie miałeś słabsze chwile i spróbować to wyeliminować.


4. Staraj się grać z fizycznym przeciwnikiem

Mike de Decker przy okazji wywiadu na łamach naszego portalu wspominał, że trudno mu się skoncentrować rzucając przed kamerką. Wielu zawodników ma podobne odczucia. Gra przeciwko fizycznej osobie oraz prowadzona z nim wojna psychologiczna ułatwiają maksymalną koncentrację. Dlatego, kiedy tylko to możliwe, szukaj przeciwnika.


5. Nagrywaj siebie

Nie widząc samego siebie, łatwo jest powielać błędy. Jesteśmy je w stanie wyeliminować, tylko gdy widzimy swoją postawę w trakcie rzutu. Dlatego warto ustawić obok telefon lub aparat i nagrywać fragmenty meczów. Analiza własnych zachowań otworzy ci oczy na rzeczy, których nie byłeś świadomy.


6. Znajdź swoją pozycję

Najbardziej naturalną pozycją jest rzucanie na wprost tarczy. Jednak niektórzy do trafienia w podwójne przesuwają się o kilka centymetrów w prawo lub w lewo. Przetestuj rzucanie z różnych miejsc, żeby znaleźć odpowiednie dla siebie. Być może nie wiesz, że rzuty z innej perspektywy pozwolą ci trafiać częściej.


7. Stój prosto

Podczas rzutu nie machaj nogą, nie kręć się. Sztywna postawa jest kluczowa. Najmniejszy ruch tułowia w momencie wypuszczania lotki może spowodować, że spudłujesz. Jedyną częścią, która się porusza jest twoje przedramię.


8. Pozwól ręce na swobodny ruch

Gdy wypuszczasz lotkę z ręki, nie blokuj swojego przedramienia. Niech spokojnie pójdzie za lotką. Niech ręką się na chwilę wyprostuje. Przerywanie ruchu ręki ma duży wpływ na lot, a przede wszystkim na powtarzalność wyników. Jest to wprowadzenie elementu losowości w twojej grze, którego należy unikać. W momencie gdy ręka opada, miej palce skierowane w kierunku ziemi.


9. Nie ściskaj lotki za mocno

W trzymaniu barrela należy znaleźć złoty środek. Niemniej jednak przyjęło się, że lepiej jest mieć luźniejszy uchwyt niż ściskać go z całej siły. Być może przy trzech rzutach różnicy nie dostrzeżesz, jednak na przestrzeni stu lotki wyrzucone z luźniejszej ręki będą celniejsze i bardziej powtarzalne. Sam sposób trzymania lotki to kwestia wielu sporów. Przyjęło się, że najpopularniejszy sposób to trzymanie jej jak długopis. Jednak rób to tak, żeby było stabilnie. Jeśli wydaje ci się, że twój sposób jest inny niż reszty, nie przejmuj się i pomyśl o Mensurze Suljoviciu, który jest ewenementem na skalę światową.


10. Ręka musi tworzyć kąt 90 stopni

W momencie celowania popularne są dwa rodzaje trzymania lotki. Pierwszy na wysokości oka, a drugi lekko nad głową. Oba są jak najbardziej poprawne i zależą od osobistych uwarunkowań. Jednak w tym i w tym przypadku należy zachować kąt 90 stopni pomiędzy przedramieniem, a bicepsem. Przy czym ruchomą częścią jest ta pierwsza. Warto spróbować także, żeby grot trzymanej lotki był minimalnie wyżej niż piórko. Tak by była zadarta do góry.


11. Używaj dominującego oka

Dominujące oko jest bliżej twojej dominującej ręki. Jeśli rzucasz prawą ręką to dominującym okiem będzie też prawe. Używaj właśnie niego do celowania. Wiele osób tworzy tak zwaną linię rzutu, która zwiększa celność. W skład linii wchodzi dominujące oko, grot lotki oraz segment, w który chcesz trafić. Znajdź tę prostą linię i sprawdź czy poprawi twoje wyniki.


12. Nie myśl za wiele o technice w czasie rzutu

Grając w darta musisz polegać na automatyzmach i pamięci mięśniowej. Jeśli w momencie oddania rzutu będziesz myślał o wszystkich radach i wskazówkach to spudłujesz. Na turnieju ważna jest tylko tarcza. Eksperymentuj sobie w domu, na treningu. Nie wprowadzaj wszystkich zmian na raz. Próbuj pojedynczo. Ale im więcej grasz, tym mniej myśl o technice. Jeśli idzie ci dobrze, nic nie zmieniaj.


Powyższe wskazówki są zbiorem myśli wielu ekspertów w dziedzinie darta. To, że jednej osobie pomogło, nie znaczy, że tobie też. Najważniejszą radą dla każdego zawodnika jest po prostu cierpliwość. Małymi kroczkami na pewno osiągnie się swój cel.


#pdc #darts #wskazówki


Autor: Tomasz Brodko

Zdjęcie: Reddit

Post: Blog2_Post
bottom of page